Przełom w diagnostyce czerniaka - VivaScope 1500 - biopsja in vivo

Autor: Ewa Rzegocka

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/43/2013

Tradycyjne metody obrazowania skóry to w większości inwazyjne, czasochłonne procedury diagnostyczne. Skaningowy mikroskop konfokalny oferowany przez firmę Mavig pozwala w innowacyjny sposób zobrazować struktury skóry, krok po kroku, z mikroskopową dokładnością. Mikroskopia konfokalna znajduje zastosowanie w wielu obszarach badawczych, tj. diagnostyka raka skóry, chorób zapalnych skóry, a także w przemyśle kosmetycznym.


 
Skanujący, laserowy mikroskop konfokalny to nowoczesna odmiana mikroskopu fluorescencyjnego, w którym źródłem światła jest laser. Mikroskop ten umożliwia dokonywanie tzw. przekrojów optycznych preparatu, analizuje bowiem światło pochodzące z jednej jego płaszczyzny, eliminując światło docierające z warstw położonych wyżej lub niżej. Mikroskopia konfokalna bazuje na detekcji wypromieniowanego światła po wcześniejszej absorpcji przez daną substancję. Światło emitowane charakteryzuje się zawsze większą długością fali w stosunku do światła absorbowanego. Mikroskopia konfokalna opiera się zatem na pomiarze fluorescencji związków chemicznych, (tzw. barwników fluorescencyjnych) wiążących się z pewnymi typami komórek, strukturami subkomórkowymi lub grupami chemicznymi. W tym przypadku to melanina i keratyna stanowią naturalny kontrast, ponieważ cechują się wysokim współczynnikiem refrakcji. Pozwala to na obserwację struktur cytologicznych oraz architektury komórki. Komórkowe mikrostruktury skóry mogą zostać przedstawione w określonych horyzontalnych przekrojach o grubości poniżej 5 mikrometrów.

Wczesne rozpoznanie czerniaka złośliwego jest sprawą najwyższej wagi, ponieważ jest czynnikiem decydującym w obniżaniu śmiertelności. Tymczasem rzeczywistość jest taka, że wiele łagodnych zmian barwnikowych musi być usuniętych, aby znaleźć pojedyncze zmiany nowotworowe. Użycie systemu VivaScope 1500 znacznie poprawia trafność diagnozy w dermatologii onkologicznej, jak również pomaga lepiej poznać biologię skóry. „Procedura umożliwia szybkie, bezbolesne i niezawodne rozpoznanie różnych nowotworów złośliwych skóry”, potwierdza dr Julia Welzel ze szpitala w Augsburgu. „Dodatkowo oszczędza pacjentom biopsji i niepokoju związanego z długim oczekiwaniem na diagnozę histologiczną”.

Urządzenie generuje obrazy czarno-białe skóry w optymalnej jakości. VivaScope 1500 bardzo dobrze nadaje się do wielu różnych zastosowań medycznych i kosmetycznych. Oprócz zdjęć konfokalnych mikroskop VivaScope wyposażony jest w kamerę VivaCam, która daje nam makroskopowy obraz o rozdzielczości pięciu megapixeli. Ten powiększony widok umożliwia badanie zróżnicowanych obszarów skóry i pozwala na korelację zdjęć makroskopowych i konfokalnych. Dodatkowo mikroskop VivaScope 1500 oraz 1500 Mulitlaser mogą zostać wyposażone w przenośny mikroskop konfokalny VivaScope 3000. Ułatwia on sprawdzenie trudno dostępnych obszarów skóry tj. nosa lub pod kolanem, dostarczając tym samym stabilny i wyraźny obraz in vivo.


 
Wierzymy mocno, że powyższe systemy w przyszłości będą stanowiły integralną część standardowego wyposażenia klinik dermatologicznych oraz ośrodków badawczych z branży kosmetycznej.

Serdecznie zapraszamy na stoisko firmy Mavig podczas Sympozjum EADV w Krakowie 23-26 maja 2013. My również tam będziemy!

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki MavigOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.