Przebarwienia skóry - znaczący problem

Autor: lek. Dorota Wielowieyska-Szybińska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/21/2007

Przebarwienia skóry stanowią coraz bardziej znaczący problem z pogranicza dermatologii i kosmetologii. Na powstawanie przebarwień częściej narażone są kobiety w średnim wieku, zwłaszcza osoby o ciemniejszej karnacji. Zmiany mogą być różnie nasilone – od jasnobrązowych do ciemnobrunatnych, zdecydowana większość z nich zlokalizowana jest na twarzy.

Proces powstawania melaniny przebiega w kilku etapach. Tyrozyna przekształcana jest przez tyrozynazę w L-dopa, a następnie w dopachinon, który w wyniku procesów oksydacyjnych zostaje przekształcony w melaninę. Barwnik magazynowany jest w melanosomach.

Zaburzenia barwnikowe związane z nadmiarem barwnika można podzielić na dwie grupy:

Czynniki mające wpływ na powstawanie przebarwień można podzielić na:

Do oceny głębokości lokalizacji barwnika wykorzystuje się lampę Wood’a. W przypadku zmian naskórkowych obserwujemy zwiększenie kontrastu pomiędzy przebarwieniem, a skórą niezmienioną, przy zmianach zlokalizowanych w skórze właściwej nie uwidaczniają się różnice.

Najczęstsze przebarwienia naskórkowe to piegi, plamy soczewicowate oraz ostuda.

Piegi są drobnymi plamami zlokalizowanymi na skórze eksponowanej na ultrafiolet. Pojawienie się ich jest związane z nadmierna aktywnością melanocytów.

Plamy soczewicowate pojawić się mogą już w dzieciństwie, ich liczba zwiększa się w ciągu życia. Związane są ze zwiększoną liczbą melanocytów i podwyższoną ilością melaniny w naskórku.

Ostuda pojawia się na skórze eksponowanej na słońce i najczęściej obserwowana jest u kobiet. Jest ona wynikiem nadmiernej produkcji melaniny przez komórki barwnikowe naskórka. Przebarwienia mogą być różnie nasilone, regularne lub o poszarpanych brzegach, od drobnych po bardzo rozległe.

SYNCHROLINE THIOSPOT - Pielęgnacja skóry z przebarwieniami

Więcej informacji na temat przebarwień znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.