Uniwersalne sondy laserowe Oertli®

Autor: Anna Migdał

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/55/2016

Firma Oertli, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, stworzyła zintegrowaną platformę operacyjną przeznaczoną do fakoemulsyfikacji, witrektomii przedniej i tylnej oraz zabiegów przeciwjaskrowych OS4. 
 
Endosonda 

Warto podkreślić, iż OS4 posiada wbudowany laser 532 nm, a wraz z nim Oertli oferuje szeroką gamę sond laserowych. Mamy możliwość wyboru spośród trzech rodzajów sond: prostej i zagiętej w rozmiarach: 20G, 23G, 25G oraz o elastycznej końcówce w rozmiarach 23G, 25G. 

Znaczący i ciekawy staje się fakt, iż sondy te dostępne są wraz ze standardowym konektorem SMA905 i są kompatybilne z laserami firm Meridian®, Alcon®, Zeiss®, Coherent®, Ellex®, a także w niedługim czasie Iridex®. 

Sonda o elastycznej końcówce, jako jedyna na rynku, posiada ergonomiczną rękojeść o 360° polu obrotowym, umożliwiając operatorowi dopasowanie zagięcia końcówki do pożądanej pozycji laserowania. 
 
 Sondy

Sonda w pozycji wyjściowej jest prosta, co sprawia, iż jej umieszczenie, jak i usunięcie z pola operacyjnego jest bezpieczne i bezproblemowe. Wygina się od 0° do 90°, co znakomicie sprawdza się przy laserowaniu obwodowego pola siatkówki, a także umożliwia modyfikację pozycji końcówki podczas laserowania dna oka. 
 
Sondy laserowe 

Sondy Oertli wyposażone są dodatkowo w elastyczny kabel o długości 3 metrów, zapewniający komfort pracy podczas operacji. 

Laserowe sondy Oertli to już nie tylko wysoka jakość wykonania, ergonomia pracy, ale także uniwersalność zastosowań.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OertliOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.