Wideodermoskop jak prawidłowo skonfigurować?

Autor: Ewa Rzegocka

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/47/2014

Podjęcie decyzji o zakupie najbardziej odpowiedniego wideodermoskopu najczęściej utrudnia mnogość dostępnych wersji tego urządzenia. By ułatwić Państwu zadanie, na przykładzie systemów firmy FotoFinder, chciałabym przybliżyć możliwość konfiguracji tego urządzenia tak, by docelowo spełnił wszystkie Państwa potrzeby.

Stając przed wyborem wideodermoskopu, poza oceną jego parametrów technicznych takich jak jakość obrazu, sposób uzyskiwania powiększeń i wielu innych (opisanych w artykule CX News nr 2/44/2013), należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów, które poprawią ergonomię systemu oraz pozwolą na ograniczenie wydatków.
 
 bodystudio_ATBM
 
W pierwszej kolejności powinniśmy określić zakres badań jakie chcemy wykonywać wideodermoskopem. Niemiecki producent FotoFinder oferuje nam systemy do badań dermoskopowych, jak również ich rozszerzoną wersję Foto-Finder BodyStudio umożliwiającą wykonanie pełnej mapy ciała. W skład rodziny FotoFinder BodyStudio wchodzą dwa systemy: BodyStudio Classic oraz Bodystudio ATBM (fot. 1), który jest wyposażony w automatyczny moduł mapowania. Dzięki niemu operator steruje całym systemem za pomocą komputera, co pozwala skrócić czas badania nawet do 3 minut. Podczas kolejnych wizyt, urządzenia te porównują zdjęcia skóry pacjenta i automatycznie wykrywają znamiona, które pojawiły się lub zmieniły od czasu ostatniego badania. Moduł ten doskonale sprawdza się podczas prowadzenia oraz diagnozowania pacjentów z zespołem znamion dysplastycznych. Opcja mapowania w systemach FotoFinder Body-Studio świetnie sprawdza się również podczas wykonywania dokumentacji medycznej całego ciała np. przy obrazowaniu efektów zabiegów medycyny estetycznej.

Jeśli, decydując się na wideodermoskop, funkcja mapowania ciała okaże się zbędna, wystarczający dla Państwa będzie system umożliwiający jedynie badania dermoskopowe. Wówczas możecie Państwo wybrać systemy z kamerą Medicam 800 pracującą w rozdzielczości Full HD. Podstawowym pytaniem na jakie powinniście Państwo odpowiedzieć, korzystając z tej grupy produktów, jest to, czy system powinien być mobilny, ułatwiający przemieszczanie się pomiędzy gabinetami, czy też powinien to być system w wersji stacjonarnej. Decydując się na system stacjonarny można wybrać cieszący się, największą wśród naszych klientów popularnością model FotoFinder Vexia z dedykowanym wózkiem. Specjalnie zaprojektowany dla tego urządzenia stolik pozwala na wygodne ustawienie zestawu wraz z monitorem, komputerem i drukarką. Cały komplet jest ergonomiczny, estetyczny oraz łatwy w użyciu. Istnieje także możliwość konfiguracji modelu stacjonarnego bez stolika o nazwie FotoFinder Shuttle. Można go wówczas ustawić bezpośrednio w gabinecie, np. na biurku. Wśród systemów w wersji mobilnej z oferty FotoFinder odnajdziecie Państwo model Portable, czyli wideodermoskop skonfigurowany z laptopem firmy Apple. Takie rozwiązanie umożliwia łatwe przemieszczanie się z całym zestawem. Ponadto istnieje możliwość zakupienia wraz z systemem dedykowanej walizki, która dodatkowo zwiększa mobilność całego systemu.
 
 MoleAnalyzer
 
Decydując się na zakup wideodermoskopu powinni Państwo rozważyć również wyposażenie go w dodatkowe oprogramowanie. FotoFinder oferuje bowiem specjalistyczny program do komputerowej analizy znamion MoleAnalyzer (fot. 2), oraz oprogramowanie TrichoScale umożliwiające diagnozowanie stanu włosów. Bogatą ofertę programów dodatkowych zamyka system do wykonywania dokumentacji medycznej twarzy - Adonia, o czym przeczytacie Państwo już w następnym numerze naszego kwartalnika.

Wszystkich Państwa, którzy są zainteresowani systemami wideodermoskopowymi firmy FotoFinder zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie służę pomocą w doborze wideodermoskopu, który najlepiej spełni Państwa oczekiwania.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.