Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

UFSK eyeForce – piąte koło u wozu?

Autor:
Kamil Środa

Niemiecka firma UFSK-OSYS od lat produkuje okulistyczne stoły operacyjne i fotele operatora najwyższej jakości. Niedawno asortyment proponowany przez UFSK-OSYS wzbogacił się o model z najwyższej półki – stół operacyjny eyeForce.

UFSK

Jeśli ktoś z Państwa korzystał już z produktów firmy UFSK-OSYS, zapewne zastanawia się teraz, co jeszcze można było zmienić w produktach o tak znakomitej renomie. Otóż, jak się okazuje, niemieccy inżynierowie wciąż mają pomysły jak udoskonalić produkowane przez siebie wyposażenie. Jedną z ciekawszych, nowych funkcji jest możliwość rozbudowania stołu o dodatkowe piąte koło. Informacja ta na pewno zdumiewa przyszłych użytkowników, ale czy jest to przysłowiowe piąte koło u wozu? Niezupełnie! To niezwykle praktyczne koło z napędem jezdnym. Ideą stworzenia tego rozwiązania było odciążenie personelu medycznego, by mógł całą swoją uwagę skupić na samej operacji. Dzięki temu użytkownicy mogą teraz zapomnieć o uciążliwym transporcie pacjenta. Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że ciężar z którym musi zmagać się personel medyczny podczas przewiezienia pacjenta na salę operacyjną, może przekraczać wagę nawet 300 kg. Włącznik napędu koła umieszczono na uchwytach transportowych znajdujących się w nożnej części stołu. Tą funkcję można również wykorzystać podczas transportu stołu w pozycji siedzącej. Dla tej opcji firma UFSK-OSYS przewidziała dodatkowe włączniki znajdujące się na uchwytach zewnętrznej części oparcia. Dzięki temu sterowanie jest proste i komfortowe.

Uchwyt UFSK

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wprowadzenie takiego rozwiązania nie poskutkowało zmniejszeniem możliwego udźwigu, który wynosi 250 kg. Producent stołu operacyjnego bardzo rozsądnie korzysta również z rozwiązań, które sprawdziły się w innych modelach. Dlatego w eyeForce możemy odnaleźć zasilanie akumulatorowe, które zapewnia wykonanie 35 do 40 cykli operacyjnych bez ładowania. Oprócz tego operator, za pomocą specjalnego pilota, ma możliwość programowania preferowanych przez siebie ustawień stołu i szybkiego przełączania pomiędzy nimi. Możliwe jest również korzystanie ze sterownika nożnego, co jest niezwykle przydatne w trakcie operacji wymagającej zachowanie szczególnej sterylności. Ze względu na zastosowanie zaawansowanego siłownika elektrycznego precyzja i powtarzalność ruchów odbywa się na bardzo wysokim poziomie. Nie ma mowy o niedokładnym ustawieniu zaprogramowanego trybu, czy jego zmiany pod wpływem ciężaru pacjenta. Problemu nie stanowi również zablokowanie ruchu w trakcie operacji, koła wyposażone są bowiem w elektroniczny system hamulców. Sterowanie pozycjami stołu może być szybko zablokowane poprzez wciśnięcie wyłącznika bezpieczeństwa. Wszystkie zalety stołu eyeForce uzupełnia możliwość rozbudowania jego funkcjonalności dzięki szerokiej ofercie dodatkowych akcesoriów, tj. oparcie na nadgarstek dla chirurga, czy ramię do podawania tlenu. Miłym akcentem dla osób ceniących sobie względy estetyczne, jest możliwość wyboru kolorystyki stołu z bogatej palety kolorów przygotowanej przez producenta.

Niemiecka firma postawiła konkurencję w niezbyt wygodnym położeniu oferując produkt, w którym trudno odnaleźć wady. Oczywiście można zastanawiać się, czy rozwiązania zastosowane w eyeForce są rzeczywiście niezbędne. Odpowiedź pozostawiam Państwu.

Z pewnością jednak można stwierdzić, że firma UFSK-OSYS nie spoczęła na laurach, co w połączeniu ze sporą kreatywnością może wyjść przyszłym klientom jedynie na dobre.

Autorzy
Kamil Środa

Consultronix