Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia Rogówki i Przedniego Odcinka Nowej Generacji

Autor:
Jacek P. Szaflik, dr hab. n. med.

Optyczna Koherentna Tomografia (OCT) jest techniką wizualizacji wykorzystywaną w okulistyce do obrazowania siatkówki i ciała szklistego oraz przedniego odcinka oka. Badanie to jest pomocne w diagnostyce licznych schorzeń, a uzyskiwane obrazy bywają nawet określane jako „biopsja optyczna”.Systemy OCT tzw. domeny czasowej stosowane są szerzej od kilku lat, a ostatnio do badania siatkówki coraz częściej wykorzystywana jest także aparatura funkcjonująca w oparciu o nowsze technologie tzw. spektralną optyczną koherentną tomografię domeny Fouriera (SOCT).

Badanie AS SOCT CASSIA SS 1000

Aparatem SOCT nowej generacji dedykowanym do badania rogówki i przedniego odcinka oka jest urządzenie Cassia SS 1000 firmy Tomey.

Zastosowanie systemu spektralnego znacznie skróciło czas wykonywania pojedynczego skanu, umożliwiając tym samym wykonanie wielu odczytów o rozdzielczości wyższej niż w aparatach OCT w tym samym czasie. Skutkuje to uzyskaniem znacznie większej ilości informacji- skanów podczas pojedynczego, trwającego bardzo krótko badania.

Badanie AS SOCT CASSIA SS 1000

W pojedynczym badaniu uzyskujemy nie tylko liczne obrazy przekrojów rogówki i przedniego odcinka wraz z dobrze widocznym kątem przesączania, ale także możliwość trójwymiarowej ich rekonstrukcji.

Badanie AS SOCT CASSIA SS 1000

Inną przydatną nową opcją niewystępującą w aparatach starszych generacji, jest wykonywanie obok map pachymetrycznych rogówki także map topografii rogówki. Uzyskujemy mapy uniesienia przedniej i tylnej powierzchni, jak i mapę keratometryczną rogówki, której wyniki wyrażone są w dioptriach.

Oprogramowanie zawiera liczne narzędzia biometryczne umożliwiające precyzyjne pomiary rogówki i ewentualnych patologii w jej obrębie, kąta przesączania, głębokości i objętości komory przedniej, odległości „white to white” i wiele innych pomiarów.Podczas krótkiego badania, uzyskujemy zatem szereg istotnych informacji o stanie rogówki i stosunkach w przednim odcinku oka.Obsługa urządzenia jest łatwa i intuicyjna, badanie jest bezkontaktowe i dobrze tolerowane przez pacjentów, na co wpływa umiarkowane oświetlenie oka i krótki czas potrzebny do wykonania pojedynczej serii skanów. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość definiowania własnej strategii badania przez użytkownika – wielkości, rozdzielczości i ilości skanów (a co za tym idzie, czasu pomiaru) wykonywanych podczas pojedynczego badania.Badanie SOCT może być pomocne w ocenie kąta przesączania, diagnostyce i monitorowaniu szeregu chorób rogówki i prze-dniego odcinka oka. Szczególną wartość ma jego zastosowanie u pacjentów po, coraz częściej obecnie wykonywanych, przeszczepach warstwowych rogówki oraz u pacjentów do takich zabiegów kwalifikowanych.

Autorzy
Jacek P. Szaflik, dr hab...

Katedra i Klinika Okulis...