Zatyczki do kanalików łzowych - niezbędnik każdego gabinetu okulistycznego

Autor: dr n. med. Marta Piecyk-Sidor

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/51/2015

Zespół suchego oka (ZSO) jest jedną z najczęstszych przewlekłych dolegliwości okulistycznych we współczesnych czasach. Związane z nim dolegliwości są przyczyną częstych wizyt w gabinecie okulistycznym. ZSO to wieloczynnikowe schorzenie dotyczące łez i powierzchni oka, którego wynikiem są objawy dyskomfortu, zaburzenia widzenia oraz niestabilność filmu łzowego. Wszystkie te objawy mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni oka. ZSO zwykle jest chorobą nieuleczalną, a postępowanie lecznicze ma na celu zachowanie komfortu życia. Mamy szereg możliwości zapobiegania i leczenia ZSO: nawilżanie powietrza, kontrolowanie temperatury, dbałość o większą higienę pracy oraz wybór spośród dużej grupy leków nawilżających. Ważne jest ustalenie przyczyn suchego oka oraz celowane i systematyczne leczenie. Inaczej leczymy suche oko z niedoboru łez i wywołane zapaleniem gruczołów powiekowych. Przy zbyt małym wydzielaniu łez stosuje się leki przeciwzapalne i stymulujące wydzielanie, a także zamykanie punktów łzowych czasowo lub na stałe.
 
 Zatyczki Parasol

Na uwagę zasługuje fakt, że dzięki rozwojowi technologii mamy do dyspozycji zatyczki do punktów łzowych typu Parasol. Zmniejszają one konieczność bardzo częstego podawania środków nawilżających, ponieważ zatrzymują odpływ łez z worka spojówkowego. Istotny jest fakt, że zatyczki dostępne są w sterylnym, jednorazowym aplikatorze. Dzięki temu aplikacja jest prosta, bezbolesna i może być wykonywana w każdym gabinecie okulistycznym. Dodatkową zaletą jest fakt, ze możemy w razie potrzeby je łatwo usunąć za pomocą pęsety. 

Innowacyjność implantu Parasol polega na ruchomej, giętkiej konstrukcji noska zatyczki, co ułatwia wprowadzenie jej do punktu łzowego. Podczas implantacji nosek składa się i dopasowuje do wielkości punktu łzowego po czym powraca do naturalnego kształtu. Nie wymagane jest rozszerzanie punktu łzowego, ani miejscowe znieczulenie. Znacznie poprawia to jakość pracy lekarza oraz komfort pacjenta. Zatyczki mają kształt parasola, a ruchoma konstrukcja noska uniemożliwia przypadkowe wypadnięcie lub przemieszczenie się zatyczki w kanaliku łzowym. Konstrukcja zapobiegająca przesuwaniu się ogranicza również ryzyko podrażnienia rogówki. Ponadto warto zauważyć, że dwa rozmiary zatyczek Parasol, mały (S 0.35-0.65mm) i średni (M 0.6-0.85mm), odpowiadają praktycznie wielkościom kanalików większości pacjentów. 

Zatyczki dostępne w ofercie firmy Consultronix przeznaczone są zarówno do okluzji całkowitej Parasol jak i częściowej Micro Flow. Zatyczki Micro Flow posiadają wewnętrzny kanalik, który ogranicza ilość odpływających łez lub udrażnia zamknięty otwór łzowy. 

Moje doświadczenia z zatyczkami typu Parasol pozwalają stwierdzić, że doskonale sprawdzają się w gabinecie okulistycznym. Zatyczki tego rodzaju są bardzo pomocne w leczeniu pacjentów z ZSO i przynoszą korzystne efekty u większości pacjentów, nieosiągalne w przypadku terapii lekami nawilżającymi. Umieszczona w punkcie łzowym zatyczka nie podrażnia oka pacjenta, nie daje odczucia ciała obcego, a konstrukcja, niepozwalająca na przypadkowe wypadnięcie, zapewnia doskonałą stabilność implantu. Zastosowanie aplikatora znacznie ułatwia aplikację zatyczki, co w połączeniu z innowacyjną budową implantu daje lekarzowi doskonałe narzędzie do walki z uciążliwymi objawami ZSO, gwarantując tym samym długotrwałe poczucie komfortu pacjenta.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Nawigowana terapia laserowa z zastosowaniem systemu Navilas® 577s

Navilas® jest cyfrowym systemem przeznaczonym do nawigowanej laseroterapii siatkówki w oparciu o obraz dna oka. Laser w połączeniu z funduskamerą obrazuje zmiany chorobowe w plamce i na obwodzie siatkówki w czasie rzeczywistym.

Laser nanosekundowy 2RT™ w terapii AMD. Nowe kryterium kwalifikacji

Od około 3 lat dostępny jest na polskim rynku medycznym nanosekundowy laser 532 nm, przeznaczony i zarejestrowany do terapii odmładzającej siatkówkę (retinal rejuvenation therapy; w skrócie 2RT™), u pacjentów ze średniozaawansowanymi stadiami zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (age related macular degenaeration – AMD). To pierwsza i jak dotąd jedyna metoda wykorzystywana do terapii schorzenia w tym stadium zaawansowania. Zabieg laserem 2RT™ to terapia, wokół której toczy się dyskusja co do jej skuteczności, a jednocześnie i przede wszystkim terapia, z którą wiązane są nadzieje na zahamowanie postępu AMD do stadiów zaawansowanych.

Fiksacja transskleralna soczewek wewnątrzgałkowych techniką Yamane (double-needle technique)

Każdy z mikrochirurgów operujących zaćmę spotyka się w codziennej praktyce z pacjentami wymagającymi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej w sytuacji braku wsparcia tylnej torebki (pierwotnie lub wtórnie). Najczęściej stosowane techniki operacyjne wykorzystują soczewki mocowane do tęczówki przy pomocy klipsów, soczewki do podszycia do twardówki oraz coraz rzadziej stosowane soczewki przedniokomorowe. Wprowadzona przez Shin Yamane w 2017 roku metoda fiksacji soczewki przeztwardówkowo, wydaje się mieć przewagę nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami. Wykorzystuje ona niskotemperaturową diatermię do zabezpieczenia haptenów w obrębie tunelu twardówkowego. Wymienione wyżej, standardowe metody, mogą przyczyniać się do redukcji komórek śródbłonka rogówki, wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powstawania obwodowych zrostów przedniokomorowych czy, jak w przypadku soczewek podszywanych, do mechanicznego uszkodzenia szwów i przemieszczenia soczewki do komory ciała szklistego. Dodatkową zaletą techniki Yamane jest łatwa dostępność soczewek wewnątrzgałkowych, ponieważ wykorzystuje ona standardowe soczewki trzyczęściowe, które są obecne na większości bloków operacyjnych.