Pełna gama akcesoriów dla OS3 Novitrex 3000

Autor: Antoni Bijak

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/28/2009

Tagi:
W poprzednim numerze CX News opisałem możliwości modułuNovitreX3000. Od tamtego momentu, firma Oertli uzupełniła swoją ofertę o nowe akcesoria dla systemu OS3 NovitreX3000. Zacznijmy od fakoemulsyfikacji. Nowa igła „easyTip®2,2 mm” została zaprojektowana w oparciu o sprawdzoną w igle CO-MICS2 technologię. Połączono w niej zalety igły 20G (doskonała emulsyfikacja, krótki czas zabiegu) oraz świetną dynamikę przepływu. Igła „easyTip 2,2mm” pozwala na bezpieczną pracę w szczególności na wysokich ustawieniach podciśnienia i przepływu. Zmierzoną stabilność komory testowej pokazano na wykresie. Czerwona krzywa oznacza zachowanie igły easy Tip®. Krzywa ta tylko nieznacznie opada poniżej linii wyznaczającej ciśnienie atmosferyczne (0 mm Hg). Świadczy to o tym, iż tuż po zerwaniu okluzji (t=0 s)ciśnienie wody w linii irygacyjnej(wys. butelki = 100 cm) jest wystarczające do utrzymania stabilnej komory, nawet przy przepływie50 ml/min podciśnieniu 600 mm Hg.Dzięki takiej charakterystyce możliwa jest bezpieczna praca nawet przy najwyższych parametrach.Z kolei ścięcie igły pod kątem 40ooraz eliptyczny kształt zwiększają siłę z jaką są trzymane fragmenty katarakty. Igła easyTip® 2,2 mm jest dostępna w jednorazowych sterylnych zestawach z kasetą TwinVac, komorą testową oraz rękawem irygacyjnym, pod nr katalogowymVV630011D, oraz VV630011DB,w składzie powiększonym o jedno-razowy zestaw do bimanualnejI/A. Z kolei zestaw VV621011Djest przeznaczony do aparatu CataRhex SwissTech. Wśród nowości w zakresie akcesoriów do witrektomii należy wymienić nowe światłowody panoramiczneVV300194, w rozmiarze 23G z osłoną zapobiegającą olśnieniu oraz światłowody żyrandolowe VV300151(27G) – umożliwiające pracę w technice bimanualnej. Oba typy światłowodów są dostępne w sprzedaży od czerwca 2009. Należy podkreślić, iż zarówno akcesoria do fakoemulsyfikacji jaki do witrektomii, dostępne są w szerokiej gamie jednorazowych,sterylnie opakowanych zestawów. Jako przykład, w poniższej tabelce, wyszczególniono kilka zestawów wraz z numerami katalogowymi.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.