UFSK eyeForce – piąte koło u wozu?

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/47/2014

Niemiecka firma UFSK-OSYS od lat produkuje okulistyczne stoły operacyjne i fotele operatora najwyższej jakości. Niedawno asortyment proponowany przez UFSK-OSYS wzbogacił się o model z najwyższej półki - stół operacyjny eyeForce.

Jeśli ktoś z Państwa korzystał już z produktów firmy UFSK-OSYS, zapewne zastanawia się teraz, co jeszcze można było zmienić w produktach o tak znakomitej renomie. Otóż, jak się okazuje, niemieccy inżynierowie wciąż mają pomysły jak udoskonalić produkowane przez siebie wyposażenie. Jedną z ciekawszych, nowych funkcji jest możliwość rozbudowania stołu o dodatkowe piąte koło. Informacja ta na pewno zdumiewa przyszłych użytkowników, ale czy jest to przysłowiowe piąte koło u wozu? Niezupełnie! To niezwykle praktyczne koło z napędem jezdnym.
 
 UFSK
 
Ideą stworzenia tego rozwiązania było odciążenie personelu medycznego, by mógł całą swoją uwagę skupić na samej operacji. Dzięki temu użytkownicy mogą teraz zapomnieć o uciążliwym transporcie pacjenta. Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że ciężar z którym musi zmagać się personel medyczny podczas przewiezienia pacjenta na salę operacyjną, może przekraczać wagę nawet 300 kg. Włącznik napędu koła umieszczono na uchwytach transportowych znajdujących się w nożnej części stołu. Tą funkcję można również wykorzystać podczas transportu stołu w pozycji siedzącej. Dla tej opcji firma UFSK-OSYS przewidziała dodatkowe włączniki znajdujące się na uchwytach zewnętrznej części oparcia. Dzięki temu sterowanie jest proste i komfortowe.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wprowadzenie takiego rozwiązania nie poskutkowało zmniejszeniem możliwego udźwigu, który wynosi 250 kg. Producent stołu operacyjnego bardzo rozsądnie korzysta również z rozwiązań, które sprawdziły się w innych modelach. Dlatego w eyeForce możemy odnaleźć zasilanie akumulatorowe, które zapewnia wykonanie 35 do 40 cykli operacyjnych bez ładowania. Oprócz tego operator, za pomocą specjalnego pilota, ma możliwość programowania preferowanych przez siebie ustawień stołu i szybkiego przełączania pomiędzy nimi. Możliwe jest również korzystanie ze sterownika nożnego, co jest niezwykle przydatne w trakcie operacji wymagającej zachowanie szczególnej sterylności. Ze względu na zastosowanie zaawansowanego siłownika elektrycznego precyzja i powtarzalność ruchów odbywa się na bardzo wysokim poziomie. Nie ma mowy o niedokładnym ustawieniu zaprogramowanego trybu, czy jego zmiany pod wpływem ciężaru pacjenta. Problemu nie stanowi również zablokowanie ruchu w trakcie operacji, koła wyposażone są bowiem w elektroniczny system hamulców. Sterowanie pozycjami stołu może być szybko zablokowane poprzez wciśnięcie wyłącznika bezpieczeństwa.
 
 Uchwyt UFSK
 
Wszystkie zalety stołu eyeForce uzupełnia możliwość rozbudowania jego funkcjonalności dzięki szerokiej ofercie dodatkowych akcesoriów, tj. oparcie na nadgarstek dla chirurga, czy ramię do podawania tlenu. Miłym akcentem dla osób ceniących sobie względy estetyczne, jest możliwość wyboru kolorystyki stołu z bogatej palety kolorów przygotowanej przez producenta.

Niemiecka firma postawiła konkurencję w niezbyt wygodnym położeniu oferując produkt, w którym trudno odnaleźć wady. Oczywiście można zastanawiać się, czy rozwiązania zastosowane w eyeForce są rzeczywiście niezbędne. Odpowiedź pozostawiam Państwu.

Z pewnością jednak można stwierdzić, że firma UFSK-OSYS nie spoczęła na laurach, co w połączeniu ze sporą kreatywnością może wyjść przyszłym klientom jedynie na dobre.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki USFK OSYSOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.