Uroda lekarstwem na kryzys ?

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/32/2010

marzec 2010 - Kryzys nie miał dużego wpływu na ilość pacjentów w gabinetach chirurgii plastycznej w Polsce w 2008 i 2009 roku. Nie każdy zainteresowany został jednak zoperowany. Statystyczny lekarz odmawia wykonania zabiegu średnio u 12% polskich pacjentów. Z usług polskich chirurgów plastycznych chętnie korzystają pacjenci z zagranicy, stanowią 19% wszystkich operowanych. Coraz więcej ośrodków zwiększa poziom i kompleksowość świadczonych usług. Tak przynajmniej wynika z właśnie opublikowanego raportu z badań, które zostały zrealizowane przez portal www.chirurgia-plastyczna.tv. „Konkurencja, większa świadomość i rosnące wymagania pacjentów są głównymi powodami potrzeby profesjonalizacji gabinetów i klinik.” - mówi Paweł Hilbert szef portalu www.chirurgia-plastyczna.tv. To szczególne zadanie stojące przed polskimi specjalistami chirurgii plastycznej, ponieważ aż 46% Polaków deklaruje chęć wyjazdu zagranicę w celu wykonania zabiegu estetycznej chirurgii plastycznej. Powiększenie piersi to nadal najpopularniejszy zabieg wykonywany w Polsce.

Według portalu internetowego www.chirurgia-plastyczna.tv, który zbadał stan estetycznej chirurgii plastycznej w Polsce, kobiety stanowią 81% wszystkich pacjentów. Zapewne wpływa to na fakt, że powiększanie piersi jest zabiegiem najczęściej wykonywanym w Polsce, wskazanym przez 94% lekarzy. Mężczyźni, którzy stanowią 19% pacjentów najczęściej decydują się na korektę nosa, ale coraz popularniejsza wśród panów staje się liposukcja czyli odsysanie nadmiaru tłuszcz, np. z brzucha lub podbródka.

Polscy specjaliści chirurgii plastycznej 19% wszystkich zabiegów wykonali u pacjentów, którzy przyjechali z zagranicy, najczęściej z Niemiec, Wysp Brytyjskich i Irlandii. Nie wszyscy jednak byli cudzoziemcami, spora część to Polacy tam mieszkający. Może dlatego tylko 52% gabinetów operujących pacjentów zagranicznych zajmuje się kompleksową organizacją ich pobytu medycznego. Jednocześnie „jeżeli chcemy przyjmować pacjentów z zagranicy powinniśmy dążyć do zapewnienia systemu niezbyt drogiego, urozmaiconego pobytu tak, aby skłonić osobę operowaną do dłuższego pobytu w naszym kraju z zyskiem dla wszystkich. Po operacji np. powłok brzucha pacjent powinien pozostać 2 tygodnie w danym kraju, inaczej sama podroż może spowodować, że efekt będzie niezadowalający” powiedział dr Maciej Kuczyński, który zajmował się zagadnieniami medical tourismu w Polsce z ramienia ISAPSU.

42% ankietowanych specjalistów chirurgii plastycznej dotychczas nie odczuło skutków kryzysu, ale jedna trzecia przyznała, że zmniejszyła się liczba sfinalizowanych zabiegów pomimo tego, że nie zmniejszyła się liczba przeprowadzonych konsultacji. Większość z nich potwierdziła wzrost zainteresowania pacjentów zabiegami estetycznymi oraz rosnącą wiedzę pacjentów na ten temat.

Ciekawy jest również sam fakt, że w Polsce mamy około 150 aktywnych zawodowo chirurgów plastycznych, czyli tyle samo, co w sąsiednich, cztery razy mniej-szych liczebnie Czechach. Polski statystyczny specjalista chirurgii plastycznej w 2008 r. wykonał 351 zabiegów.

Raport z przeprowadzonych badań, zawierający więcej interesujących danych oraz rozmowy z osobowościami polskiej chirurgii plastycznej dostępne na www.chirurgia-plastyczna.tv/estetyczna-chirurgia-plastyczna.

 

O portalu www.chirurgia-plastyczna.tv

Jeden z największych portali o tematyce medycznej w Europie Środkowej. Poświęcony jest szeroko pojętej medycynie estetycznej, która obejmuje chirurgię plastyczną estetyczną i rekonstrukcyjną, jak również dermatologię estetyczną i kosmetyczną.

W skali miesiąca polską wersję portalu odwiedza ponad 120 tysięcy użytkowników. Wszystkie wersje językowe (11) są odwiedzane przez ponad 830 tysięcy użytkowników. „Na naszych stronach pacjenci mogą uzyskać dokładne informacje o poszczególnych zabiegach, zapoznać się z przedstawionymi w przyjaznej i zrozumiałej formie pojęciami stosowanymi w medycynie estetycznej oraz wybrać najbardziej odpowiedniego dla siebie lekarza, według własnych preferencji. Niektórzy pacjenci za pośrednictwem naszego portalu najpierw konsultują się z kilkoma specjalistami w danej dziedzinie, a następnie decydują się na wybór konkretnego lekarza. Jednakże opinia uzyskana za pośrednictwem internetu nigdy nie może zastąpić wizyty u lekarza i osobistej konsultacji.” mówi Paweł Hilbert, dyrektor portalu internetowego www.chirurgia-plastyczna.tv. Celem portalu jest pomoc pacjentom chcącym poddać się zabiegom medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej w znalezieniu niezbędnych informacji i odpowiedniego lekarza.

Portal umożliwia każdemu lekarzowi czy klinice zaprezentowanie szczegółowej oferty zawierającej informacje o sobie, listę wykonywanych zabiegów, informacje o cenach oraz fotografie prezentujące efekty zabiegów.

 

Kontakt i dodatkowe informacje:

Beata Szyndler
tel. +420 775 564 119
beata.szyndler@chirurgia-plastyczna.tv
Katarzyna Wrzosek
tel. +420.773.591.118
katarzyna.wrzosek@chirurgia-plastyczna.tvOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.