A mogło być lepiej... oczywiście !!!

Autor: Krzysztof Smolarski

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/48/2014

Rocznica 25-lecia Okrągłego Stołu, oraz naszego 10-lecia w UE, łączy się z „okrągłą” 27. rocznicą powstania CX. Powstaliśmy na bazie reformy gospodarczej zmarłego niedawno ministra Wilczka, przeżyliśmy transformacje Balcerowicza i rośliśmy razem z III RP. Było bardzo ciekawie, czasem zabawnie, do Polski przyjeżdżali różni eksperci - jedni żeby uczyć nas podstaw kapitalizmu, inni żeby tylko skonsumować środki pomocowe z USA, czy Niemiec. Kto chciał ten skorzystał - był to kapitalny czas dla aktywnych, którym chciało się „wziąć sprawy w swoje ręce”. Mieliśmy wielkie szczęście w tym uczestniczyć i to nigdy się już nie powtórzy. Rynek był całkowicie pusty, nie było w Polsce zachodnich korporacji, ani kapitału. Zaczynaliśmy działalność gospodarczą praktycznie bez wiedzy i pieniędzy, byliśmy przyuczającymi się amatorami. Na szczęście rynek wybaczał nam większość popełnionych błędów. Był to też czas dla różnych kombinatorów - Grobelnych, Bagsików i im podobnych - ale jak widać po Amber Gold - również i dzisiaj znajdują się łowcy okazji, wierzący w pieniądze spadające z nieba.

Jeśli do tego dodać rewolucję informatyczną, jaka się w tym czasie dokonała... nie było komputerów ani internetu, nikt nie słyszał o telefonii komórkowej, a telefon stacjonarny miała co 20. rodzina. Na rozmowy międzymiastowe czekało się kilka godzin, a na zagraniczne kilka dni!!! W moim przekonaniu, był to okres największych politycznych, technologicznych i mentalnych przemian, jakie się kiedykolwiek w historii Polski, w tak krótkim okresie, dokonały. Niestety, najsłabiej nam idzie ze zmianami mentalnymi - wciąż daje o sobie znać zespół KIM (Komunistyczna Infekcja Mózgowa), co prowadzi do kompletnego pomieszania pojęć - program społeczny ugrupowań prawicowych to socjalizm, zahaczający o komunizm. Dla odmiany ugrupowania lewicowe proponują liberalizm gospodarczy, czasem dość radykalny, liderem ugrupowania najbardziej antyklerykalnego jest były wydawca prasy katolickiej, a do Parlamentu Europejskiego wchodzi gość, który odmawia praw wyborczych kobietom - mało tego 25% głosów otrzymał właśnie od kobiet!

Oczywiście można było wiele rzeczy zrobić lepiej i szybciej, ale pamiętajmy, że to gdzie dzisiaj jesteśmy jest rezultatem naszego wspólnego wysiłku, 20 lat ciężkiej pracy - naprawdę mamy z czego być dumni! Niestety jest wielu jak ten, co wygrał na loterii 1 mln zł i ma pretensje do całego świata - a przede wszystkim do kierownictwa loterii, że to nie 10 mln. Takim malkontentom, chciałem przypomnieć dylemat szklanki do połowy napełnionej. Zamiast narzekać, że przez „kogoś” jest tylko połowa - cieszcie się że jest aż tyle, myślcie co zrobić, żeby było więcej i nie marnujcie życia na wieczne utyskiwanie i szukanie winnych wszędzie tylko nie u siebie.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Influencerka

Do napisania tego tekstu skłoniła mnie taka oto informacja: „nasza 15-letnia córka całkiem nieźle się urządziła, jest influencerką, ma 160 tys. followersów i od samych tylko firm kosmetycznych co tydzień dostaje parotysięczne prezenty, byle by tylko tą, a nie inną szminką przed kamerką usmarowała sobie usta". Zacząłem drążyć temat i okazało się, że aby dziś stać się autorytetem dla 160 tysięcy nastolatków, należy najpierw przez parę lat coś trenować, na przykład taniec albo pływanie, a gdy już się znudzi, zacząć gwałtownie odrabiać zaległości imprezowe, by wreszcie z pomocą rodziców przestać ćpać i skończyć szkołę podstawową - podziwu godny sukces!!!

Czysta Wisła - Why Not

Pandemia pokazała jasno, jak negatywny wpływ na planetę ma globalna gospodarka. Przyszedł czas walki o poprawę warunków naszego wspólnego środowiska naturalnego. Jako Fundacja Why Not chcemy aktywnie się w nią włączyć. Stąd projekt związany z Wisłą, największą dziką (nieuregulowaną) rzeką w Europie. Najwyższy czas, by rozpocząć systematyczne działania, dążące do poprawy czystości jej wód. 

Czysta Wisła - Why Not - Dr hab. Andrzej Woźnica

Celem wyprawy było przyjrzenie się całej Wiśle i zebranie danych na temat jakości i ilości wód na całym jej przebiegu. Obecnie woda z rzeki jest pobierana i badana tylko w ok. 20 stałych punktach, ale my w trakcie spływu, w ramach akcji „Czysta Wisła – Why Not”, analizowaliśmy ją co kilometr na jej całej ok. 1000-kilometrowej długości. Już po przepłynięciu pierwszych odcinków naukowcy zauważyli sterty śmieci. Zaobserwowaliśmy niesamowitą ilość plastiku wyrzuconego w różnych miejscach. ♦

Czysta Wisła - Why Not - Dr hab. Damian Absalon

Nasze badania są unikatowe, ponieważ jesteśmy w stanie zatrzymać rzekę w jednym kadrze, w krótkim czasie. Ich idea jest taka, że chcemy pokazać hot spoty, czyli miejsca najbardziej zagrożone i zanieczyszczone. Czasami na punktach monitoringowych nie widać, kto jest odpowiedzialny za to, że na danym odcinku rzeki jakość wody jest taka kiepska. ♦ 

Czysta Wisła - Why Not - Agnieszka Sotoła

Akcja „Czysta Wisła - Why Not” od razu mnie zainteresowała. Czemu? Po okresie pandemicznej izolacji wreszcie coś się dzieje, mamy szansę na spotkania towarzyskie, a ja lubię ludzi! Do tego bliska mi jest kwestia ochrony środowiska i jestem przekonana, że trzeba o tym mówić głośno i na wiele sposobów. Aneta Sotoła była uprzejma stworzyć ze mną team, nie tylko rodzinny i zawodowy, ale też kajakowy. W oczekiwaniu na godzinę „zero” przyglądałyśmy się prognozie pogody — pełne optymizmu, bo w końcu poniedziałek był skąpany w słońcu. O 3:30 ze snu wyrwał mnie dźwięk budzika, otworzyłam oczy i byłam pewna, że śnię. Strugi deszczu za oknem i pytanie — co dalej... Kawa i decyzja. Mamy plan, działamy! I tak w ulewnym deszczu, zaczynając po godz. 4 (dodam w nocy!), przepłynęłyśmy najdłuższy odcinek — 27 km. Było fantastycznie i piszemy się na kolejne takie lub inne akcje! ♦