Przepis na doskonałe widzenie czyli Diffractiva -aA

Autor: Joanna Zapiór

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/38/2011

Przepis na stworzenie soczewki idealnej to przede wszystkim doskonały dobór parametrów technicznych, szczypta innowacyjności oraz duża dawka doświadczenia popartego badaniami. Soczewka dyfrakcyjna Diffractiva –aA to połączenie dwóch doskonałych soczewek: akrylowej, hydrofilnej: Aspiry –aA oraz sylikonowej, dyfrakcyjnej Diffractivy –s. Innowacyjność, w tym przypadku - to system produkcji, który opiera się na nanotechnologicznej obróbce materiału, co gwarantuje precyzję wykonania oraz najwyższą jakość soczewki.
 
 
Dotychczasowe opinie o nowej soczewce Diffractiva –aA były bardzo dobre, jednak oparte jedynie na odczuciach zadowolonych pacjentów, którym zostało przywrócone widzenie w pełnym zakresie (od bliży do dali, poprzez widzenie pośrednie). Najnowsze testy medyczne pokazują wyniki oparte na badaniach pacjentów ze wszczepionymi soczewkami Difractiva –aA.
 
 
Leczenie obejmowało grupę 30 starannie dobranych pacjentów z zaćmą obuoczną. Pacjenci cechowali się brakiem innych chorób, oprócz zaćmy związanej z wiekiem i astygmatyzmem rogówkowym, który nie przekraczał 1D. Kalkulacja soczewek dyfrakcyjnych przygotowywana była za pomocą IOLMastera firmy Zeiss. Badania pooperacyjne zostały wykonane po 6 miesiącach obserwacji, przy pomocy komputerowego badania wzroku oraz wypełnienia ankiety satysfakcji pacjenta. Średnia moc wszczepio-nej soczewki to 21.2D, a średni wiek pacjentów wynosił 73 lata.
 
 
Wyniki rozkładu ostrości widzenia w zależności od odległości (na poniższych wykresach słupkowych) pozwalają jednoznacznie stwierdzić, iż pacjenci z obuoczną korekcją cechowali się znacznie lepszymi wynikami w każdym dystansie widzenia.
 
 
Kwestionariusz zadowolenia pacjenta badał czy po wszczepieniu soczewki DIffractiva -aA pacjent: często używa okularów korekcyj-nych, w jakim stopniu jest zadowolony z nowych soczewek, a także jaki odczuwa komfort widzenia w nocy.
 
 
Pierwsze wyniki badań komputerowych oraz wyniki ankiety pokazują, że nowa Diffractiva –aA daje pacjentom komfort, ponieważ umożliwia uniknięcie używania okularów korekcyjnych. Dzięki precyzji wykonania soczewek dyfrakcyjnych, skutki ubocz-ne w postaci odblasków widzianych w nocy zostały zminimalizowane, przez co pacjenci mogą aktywnie uczestniczyć we wszystkich codziennych czynnościach. Nowa Diffractiva –aA daje pacjentowi pełną niezależność, a co za tym idzie wysoki poziom zadowolenia.
 
wyniki badanOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.