Tonometr aplanacyjny Tono-Pen XL firmy Reichert

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/18/2006

Tonometr aplanacyjny Tono-Pen XL jest łatwym w użyciu tonometrem kontaktowym służącym do mierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

W Tono-Pen zastosowano czujnik mikronaprężeń z przetwornikiem o średnicy 1mm. Najnowszej generacji oprogramowanie rozpoznające aplanację zapewnia, że pomiary są dokonywane tylko podczas aplanacji, natomiast oprogramowanie Scan Lock analizuje dane pomiarowe 500 razy w ciągu sekundy. Ta zaawansowana technika mikroprocesorowa daje obiektywne wyniki pomiarów IOP, które są obarczone mniejszym błędem operatora niż w przypadku tonometrów Goldmanna. Wartość średnia czterech niezależnych pomiarów wraz ze statystycznym wskaźnikiem wiarygodności zapewnia dokładne, powtarzalne i wiarygodne wyniki.

Urządzenie charakteryzuje się ergonomicznym kształtem, niewielkimi wymiarami oraz wagą. Wynik badania wyświetlany jest na ekranie LCD.

Tono-Pen jest niezastąpiony szczególnie przy badaniu pacjentów leżących lub na wózkach inwalidzkich. Badanie wykonane przy jego użyciu jest delikatne i szybkie.

Specyfikacja tonometra aplanacyjnego Tono-Pen XL:Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.