Precyzja w witrektomii - OertliKatalyst

Autor: Antoni Bijak

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/42/2012

OertliKatalyst to nowa marka, powstała jako owoc współpracy dwóch firm: amerykańskiej Katalyst1 oraz Oertli. W dziedzinie projektowania oraz produkcji mikronarzędzi okulistycznych, Katalyst posiada ponad 40-letnie doświadczenie.

Połączenie tych dwóch marek zaowocowało powstaniem nowej jakościowo grupy narzędzi mikrochirurgicznych. Pod nową marką znajdziemy takie narzędzia jak m.in.: pęsety, mikronożyczki, polerki oraz pick siatkówkowy. Całkowicie nowym i niespotykanym dotąd rozwiązaniem jest rękojeść ISOCLEAN™, występująca w pęsetach oraz mikronożyczkach. Pod tą nazwą kryje się rękojeść ze zintegrowanym kanałem, służącym do przepłukiwania instrumentu, co znacznie upraszcza proces mycia i dezynfekcji.
OertliKatalyst
Końcówki narzędzi wykonane w technologii NanoTapered™ znacznie zwiększają precyzję i bezpieczeństwo pracy. Udało się to osiągnąć poprzez zastosowanie z jednej strony ostrej krawędzi (instrument dotyka tam, gdzie widzimy), a z drugiej zaokrąglając końcówkę roboczą (nie rozrywamy membran). Jednak najbardziej interesujące rozwiązanie zastosowane w technologii NanoTapered™ polega na możliwości zamknięcia pęsety zaczynając od końca. Na rysunku fot. 1. widzimy pęsetę wykonaną właśnie w tej technologii. Szczelina nie jest tam przypadkowo – ta część powierzchni będzie wykorzystana w miarę jak będziemy zamykać pęsetę.
 
Narzędzia OertliKatalyst będą wkrótce dostępne również w wersji jednorazowej.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.