System archiwizacji obrazów AcquMed

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/17/2006

System archiwizacji obrazów i filmów AcquMed może współpracować z praktycznie każdą lampą szczelinową i mikroskopem operacyjnym obecnymi na polskim rynku (warunkiem koniecznym jest możliwość wpięcia dzielnika obrazu w tor optyczny urządzenia). W skład systemu wchodzą następujące elementy: specjalistyczne oprogramowanie, dzielnik obrazu z adapterem do kamery CCD, lub do lustrzanek cyfrowych CANON EOS, układ doświetlenia tła oraz przełącznik nożny do wyzwalania ekspozycji.

System archiwizacji AcquMed oprócz tradycyjnych kamer CCD współpracuje z aparatami cyfrowymi CANON EOS, gwarantującymi uzyskanie fotografii najwyższej jakości. Wszystkie aparaty CANON EOS są sterowane za pośrednictwem oprogramowania oraz przełącznika nożnego. Nie ma zatem potrzeby manipulowania aparatem w celu zmiany ustawień i wykonania fotografii.

Oprogramowanie będące integralną częścią systemu wykorzystuje technikę klient-serwer w zakresie obsługi bazy danych, co umożliwia pracę wielostanowiskową. Wykonane fotografie oraz filmy są automatycznie umieszczane w bazie danych oraz archiwizowane na płytach CD lub DVD. Fotografie mogą być edytowane przy użyciu rozmaitych środków (narzędzia rysunkowe, filtry itp.) oraz drukowane w żądanym przez użytkownika układzie. Moduł pomiarowy umożliwia dokonywanie pomiarów interesujących lekarza obiektów widocznych na fotografiach. Bezpośrednio z programu można wysłać wiadomość e-mail z wybranymi fotografiami.

Więcej informacji na temat systemu AcquMed znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.