700% normy, czyli jak w wygodny i bezpieczny sposób zwiększyć wydajność pracy

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/46/2013

Współczesny nacisk na tempo i efektywne wykorzystanie czasu pracy przyprawia lekarzy o ból głowy. Największym dylematem jest zachowanie najwyższego standardu wykonywanych świadczeń, w obliczu coraz bardziej złożonych procedur i ograniczonego czasu. Szukamy coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań jednocześnie dbając o równowagę budżetu.

40-letnie doświadczenie w produkcji laserów, połączone z najwyższymi standardami jakościowymi, pozwalają na osiągnięcie idealnego rozwiązania z punktu widzenia efektów klinicznych oraz biznesowych. Seria laserów valon multispot została zaprojektowana zarówno z myślą o lekarzach jak i pacjentach. Dzięki zastosowaniu najbardziej zaawansowanej technologii galwanooptycznej zapewniają szybkie i bez-bolesne leczenie. Zabieg panfotokoagulacji laserem valon multispot trwa średnio 6-7 min, czyli 7 razy szybciej niż przy zastosowaniu standardowego lasera oraz jest prawie bezbolesny dla pacjenta. Najszybszy na świecie galwanometr o częstotliwości 4 kHz umożliwił zminimalizowanie przerw pomiędzy impulsami. Trwają one zaledwie 1 ms. Jest to wielkie osiągnięcie, zważywszy że większość laserów „multispot” opiera swoje działanie na technologii silnika krokowego. Czas dostarczenia paternu jest tam o wiele dłuższy, co przekłada się na mniejszą efektywność oraz zwiększenie bolesności zabiegu.

Najważniejsze są jednak efekty leczenia. W odróżnieniu od konwencjonalnych fotokoagulatorów, lasery valon wykorzystują pulsy o milisekundowym czasie trwania. Dodatkowo pulsy te charakteryzują się jednorodną energią oraz równomiernym jej rozmieszczeniem, co pozytywnie wpływa na precyzję i komfort w trakcie zabiegu. Różnice pomiędzy działaniem pulsów o różnym czasie trwania i wartości mocy przedstawia fot. 1.

 

Fot. 1. Porównanie efektu działania pulsów o różnym czasie trwania

Technologia wykorzystana w laserach valon multispot pozwala ograniczyć dyfuzję termalną. Pierwszą korzyścią tego rozwiązania jest mniejsze uszkodzenie włókien nerwowych oraz wewnętrznych warstw siatkówki. Drugą, mniejsza dyfuzja ciepła do naczyniówki, co znacznie zmniejsza ból odczuwalny w trakcie laserowania. Na fot. 2 znajdują się obrazy OCT oraz autofluorescencji ukazujące efekt fotokoagulacji uzyskany laserem valon.
Fot. 2. Pojedyncza sesja PRP, zdjęcie AF wykonane zaraz po zabiegu Dr. Ahman Mirshani, Teheran University of Medical Science (A), zdjęcie OCT wykonane po zabiegu. Dr Stodulka Gemini Eye Clinic (B)

Lasery valon multispot wyróżniają unikalne funkcje bezpieczeństwa. Paterny są zaprojektowane w oparciu o anatomiczne kształty struktur wewnątrz oka, ponadto ich rozmiar zawiera się w średnicy 6000 mikronów. W celu redukcji bólu i zwiększenia bezpieczeństwa związanego z ryzykiem utraty fiksacji pacjenta, maksymalny czas dostarczenia całego pa­ternu to 750 ms dla trybu standardowego oraz 230 ms dla funkcji gridu okołoplamkowego. Ciekawą funkcją jest projek­cja fiksatora dla trybu okołoplamkowego. Takie rozwiązanie wspomaga kontrolę nad położeniem pacjenta w trakcie tej precyzyjnej procedury oraz umożliwia ustalenie bezpiecznej odległości spotów od plamki żółtej i tarczy nerwu wzroko­wego. Kolejnym udogodnieniem jest automatyczna redukcja mocy do bezpiecznego poziomu, przy zmniejszeniu średnicy spotu.

Sterowanie laserem odbywa się za pomocą ekranu dotyko­wego oraz specjalnie zaprojektowanego i opatentowanego sterownika „Jog Wheel”, który zapewnia lekarzowi stałą i in­tuicyjną kontrolę nad parametrami lasera. Dzięki niemu mo­żemy wybierać paterny, zwiększać liczbę spotów, dokonywać rotacji, zmiany położenia (funkcja mikromanipulatora), a na­wet zmieniać moc. Dokładne położenie paternu oraz wartość mocy w momencie jej modyfikacji są wyświetlane na siat­kówce przez laser celowniczy. Funkcje te gwarantują pełną kontrolę bez odrywania wzroku od leczonego obszaru.

Laser valon multispot jest dostarczany z lampą szczelinową zoptymalizowaną do tylnego odcinka, zapewniającą dosko­nałą jakość obrazu leczonego oka. Układ optyczny zostaje poddany fabrycznej kalibracji. Cały zestaw jest zamknięty w ergonomicznej obudowie, która z łatwością zmieści się w każdym gabinecie.
Fot. 3. Laser valon TT

 Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.