700% normy, czyli jak w wygodny i bezpieczny sposób zwiększyć wydajność pracy

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/46/2013

Współczesny nacisk na tempo i efektywne wykorzystanie czasu pracy przyprawia lekarzy o ból głowy. Największym dylematem jest zachowanie najwyższego standardu wykonywanych świadczeń, w obliczu coraz bardziej złożonych procedur i ograniczonego czasu. Szukamy coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań jednocześnie dbając o równowagę budżetu.

40-letnie doświadczenie w produkcji laserów, połączone z najwyższymi standardami jakościowymi, pozwalają na osiągnięcie idealnego rozwiązania z punktu widzenia efektów klinicznych oraz biznesowych. Seria laserów valon multispot została zaprojektowana zarówno z myślą o lekarzach jak i pacjentach. Dzięki zastosowaniu najbardziej zaawansowanej technologii galwanooptycznej zapewniają szybkie i bez-bolesne leczenie. Zabieg panfotokoagulacji laserem valon multispot trwa średnio 6-7 min, czyli 7 razy szybciej niż przy zastosowaniu standardowego lasera oraz jest prawie bezbolesny dla pacjenta. Najszybszy na świecie galwanometr o częstotliwości 4 kHz umożliwił zminimalizowanie przerw pomiędzy impulsami. Trwają one zaledwie 1 ms. Jest to wielkie osiągnięcie, zważywszy że większość laserów „multispot” opiera swoje działanie na technologii silnika krokowego. Czas dostarczenia paternu jest tam o wiele dłuższy, co przekłada się na mniejszą efektywność oraz zwiększenie bolesności zabiegu.

Najważniejsze są jednak efekty leczenia. W odróżnieniu od konwencjonalnych fotokoagulatorów, lasery valon wykorzystują pulsy o milisekundowym czasie trwania. Dodatkowo pulsy te charakteryzują się jednorodną energią oraz równomiernym jej rozmieszczeniem, co pozytywnie wpływa na precyzję i komfort w trakcie zabiegu. Różnice pomiędzy działaniem pulsów o różnym czasie trwania i wartości mocy przedstawia fot. 1.

 

Fot. 1. Porównanie efektu działania pulsów o różnym czasie trwania

Technologia wykorzystana w laserach valon multispot pozwala ograniczyć dyfuzję termalną. Pierwszą korzyścią tego rozwiązania jest mniejsze uszkodzenie włókien nerwowych oraz wewnętrznych warstw siatkówki. Drugą, mniejsza dyfuzja ciepła do naczyniówki, co znacznie zmniejsza ból odczuwalny w trakcie laserowania. Na fot. 2 znajdują się obrazy OCT oraz autofluorescencji ukazujące efekt fotokoagulacji uzyskany laserem valon.
Fot. 2. Pojedyncza sesja PRP, zdjęcie AF wykonane zaraz po zabiegu Dr. Ahman Mirshani, Teheran University of Medical Science (A), zdjęcie OCT wykonane po zabiegu. Dr Stodulka Gemini Eye Clinic (B)

Lasery valon multispot wyróżniają unikalne funkcje bezpieczeństwa. Paterny są zaprojektowane w oparciu o anatomiczne kształty struktur wewnątrz oka, ponadto ich rozmiar zawiera się w średnicy 6000 mikronów. W celu redukcji bólu i zwiększenia bezpieczeństwa związanego z ryzykiem utraty fiksacji pacjenta, maksymalny czas dostarczenia całego pa­ternu to 750 ms dla trybu standardowego oraz 230 ms dla funkcji gridu okołoplamkowego. Ciekawą funkcją jest projek­cja fiksatora dla trybu okołoplamkowego. Takie rozwiązanie wspomaga kontrolę nad położeniem pacjenta w trakcie tej precyzyjnej procedury oraz umożliwia ustalenie bezpiecznej odległości spotów od plamki żółtej i tarczy nerwu wzroko­wego. Kolejnym udogodnieniem jest automatyczna redukcja mocy do bezpiecznego poziomu, przy zmniejszeniu średnicy spotu.

Sterowanie laserem odbywa się za pomocą ekranu dotyko­wego oraz specjalnie zaprojektowanego i opatentowanego sterownika „Jog Wheel”, który zapewnia lekarzowi stałą i in­tuicyjną kontrolę nad parametrami lasera. Dzięki niemu mo­żemy wybierać paterny, zwiększać liczbę spotów, dokonywać rotacji, zmiany położenia (funkcja mikromanipulatora), a na­wet zmieniać moc. Dokładne położenie paternu oraz wartość mocy w momencie jej modyfikacji są wyświetlane na siat­kówce przez laser celowniczy. Funkcje te gwarantują pełną kontrolę bez odrywania wzroku od leczonego obszaru.

Laser valon multispot jest dostarczany z lampą szczelinową zoptymalizowaną do tylnego odcinka, zapewniającą dosko­nałą jakość obrazu leczonego oka. Układ optyczny zostaje poddany fabrycznej kalibracji. Cały zestaw jest zamknięty w ergonomicznej obudowie, która z łatwością zmieści się w każdym gabinecie.
Fot. 3. Laser valon TT

 Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.