Plusoptix A12C czy mniej może znaczyć lepiej?

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/49/2014

Na polskim rynku debiutuje właśnie najświeższa wersja autorefraktometru pediatrycznego niemieckiej firmy Plusoptix. Nowy model, oznaczony sygnaturą A12C, wdał się w swoją starszą siostrę „Emily” (A09). Mowa więc o przesiewowym urządzeniu do obuocznego badania refrakcji u najmłodszych, czyli dzieci od 3 miesiąca życia.

Do tej pory badanie najmłodszych pacjentów przy użyciu tradycyjnych narzędzi było wyjątkowo trudną sztuką. Jednakże kilka lat temu rewolucję w tej dziedzinie rozpoczął Plusoptix. Rewolucja ta polega na wykonywaniu badania z odległości jednego metra i to bez konieczności rozszerzania źrenic, dzięki czemu w trakcie badania dziecko może spokojnie siedzieć na kolanach rodzica. Urządzenie emituje również dźwięk przykuwający uwagę małego pacjenta. Wystarczy niecała sekunda (0.8 s) i pomiar jest gotowy. Dzięki temu rewolucyjnemu rozwiązaniu, bez płaczu i wielkiego przymusu otrzymujemy szeroki pakiet danych od pomiaru refrakcji w obu oczach (sfery, cylindra i osi cylindra), poprzez określenie asymetrii spojrzeń (duża asymetria może wskazywać na zeza), średnic źrenic i odległości między nimi. Na podstawie tych danych można zaplanować dalsze badania lub wykluczyć ich konieczność.
 
Plusoptix
 
Doskonale… ale gdzie nowości? Przecież opisane urządzenie funkcjonuje na rynku już od kilku lat. I rzeczywiście, najnowszy model A12C nie oferuje niczego nowego, jeśli chodzi o samo badanie, ale zupełnej zmianie uległa forma urządzenia.

Możemy mianowicie zapomnieć o konieczności zakupu dodatkowych akcesoriów takich jak dedykowany monitor, drukarka, klawiatura i myszka. W nowym modelu w kamerę wykonującą pomiar wbudowany został tablet, za pomocą którego wykonujemy wszystkie niezbędne operacje. Zniknie już zatem problem z monitorem odwracającym uwagę dziecka, czy kłopotliwym ustawieniem wszystkich akcesoriów w gabinecie. Dodatkowo raporty z badania są automatycznie zapisywane na dołączanej wraz z urządzeniem karcie SD i mogą być odtworzone i wydrukowane na każdym komputerze z drukarką. Urządzenie współpracuje również z drukarkami etykiet, co daje możliwość wydrukowania wyników badania bezpośrednio z poziomu urządzenia, np. na naklejkach samoprzylepnych.
 
Plusoptix
 
Zapomnieć można również o kablach. Urządzenie zasilane jest bowiem akumulatorami zapewniającymi wykonanie kilkudziesięciu badań, bez konieczności podłączania do sieci elektrycznej. Gdyby jednak zdarzyło się, że urządzenie jest rozładowane, a milusiński w tym czasie czeka na badanie, możemy bez najmniejszego problemu podłączyć je do zasilania i wykonać pomiar w trakcie ładowania.

Wszystkie wymienione rozwiązania pozwalają na wykorzystywanie urządzenia w nowych zastosowaniach, jak na przykład akcje przesiewowe w przedszkolach czy żłobkach. Model A12C wydaje się być również idealnym rozwiązaniem dla osób często przemieszczających się pomiędzy gabinetami. Czy zatem w tym przypadku mniej faktycznie znaczy lepiej? Stwierdziłbym jednak, że mniej znaczy inaczej. Co prawda model A12C sprawdza się w rozwiązaniach stacjonarnych tak samo dobrze jak urządzenia obecne już na naszym rynku, jednakże w zastosowaniach mobilnych nowy Plusoptix nie ma sobie równych! Warto go polecić również osobom, które nie dysponują w gabinetach dużą przestrzenią i nie chcą inwestować w kolejny monitor i drukarkę, ale także tym, którzy po prostu chcą mieć bardziej poręczne, idące z duchem czasu urządzenie.

Plusoptix można zatem krótko scharakteryzować jako nowoczesny, podręczny aparat, którym nie tylko można zająć uwagę małego pacjenta w trakcie badania, ale również w prosty i przyjemny sposób uzyskać sporo informacji diagnostycznych. Możemy być pewni, że z nowym Plusoptix’em badania refrakcji u najmłodszych staną się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze!

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki PlusOptixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.