Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Zastosowanie żółtego lasera w terapii schorzeń siatkówki

Autor:
Jacek Szendzielorz, dr n. med.
wykres

Laseroterapia siatkówki stanowi bezpieczną i mało inwazyjnąa metodę leczenia schorzeń tylnego odcinka oka. Znajduje zastosowanie w terapii zmian powstających w przebiegu retinopatii cukrzycowej, stanach po zakrzepie nn żylnych siatkówki czy neowaskularyzacji naczyniówkowej w zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem. Wskazaniem są też obwodowe zmiany zwyrodnieniowe siatkówki i jej otwory stanowiące niebezpieczeństwo dla powstania odwarstwienia siatkówki. W idealnych warunkach emitowana fala świetlna powinna być intensywnie pochłaniana przez melaninę nabłonka barwnikowego siatkówki, naczyniówkę oraz hemoglobinę. Istotnym jest natomiast aby nie była absorbowana przez ksantofil znajdujący się w plamce.

zdjecia

„Złotym standardem” laseroterapii siatkówki było stosowanie lasera o długości fali 514/532 nm widmo zielone. Istnieją jednak pewne ograniczenia jego skuteczności związane ze zmianami krwotocznymi w ciele szklistym lub wewnętrznych warstwach siatkówki. W takich sytuacjach pochłaniane promieniowanie uszkadza sąsiadujące tkanki a przyrost indukowanej energii termicznej w wewnętrznych warstwach siatkówki uniemożliwia leczenie głębszych jej struktur. Strefa plamki z uwagi na jej funkcję jest najważniejszym obszarem uwagi każdego leczącego laserem lekarza okulisty. W obszarze około plamkowym działanie żółtego lasera jest bardziej przewidywalne i stabilniejsze w stosunku do fali zielonej co ogranicza występowanie skutków ubocznych po laseroterapii. Kolejną zaletą zastosowania długiej fali żółtego światła jest możliwość leczenia siatkówki u osób z licznymi zmętnieniami w ciele szklistym lub przy współistniejącej początkowej zaćmie. Z moich wieloletnich doświadczeń wynika, że leczenie chorych laserem o widmie żółtym 561 nm daje wyśmienite wyniki. Efektem stosowania tego lasera są powstające w trakcie zabiegu subtelne zblednięcia na siatkówce pozwalające leczącemu na dokładną kontrolę zarówno skuteczności leczenia jak i precyzyjnej lokalizacji impaktów w korelacji z angiogramem pacjenta. Są to elementy zabiegu o absolutnie kluczowym znaczeniu w leczeniu laserem strefy okołoplamkowej. Tu obok precyzyjnej kalibracji lasera kluczowe znaczenie ma możliwie najwyższa jakość zastosowanej optyki lampy szczelinowej, doskonałym narzędziem w tej grupie laserów jest laser Integre Yellow Ellex, gdzie zespolono wysokiej jakości głowicę lasera wraz z doskonałą optyką lampy szczelinowej. Mikromanipulator wbudowany w cały kompleks wysoce poprawia ergonomię przy pracy lekarza a co najważniejsze znacznie poprawia precyzję lokalizacji impaktów. Istotny jest większy dla pacjenta komfort w trakcie zabiegu, dolegliwości bólowe związane są z zastosowaną mocą wiązki laserowej, długością fali, absorpcji oraz czasem trwania zabiegu. Dzięki dobremu pochłanianiu wiązki światła oraz mniejszej ilości energii cieplnej ulegającej rozproszeniu terapia nie jest dla pacjenta uciążliwa ani bolesna.

wykres2

Aparat Integre Yellow Ellex to laser o długości fali 561 nm stanowiący kwintesencję atutów „żółtego lasera”. Specjalny cyfrowy procesor sygnału (DSP) dopasowuje impulsy diodowe prądu w czasie rzeczywistym zapewniając stały dopływ mocy. Przyczynia się też do lepszej kontroli i monitorowania tempera- Wykres 1. Charakterystyka klinicznych efektów pochłaniania poszczególnych frakcji widma przez wybrane struktury siatkówki Widmo żółtego lasera, podobnie jak zielonego, cechuje się dużą absorpcją przez melaninę i hemoglobinę, jednak widmo żółte nie jest pochłaniane przez ksantofil. Wysoki poziom pochłaniania przez hemoglobinę pozwala na selektywne leczenie mikrotętniaków. Skuteczną trabekuloplastykę laserową gwarantuje natomiast absorpcja melaninowa. Skutkuje to możliwością stosowania niewielkich porcji energii celem efektywnego leczenia struktur naczyniowych. A B C Fot. 1. Zdjęcia dna oka chorego na cukrzycę z makulopatią cukrzycową. Kilkanaście dni po laseroterapii widmem żółtym (A), angiogram po laseroterapii (B), dwa lata po laseroterapii widmem żółtym(C). Widoczna stabilizacja stanu zdrowia siatkówki. Twarde wysięki strefy centralnej uległy wchłonięciu (źródło: zbiory LensMed Tychy) dr n. med. Jacek Szendzielorz 8 www.consultronix.pl 8 OKULISTYKA tury urządzenia umożliwiając konsekwentne, stabilne stosowanie mocy lasera, nawet dla najbardziej wymagających procedur leczniczych. Integre Yellow zapewnia równomierny dopływ energii na całej średnicy impaktu, przez cały czas ekspozycji – nie powoduje rozpraszania energii świetlnej i powstawania gorących punktów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki optycznej TrueSpot uzyskujemy jednolitą, wyraźną, ostrą wiązkę lasera na siatkówce z jednoczesną minimalną ekspozycją na rogówce. Szczególną zaletą tego aparatu jest 10 stopniowy kąt konwergencji oraz wysoka rozdzielczość optyczna zapewniające bardzo dobry wgląd w dno oka, postrzeganie głębi oraz możliwość oceny siatkówki obwodowej. Ten w pełni zintegrowany aparat o ergonomicznym kształcie umożliwia swobodne zagospodarowanie przestrzeni gabinetu okulistycznego, jednoczesny dostęp do konsoli lasera i pacjenta, a brak wystających kabli elektrycznych oraz światłowodów zapewnia bezpieczeństwo.

Długość fali żółtego lasera jest odpowiednia celem stosowania we wszystkich rodzajach terapii schorzeń siatkówki. Może być z powodzeniem wykorzystywana w procedurach trabekuloplastyki laserowej. Specjalne podziękowania za pracę przy powstaniu tego artykułu dla: dr Iwony Fortuny, dr Magdaleny Lasek i dr Anny Zambrzyckiej

Autorzy
Jacek Szendzielorz, dr n...

Oddział Okulistyczny w W...