Perfekcja ukryta w szczegółach

Autor: Joanna Zapiór

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/63/2018

Jako firma cenimy sobie jakość, rzetelność i partnerstwo we współpracy. Dlatego też wzbogaciliśmy nasze portfolio wprowadzając markę HOYA – lidera w produkcji preloadowanych soczewek wewnątrzgałkowych.
 
Producent ma ponad 75 lat doświadczenia w badaniach nad optyką. Hoya Surgical Optics oferuje linię soczewek hydrofobowych, wyposażonych w funkcjonalny system preloaded. Firma określa się mianem „Preloaded IOL Company”, ponieważ produkuje obecnie wyłącznie soczewki fabrycznie załadowane do kartridża, umieszczone w jednorazowym iniektorze. Ponad 6 milionów wszczepionych implantów, za pomocą unikatowego systemu iSert® Preloaded, daje producentowi pozycję jednego z najważniejszych graczy na światowym rynku IOL.
 
W najbliższych numerach CX News będziemy przybliżać Państwu kolejne soczewki Hoya. Cykl artykułów otwieramy prezentacją najnowszej, a zarazem najbardziej zaawansowanej pozycji: Vivinex™ XY1A. Jest to soczewka toryczna służąca do korekcji astygmatyzmu rogówkowego. Powstała ona na platformie opatentowanego materiału hydrofobowego Vivinex™, który charakteryzuje zmodyfikowana budowa cząsteczkowa tylnej powierzchni optyki, zmniejszająca ryzyko wtórnej zaćmy. Dzięki adhezji, występującej pomiędzy tylnią powierzchnią a komorą oka, soczewka chroniona jest przed namnażaniem komórek epitelialnych. Materiał ma wyższy indeks refrakcji i wykazuje mniejsze ryzyko sklejania się dzięki teksturowanym, szorstkim haptykom. Opatentowana optyka ABC Design® koryguje aberrację sferyczną i wprowadza dodatkowo specjalny profil optyczny, minimalizujący oddziaływanie aberracji wyższego rzędu – komy, która wpływa negatywnie na jakość obrazu podczas każdorazowej decentracji układu. Udoskonalony system implantacyjny z iniektorem o małym przekroju tipa daje możliwość wszczepu z mniejszego cięcia - poniżej 2.1 mm. Soczewka w standardowej wersji zawiera zarówno filtr UV, jak i filtr światła niebieskiego, który chroni siatkówkę oraz plamkę żółtą przed AMD. Najważniejszą cechą torycznego implantu Hoya, wyróżniającą go wśród soczewek torycznych, jest system Preloaded. Produkt dostępny jest w 8 modelach ze względu na moc cylindryczną (1 do 6 D), pozwalając na korekcję astygmatyzmu rogówkowego do 4 dpt. Moc sferyczną soczewki można dobrać w zakresie od 1 do 30 dpt. (co 0.5 dioptrii). Kalkulacja odbywa się w prosty sposób dzięki intuicyjnemu kalkulatorowi, dostępnemu na stronie producenta: www.hoyatoric.com. Przeprowadzone badania wykazały bardzo wysoką stabilność obrotową soczewki, co ma kluczowy wpływ na pozytywne wyniki pooperacyjne i zadowolenie pacjenta z jakości widzenia po korekcji astygmatyzmu za pomocą implantu.1
Rys. 1. System implantacyjny iSert® z soczewką toryczną Vivinex™ XY1A 
 
Jednoczęściowa, asferyczna soczewka toryczna Vivinex™ XY1A, jest optymalnym rozwiązaniem dla pacjentów zgłaszających się na operację zaćmy ze stwierdzonym astygmatyzmem rogówkowym. Implant pozwala na dodatkowe skorygowanie występującej wady wzroku podczas jednego zabiegu, niwelując tym samym potrzebę noszenia okularów ze szkłami cylindrycznymi.
 
Należy zauważyć, że zmiany w finansowaniu operacji zaćmy, jakie weszły w życie z dniem 1 lipca 2018, ułatwiają dostęp do procedury wszczepienia takiego implantu. Decyzją Prezesa NFZ operacja zaćmy z soczewką toryczną będzie wchodziła w pakiet zabiegów refundowanych. Przybliża nas to do standardów obowiązujących w wielu krajach europejskich i znacznie podnosi jakość leczenia zaćmy w państwowej służbie zdrowia. Nie bez znaczenia jest tu również cena soczewki, która kooperuje z wysokością refundacji przez NFZ.
 
W celu uzyskania bliższych informacji i zapoznania się z pełną ofertą IOL, dostępnych w naszej ofercie, zapraszamy do kontaktu z działem handlowym. Polecamy również odwiedzić witrynę internetową www.consultronix.pl, gdzie na bieżąco uzupełniamy informacje o pojawiających się nowościach, w tym także o soczewkach firmy Hoya.
 
1Mediana rotacji soczewki wynosi 1,54˚ (przy 100 zaimplantowanych soczewkach odnotowano rotację <5˚ w czasie 4-6 miesięcy od wszczepu). Study result of the The David J Apple International Laboratory for Ocular Pathology, University Hospital Heidelberg. Report on file. 

Więcej informacji na temat soczewki wewnątrzgałkowe, IOL, Hoya znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Hoya Surgical OpticsOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.