Więcej, szybciej-Unilarge

Autor: dr Jarosław Wilk

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 4/26/2008

Szereg dostępnych na rynku chirurgii estetycznej zabiegów operacyjnych, w tym laserowych metod leczenia zmarszczek, liftingu zwiotczałej skóry, nie jest akceptowany przez dużą liczbę pacjentów. Wiąże się to z ich ablacyjną naturą, a w konsekwencji z długimi okresami rekonwalescencji po zabiegu, a także z powikłaniami pooperacyjnymi. Alternatywą staje się tu wykorzystanie jednej z nowszych technologii nieablacyjnych – energii fal radiowych.
Nowatorskie rozwiązanie izraelskiej firmy Alma Lasers, wiążące się z za-stosowaniem w znanym już systemie RF Accent XL głowicy UniLarge, wychodzi naprzeciw pacjentom pragnącym jeszcze szybciej poprawić sylwetkę bez skalpela.
UniLarge jest wyższej klasy głowicą unipolarną, która służy do głębokiego ogrzewania tkanki. Dzięki szerszej elektrodzie, w jaką wyposażona jest ta końcówka, temperatura tkanki rośnie bardzo szybko. Ma to szczególne znaczenie przy leczeniu większych powierzchni, jak np. uda, pośladki czy
brzuch. Technika IN-Motion, polegająca na utrzymaniu pracy głowicy w ruchu okrężnym, pozwala na zapewnienie komfortu pacjentowi, czyniąc zabieg zupełnie bezbolesnym. W czasie zabiegu tkanka jest od razu chłodzona. Powtarzalność procedur zabiegowych umożliwia dokonanie przełomowych zmian w kształtowaniu sylwetki.
Z działań niepożądanych po zabiegu pojawiają się jedynie – przemijający rumień maksymalnie utrzymujący się 48-72 godziny i lekki obrzęk. Żadne trwałe powikłania nie miały miejsca. W czasie zabiegu temperatura jest kontrolowana przy pomocy laserowego termometru (twarz 43-44
stopni Celsjusza, tułów i kończyny 44-45 stopni Celsjusza).

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Alma Lasers Ltd.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Nowa odsłona medicam 1000

Minęły dwa lata od premiery FotoFinder medicam 1000. Dziś mało kto wyobraża sobie codzienną praktykę dermatologiczną bez kamery wideodermatoskopowej z krystalicznie czystym obrazem. Niewątpliwie kamera medicam 1000 wyznaczyła najwyższy standard jakości, jednakże nadszedł czas na jej rewolucję.

Przyszłość sztucznej inteligencji w diagnostyce raka skóry

Wszyscy mówią o sztucznej inteligencji i choć dla wielu jest to wciąż abstrakcyjna koncepcja, w profilaktyce raka skóry stała się rzeczywistością. Oprogramowania eksperckie dostarczają wyniki oparte na AI (Artificial Intelligence), czyli tzw. sztucznej inteligencji, oferując dodatkowo szereg funkcji analitycznych.

Znaczenie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej (RCM) in vivo w diagnostyce dermatologicznej

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM), to nowoczesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ona wizualizację tkanek z dokładnością porównywalną do badania histologicznego w czasie rzeczywistym. W badaniu skóry możliwe jest zobrazowanie naskórka, warstwy brodawkowatej oraz górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, jak również przydatków skóry. Zdjęcia uzyskane metodą RCM, czyli tzw. przekroje optyczne tkanek, odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości. Maksymalna głębokość obrazowania wynosi około 200-300 µm, co stanowi pewne ograniczenie w badaniu zmian nowotworowych, w bardziej zaawansowanych stadiach (guzy naciekające) lub zmian hiperkeratotycznych, w których zgrubienie naskórka uniemożliwia wgląd w głębsze warstwy.

Skin Cancer Unit- nowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów skóry

Śledząc rozwój nauki oraz nowoczesnych technologii dotyczących diagnostyki i leczenia nowotworów skóry, naturalnym zjawiskiem jest tworzenie zespołów wielospecjalistycznych, które będą zajmować się kompleksowo tym wąskim, lecz wymagającym obszarem terapeutycznym. Zauważając potrzebę leczenia danego typu nowotworu w jednym ośrodku, począwszy od rozpoznania choroby, poprzez kompleksowe leczenie, a w ostateczności do objęcia pacjenta także opieką paliatywną, w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) powstał Skin Cancer Unit (SCU), oddział zajmujący się diagnostyką i leczeniem między innymi nowotworów skóry.