Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Wygoda i oszczędność idą w parze

Autor:
Mateusz Rakoczy
OERRAK

W ciągu ostatnich pięciu lat, wielokrotnie odwiedzałem placówki na terenie całej Polski, prezentując aparaty Oertli, asystując przy zabiegach oraz wspierając Państwa w każdy możliwy sposób. Zazwyczaj w trakcie moich wizyt skupiałem się na tym, aby zaprezentować sprzęt z uwzględnieniem szczególnych cech, odróżniających je od konkurencji, ponadto ukazując ich zaawansowane funkcje sprawić, by były wykorzystywane w optymalny sposób. W obecnych czasach mało która placówka może pozwolić sobie na pracę z wykorzystaniem tzw. „pełnej jednorazówki”. W wielu przypadkach nasi Klienci decydowali się na aparaty OS3, Faros, Swisstech, CataRhex 3, argumentując swój wybór możliwością użytkowania drenów przystosowanych do procesu sterylizacji. Takie rozwiązanie pozwala znacząco zredukować koszty zabiegu. Jest jedno „ale”… proces przygotowania kasety do sterylizacji jest skomplikowany i czasochłonny dla personelu sali operacyjnej. Chcąc temu zaradzić, otrzymałem od firmy zielone światło na opracowanie urządzenia, które rozwiąże kwestię skomplikowanej procedury czyszczenia kaset.

Jako pomysłodawca i współautor projektu mam przyjemność przedstawić urządzenie ”OERRAK”. Podstawowym zadaniem urządzenia jest usprawnienie procedury przygotowania kaset.

Schemat

Sterowanie aparatem umożliwiające ustawienie czasu płukania oraz suszenia drenów, jak przystało na obecne czasy, realizowane jest poprzez ekran dotykowy, znajdujący się na górnej ściance urządzenia. Do tej pory personel musiał przestrzegać zalecanych czasów moczenia w środku dezynfekującym oraz zasad dotyczących ilości płynu użytego do przepłukiwania. Było to bardzo trudne, gdyż wykorzystując środki dezynfekujące o krótkim czasie działania, problem stanowiło przepłukanie drenu przy pomocy 500 ml płynu w ciągu, załóżmy, 4 – 5 minut. Teraz wystarczy wprowadzić odpowiednie wartości i gotowe.

OERRAK został wyposażony w układ pomp perystaltycznych oraz powietrznych, którymi można sterować korzystając z jednego z trzech trybów pracy: manualnego, krótkiego i długiego. W trybie manualnym tylko od nas zależy, jak długo będzie trwał dany etap czyszczenia. Z kolei tryb krótki jest zaprogramowany tak, aby wykonać płukanie środkiem dezynfekcyjnym, następnie wodą destylowaną, a na koniec przeprowadzić suszenie. Ostatni program – „długi” – pozwala przeprowadzić mycie, dezynfekcję, płukanie oraz suszenie. Użyte konektory to standard typu Luer, dzięki czemu można wykorzystywać urządzenie do przepłukiwania i suszenia innych narzędzi wyposażonych w złącza Luer.

Korzystając z pomocy OERRAK przygotowanie drenów wielorazowych będzie możliwe w sterylizatorniach niewyposażonych w instalację ze sprężonym powietrzem, z możliwością redukcji ciśnienia do 1 atmosfery. Kasety wielorazowego użytku, dla których dedykowany jest system, wymagają prawie godzinnej procedury przepłukiwania, dezynfekcji i osuszania, która wykonana niestarannie, może prowadzić do poważnych powikłań medycznych. Zastosowanie systemu eliminuje czynnik ludzki w procesie, oszczędza czas i środki dezynfekujące.

Bez wątpienia użycie OERRAK wraz z aparatami Oertli przyczyni się do obniżenia kosztów zabiegu, podniesienia bezpieczeństwa pacjenta i komfortu pracy na bloku operacyjnym. Co ciekawe OERRAK można dostosować do współpracy z kasetami wszystkich konkurencyjnych producentów fakowitrektomów.

Autorzy
Mateusz Rakoczy

Consultronix