Wielomodułowa platforma diagnostyczna - Heidelberg Engineering

Autor: dr n. med. Joanna Gołębiewska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/63/2018

Heidelberg Engineering DNA
SPECTRALIS® to w pełni elastyczna i rozwojowa platforma diagnostyczna, którą można rozbudowywać o nowe funkcje obrazowania wraz z potrzebą wprowadzenia innowacyjnych technologii (np. Angio OCT, szerokokątna laserowa angiografia FA, czy wielospektralny skaner Multicolor). Korzyści płynące z zastosowania pojedynczej, wielofunkcyjnej platformy to przede wszystkim brak konieczności wykorzystywania wielu urządzeń, co jest wygodne dla lekarza i pacjenta, ułatwia pracę oraz skraca czas na postawienie diagnozy.
 
Konfokalny obraz dna oka
Konfokalna skaningowa oftalmoskopia laserowa (cSLO) gwarantuje wysoką jakość, jak i kontrast obrazów nawet u wymagających pacjentów. Ponadto stosowanie podczerwieni eliminuje potrzebę rozszerzania źrenic. System konfokalny obrazuje również w przypadku obecności zmętnień ośrodków. Ocena dna oka przeprowadzana jest na żywo, z jednoczesnym przechwytywaniem obrazu OCT. Takie rozwiązanie pozwala na rejestrowanie zmian patologicznych, udostępniając szereg dodatkowych informacji diagnostycznych.
 
W konwencjonalnych systemach OCT siatkówka jest oświetlana przez źródło światła w całości. W odpowiedzi na to odbija ona światło, przy czym sygnały te są zbierane przez obiektyw. Obiektyw zbiera sygnał nie tylko z miejsca ogniskowania, ale i z całego obszaru (jak na przykład w kamerze CCD czy funduskamerze). Powoduje to osłabienie kontrastu powstałego obrazu ze względu na wysokie tło wobec sygnału z miejsca obrazowania. Konfokalna optyka zastosowana w cSLO odcina sygnał dochodzący spoza płaszczyzny ogniskowania, co znacznie poprawia kontrast i jakość uzyskanego skanu. Światło, które jest wzbudzane w punktach leżących poza ogniskiem, jest eliminowane optycznie i nie bierze udziału w tworzeniu obrazu. Wynikiem tego zjawiska jest bardziej szczegółowy podgląd. Konfokalna optyka jest optymalną bazą do śledzenia ruchu gałki ocznej w czasie rzeczywistym. Obraz dna oka o gorszym kontraście i mniejszej szczegółowości nigdy nie będzie dobrym punktem odniesienia dla technologii OCT, dlatego Heidelberg Engineering potraktował technologię cSLO jako fundament. Dzięki temu wykonywanie satysfakcjonujących zdjęć u pacjentów z wysoką krótkowzrocznością, zaćmą, czy zaawansowanym AMD przestało być problematyczne.
 
TruTrack – śledzenie ruchu w czasie rzeczywistym
Śledzenie ruchu gałki ocznej jest kluczowym zagadnieniem determinującym jakość badania OCT. SPECTRALIS® wykorzystuje opatentowaną, autorską technologię, opartą na podwójnej wiązce laserowej. Pierwsza dokonuje śledzenia ruchu gałki ocznej oraz koryguje położenie, druga skanuje siatkówkę. Powstały obraz pozbawiony jest szumów i zniekształceń. Algorytm automatycznie rozpoznaje szczegóły anatomiczne siatkówki, będące punktami referencyjnymi śledzenia. Bez prawidłowo działającego Eyetracker’a praktycznie niemożliwe jest wykonanie obrazu Angio OCT wolnego od artefaktów, wiarygodnego badania grubości włókien nerwowych, czy też długofalowego badania porównawczego (follow up). Funkcja ta jest istotna w przypadku badania pacjentów nie współpracujących i zaawansowanych wiekowo. Dodatkowe oprogramowanie ART (Automatic Real-time Tracking) uśrednia na żywo nawet do 100 B-skanów.
 
Fot. 1. Skan OCT (FDI)
Nowa Generacja Spectralis® OCT2 – gotowa na potrzeby jutra
Moduł SPECTRALIS® OCT2 to zoptymalizowane technologicznie serce systemu obrazowania. Jego parametry dostosowane są do kilku kluczowych czynników, odpowiadających za jakość i powtarzalność obrazów. Zwiększona rozdzielczość oraz znakomity kontrast pozwalają na uzyskanie pełnej głębi obrazowania (Full Depth Imaging) od ciała szklistego.
 
Co ważne, wysoka rozdzielczość umożliwia dokładną segmentację i szczegółową analizę każdej z 10 warstw siatkówki, dzięki czemu nie przeoczymy najistotniejszych danych. Technologia została stworzona z myślą o nowych wyzwaniach, takich jak Angio OCT. Częstotliwość pracy (85 000 kHz) zezwala na rejestrację przepływu w kapilarach przy minimalnym udziale szumu. Całość zgrana jest z opisaną wyżej techniką TruTrack.
Fot. 2. Szerokokątny obraz Angio OCT 
 
SPECTRALIS® wyznacza złoty standard kliniczny w dziedzinie jaskry. Wielkość zmian wykrywalnych przez urządzenie to 1-2 µm. Pacjenci cierpiący na jaskrę tracą około 2 µm warstwy RFNL rocznie. Systemy OCT nie wyposażone w aktywny „traking” w czasie rzeczywistym są w stanie monitorować zmiany o wielkości 8-10 µm. W przypadku takich systemów potwierdzenie progresji może trwać 4-5 lat. W module Angio OCT wysoka rozdzielczość, czułość oraz zastosowanie eyetrackera pozwoliło na automatyczną segmentację 5 warstw (splotów naczyniowych). Aparat daje możliwość analizy z wykorzystaniem najlepszej rozdzielczości (3.9 µm osiowo i 5.7 µm poprzecznie), a otrzymany maksymalny obraz Angio OCT to 30x15 stopni.
 
Istotną cechą urządzenia jest szerokokątna optyka, umożliwiająca obrazowanie 55°, co pozwala na uzyskanie skanów OCT o szerokości aż 16.5 mm.
 Fot. 3. Szerokokątny obraz OCT (16.5 mm)
Połączenie obrazowania laserowego cSLO i OCT umożliwia dostosowanie każdego aspektu skanu. Operator może wybierać typ, gęstość, położenie, rozmiar oraz oś, aby swobodnie lokalizować zmiany i otrzymywać jeszcze dokładniejsze wyniki.
 
Fot. 4. Konfokalny obraz Multicolor
Multimodalność
Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, daje lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych. Platforma umożliwia synchroniczne pozyskiwanie obrazów laserowej angiografii fluoresceinowej i ICG, w połączeniu z OCT, co ułatwia zdecydowanie analizę. Dostępna funkcja przechwytywania wideo zapewnia podgląd dynamicznych badań. Kolejną cechą jest możliwość wykonywania angiografii ultra szerokokątnej. W połączeniu z modułem Angiografii OCT otrzymujemy możliwość elastycznej zmiany położenia na potrzeby wizualizacji patologii w każdej warstwie siatkówki. Dopełnieniem obrazowania siatkówki jest moduł Multicolor. Wykorzystuje on w procesie konfokalnego skanowania jednocześnie trzy długości fal lasera. Moduł ten dostarcza obrazy diagnostyczne, które pokazują selektywnie wyraźne struktury na różnych głębokościach. Skany Multicolor o wysokiej rozdzielczości, wyraźniej ukazują szczegóły niewidoczne w oftalmoskopii i fotografii dna oka. Można je uzyskać nawet u pacjentów z zaćmą lub oczopląsem.
 
Tego typu materiał kliniczny osiągalny jest tylko dzięki platformie SPECTRALIS®, a prawdziwy potencjał multimodalnego obrazowania diagnostycznego czeka na wykorzystanie.
Fot. 5. Porównanie zakresu obrazowania w trybie angiografii

Więcej informacji na temat heidelberg, diagnostyka okulistyczna, hrt, spectralis, oct, slo, angiografia, tomografia okulistyczna znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Heidelberg EngineeringOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.