2RT™ - najbardziej oczekiwana premiera roku

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/54/2015

Zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną ślepoty w krajach wysokorozwiniętych. Pierwsze objawy choroby są dyskretne i często niezauważalne. Następuje niewielki spadek kontrastu i ostrości widzenia. Wraz z rozwojem choroby może nastąpić gwałtowne pogorszenie wzroku poprzez zniekształcenie obrazu oraz ubytki w centralnym polu widzenia. 
 
W Polsce na AMD choruje ponad 1 250 000 osób z czego 300 000 cierpi z powodu zaawansowanego stadium schorzenia, co stanowi tylko 24% wszystkich pacjentów cierpiących na starcze zwyrodnienie plamki. Ponadto, w związku z wydłużeniem średniej wieku życia, prognozuje się drastyczny wzrost liczby chorych. 
 
2RT 
 
Do tej pory terapia ograniczała się jedynie do leczenia późnego stadium choroby. W fazie tej następuje nieodwracalna destrukcja fotoreceptorów. W wyniku neowaskularyzacji, przez ścianki nieprawidłowych naczyń następuje przesączanie osocza, przez co tworzy się obrzęk oraz krwotoki. Powszechnie stosowane metody to iniekcje leków hamujących angiogenezę oraz niszczenie naczyń krwionośnych laserem termicznym. Mniej popularne jest stosowanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych polegających na usunięciu błony podsiatkówkowej lub translokacja plamki żółtej. 
 
Do niedawna nie udawało się opracować skutecznej metody terapii wczesnej postaci AMD. W początkowym stadium choroby jedynym środkiem zapobiegawczym było przyjmowanie witaminowych suplementów diety. Nową nadzieją dla chorych jest terapia zaprezentowana przez firmę Ellex: 2RT™ (Retinal Rejuvenation Therapy). Odkrywa ona zupełnie nowe możliwości oraz rewolucjonizuje leczenie AMD. Według przeprowadzonych badań, terapia 2RT™ umożliwia leczenie AMD we wczesnym stadium, jeszcze przed znaczną utratą jakości wzroku. Jednocześnie badania te pokazują, że w terapii 2RT™ energia lasera jest pięćsetkrotnie bardziej efektywna od obecnie stosowanych metod leczenia retinopatii cukrzycowej. 
 
 reakcja komorek
 
Podstawowym zadaniem terapii jest zahamowanie postępu choroby oraz niedopuszczenie do osiągnięcia zaawansowanej wysiękowej postaci AMD. Testy kliniczne wskazują na możliwości odwrócenia procesu powodującego AMD poprzez redukcję druzów i poprawę funkcjonowania membrany Brucha. Ellex 2RT™ nie powoduje termicznego uszkodzenia siatkówki i umożliwia skuteczne leczenie obszarów blisko dołka środkowego, które nie są leczone obecnie stosowanymi metodami. Ma to również zastosowanie w leczeniu obrzęku plamki. 
 
Terapia Ellex 2RT™ wykorzystuje impulsy znacznie krótsze, niż te stosowane kiedykolwiek w konwencjonalnej procedurze laseroterapii siatkówki. Energia lasera wywołuje pobudzenie nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE), nie powodując termicznego uszkodzenia tkanek. Melanina zawarta w organellach wewnątrzkomórkowych absorbuje światło generowane przez laser. Długość fali 532 nm ma maksymalną selektywną absorpcję w melanosomach występujących w RPE. Absorpcja energii wewnątrz melaniny nie przenosi się na ścianę komórkową. Krótko mówiąc, nie następuje koagulacja. Selektywnie pobudzone komórki obumierają, czemu towarzyszy szereg procesów. Komórki są pobudzone do regeneracji. Migracja oraz utworzenie nowych komórek warstwy RPE powoduje efekt „odmłodzenia” siatkówki. Dzieje się tak dzięki unikalnej, opatentowanej strukturze spotu oraz niskiej wartości energii dostarczanej przez impuls lasera. 
 
 Efekt terapii
 
Kluczem do sukcesu jest nieosiągalna dotąd stabilność lasera oraz perfekcyjnie zaprojektowana optyka. Zastosowana technologia jest owocem wieloletnich testów oraz doskonalenia każdego, nawet najmniejszego detalu. Trzydziestoletnie doświadczenie w dziedzinie produkcji laserów oraz bezkompromisowa polityka jakości australijskiej firmy Ellex sprawiły, że pojawiła się nowa nadzieja dla chorych na AMD. 
 
Laser Ellex 2RT jest już dostępny w sprzedaży. Wyłącznym dystrybutoremw Polsce jest firma Consultronix.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki EllexOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.