Wielozadaniowa kaniula FLACS

Autor: Anna Migdał

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/57/2016

Firma Beaver-Visitec International wprowadziła do swojej oferty kolejny, innowacyjny instrument - kaniulę FLAC, przeznaczoną do pracy przy cięciach wykonywanych podczas zabiegu usunięcia zaćmy, przy użyciu lasera Femto. 

FLACS
Ta wielofunkcyjna kaniula została zaprojektowana w celu ulepszenia efektywności operacji oraz optymalizacji wyników klinicznych. Główną funkcją kaniuli FLAC jest zapewnienie płynnego, łatwego oraz całkowitego otwarcia wszystkich cięć podczas zabiegu usunięcia zaćmy metodą femto. Tępo zakończona przednia krawędź kaniuli zabezpiecza przed rozciąganiem, zniekształceniem lub tworzeniem kolejnego portu. Kaniula jest bardzo cienka, przez co umożliwia wejście oraz otwarcie cięcia przy minimalnym wysiłku. Dodatkowo kaniula może być używana do wstrzykiwania wewnątrz oka wiskoelastyku i/lub innych substancji, tym samym zmniejszając liczbę narzędzi wprowadzanych do wnętrza oka i przekazywanych w trakcie operacji pomiędzy operatorem a instrumentariuszką. Ze względu na swoją wielozadaniowość, użytkowanie kaniuli FLAC firmy BVI może przyczynić się do zmniejszenia czasu zabiegu. Kaniula jest narzędziem jednorazowego użytku, dostarczanym przez producenta w sterylnym opakowaniu, dzięki czemu eliminuje ryzyko przenoszenia zakażenia oraz niweluje potrzebę wykonywania kosztownej i czasochłonnej procedury sterylizacji. Kaniula FLAC jest uzupełnieniem pozostałych jednorazowych narzędzi firmy BVI, takich jak kaniula do hydrodysekcji 27G oraz tępo zakończona pęseta do kapsuloreksji. 

Zapraszamy do sprawdzenia możliwości kaniuli FLACS w Państwa praktyce.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Beaver-VisitecOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.