SYNCHROLINE Aknicare kontra trądzik pospolity

Autor: dr Sylwia Lipko-Godlewska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/20/2007

Tag:

Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych, przewlekłych chorób skóry stwierdzana prawie u wszystkich osób w okresie pokwitania. Obecnie objawy tej choroby dość często stwierdza się również w późniejszych latach życia. Kobiety i mężczyźni chorują prawie w tym samym stopniu, jednak cięższe postacie częściej występują u mężczyzn. Charakterystyczne objawy w postaci: łojotoku, zaskórników, grudek, krost, czasem guzów zapalnych i blizn lokalizują się głównie w okolicach bogatych w gruczoły łojowe (czoło, nos, broda, okolica mostka i plecy).

Występowanie trądziku jest wynikiem współistnienia wielu czynników. Nieprawidłowe rogowacenie i gromadzenie keratynocytów stanowi pierwszy, widoczny objaw tej choroby. Zrogowaciałe komórki nie ulegają złuszczaniu, zalegają i powodują powstanie zaskórników. Proces nasila się gdy dochodzi do równoczesnej, nadmiernej produkcji łoju. Szybszy przepływ łoju rozpuszcza płaszcz lipidowy w mieszku włosowym, a także obniża w nim poziom cholesterolu, ceramidów i kwasu linolowego – co powoduje nasilenie zaburzenia rogowacenia. W konsekwencji dochodzi do zwiększonej przepuszczalności mieszków włosowych, zwiększonego napływu komórek zapalnych, a także nadmiernej proliferacji Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis i Pityrosporum ovale. Namnożenie saprofitycznych bakterii Propionibacterium acnes wiąże się ze zwiększoną produkcją przez nie lipazy rozszczepiającej dwu- i trójglicerydy oraz uwalniającej wolne kwasy tłuszczowe, które z jednej strony zaburzają proliferację keratynocytów lejka. Z drugiej zaś mają właściwości chemotaktyczne dla neutrofilów, aktywują dopełniacz i pobudzają leukocyty do uwalniania enzymów lizosomalnych co powoduje powstanie stanu zapalnego. Niebagatelną rolę na przebieg trądziku mają hormony. Gruczoły łojowe posiadają na swojej powierzchni receptory dla androgenów. Przed okresem pokwitania gruczoły łojowe są małe. Ich wzrost stymulowany jest głównie przez androgeny, a także hormony jajników i nadnerczy.

Trądzik pospolity charakteryzuje się ogromną różnorodnością obrazu klinicznego. W najłagodniejszej postaci obserwuje się jedynie obecność zaskórników, najcięższym towarzyszą objawy ogólne, nasilone zmiany zapalne i blizny. Zatem terapia powinna być uzależniona od stwierdzanych wykwitów, a także odmian schorzenia.

Gama dostępnych środków leczniczych jest ogromna. Ogólnie można je podzielić na działające: przeciwłojotokowo, komedolitycznie, przeciwdrobnoustrojowo, przeciwzapalnie. Leczenie miejscowe jest wystarczające w łagodnym i średnio nasilony trądziku młodzieńczym. Natomiast w bardziej nasilonych formach stanowi ono terapię uzupełniającą leczenie układowe.

Na znaczeniu zyskują szczególnie substancje działające wielokierunkowo, które wpływają na kilka przyczyn powodujących powstawanie zmian. Do takich właśnie substancji zalicza się ester kwasu cytrynowego i kwas linolowy, stanowiące główne składniki produktów SYNCHROLINE Aknicare. Ester kwasu cytrynowego poprzez zahamowanie hydrolizy trójglicerydów powoduje spadek stężenia wolnych kwasów tłuszczowych. Kwas linolowy nasila to działanie przeciwzapalne poprzez hamowanie aktywności reaktywnych cząstek tlenu uwalnianych przez neutrofile. Ponad to kwas linolowy uzupełnia niedobór tego związku w mieszku włosowym i zapobiega w ten sposób nadmiernemu rogowaceniu i zaleganiu keratynocytów, natomiast ester kwasu cytrynowego ma dodatkowo działanie keratolityczne. Powoduje on również spadek populacji Propionibacterium acnes bez stwierdzonej oporności. Obydwie substancje hamują 5-alfa eduktazę i wywierają w ten sposób bardzo silne działanie antyłojotokowe. Z przytoczonych danych wynika, że połączenie tych substancji stanowi ”broń” przeciwko prawie wszystkim przyczynom powstawania zmian skórnych w trądziku i może być stosowane zarówno w monoterapii jak i połączeniu z lekami układowymi zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Więcej informacji na temat dermokosmetyków SYNCHROLINE znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.