Ablacyjny resurfacing skóry przy użyciu laserów Er:Yag i C02

Ablacyjny resurfacing przy użyciu laserów CO2 (np. Pixel CO2 Alma Lasers czy ExelO2 Quantel Derma) i Er:YAG(np. laser erbowy Pixel Alma Lasers)jest ogólnie przyjętą metodą odmładzania i poprawy tekstury skóry. Wskazaniem są tu zarówno utrata jędrności, drobne zmarszczki jak i blizny oraz przebarwienia.W przypadku większego nacisku na samo złuszczenie naskórka większe zastosowanie będzie miał laser Er:YAG, natomiast w leczeniu,w którym równie ważny będzie termalny efekt podgrzania kolagenu,bardziej sprawdzi się system CO2.

Problem w wyborze odpowiedniej technologii sprowadza się więc tylko do określania oczekiwań pacjenta i wskazania do zabiegu. Wykorzystanie w obu przypadkach zjawiska fototermolizy frakcyjnej,ma na celu wytworzenie w skórze właściwej, mikroskopijnych, oddzielonych od siebie obszarami żywej tkanki, kolumn uszkodzeń termicznych (określanych jako MTZ microthermal zones). Światło laserowe obierając wodę za cel, skutecznie uszkadza zlokalizowane na różnych głębokościach komórki bogate w ten chromofor, takie jak keratynocyty naskórkowe czy kolagen.

Laser frakcyjny (CO2 czy Er:YAG) dostarcza do tkanki podzieloną wiązkę światła w postaci matrycy (o zadanej wielkości i Laser ExelO2zagęszczeniu pixeli) wąskich kanalików za pomocą specjalnej soczewki.Każda z kolumn powoduje lokalną martwicę naskórka i denaturację kolagenu. Dzięki temu, iż każda z MTZ otoczona jest nienaruszoną tkanką,dochodzi do szybkiej reepitelializacji naskórka i skóry właściwej. Głębokość penetracji każdej kolumny jest względna – zależy od żądanej energii i można ją swobodnie dostosować do leczonego obszaru ciała. Przy większej dawce energii możliwe jest leczenie głęboko położonych blizn potrądzikowych czy pochirurgicznych, a także głębokich zmarszczek. Natomiast niższe wartości energii wykorzystuje się do powierzchownego odmładzania skóry i likwidacji przebarwień.Przygotowania i postępowanie po zabiegu.

Zabiegi laseroterapii frakcyjnej w/w urządzeniami w większości nie wymagają znieczulenia miejscowego (przeciwnie, jeśli chodzi o użycie tradycyjnego chirurgicznego CO2). Do bardziej inwazyjnych zabiegów laserem CO2zaleca się zastosowanie znieczulenia miejscowego. Po przeprowadzeniu zabiegu można zaobserwować u pacjenta obrzęk i rumień,utrzymujące się około jednej doby,po czym dochodzi do łuszczenia drobno płatkowego.

Niewielkie wynaczynienia, jakie mogą się pojawiać w obrębie cieńszej skóry, są efektem z a s t o s o w a n i a zbyt agresywnych p a r a m e t r ó w. Dzień po zabiegu pacjentki mogą już skorzystać z kosmetyków kryjących.Rumień i obrzęk są na ogół dobrze tolerowane przez pacjentów i utrzymują się do 5-7 dni, w zależności od agresywności przeprowadzonego leczenia. W przypadku najbardziej agresywnych zabiegów, zwłaszcza z użyciem lasera CO2, pacjent powinien liczyć się z 2-3 dniowym wyłączeniem z kontaktów towarzyskich, z powodu zbyt intensywnego rumienia. Suchość skóry obserwuje się od 2 dnia po zabiegu, ustępuje ona po zastosowaniu nawilżenia 3 do 4 dni później. Bardzo rzadko pojawiają się efekty niepożądane takie jak zmiany pigmentacji,infekcje (głównie wirusem herpex simplex) i drobne blizny. Niemniej jednak mają one charakter przemijający. Efekty ablacyjnej laseroterapii frakcyjnej. Efekty terapii widoczne są po upływie od około 4 tygodni do 3 miesięcy, kiedy to następuje całkowite zastąpienie MTZ nowym kolagenem. W tym okresie dochodzi do intensyfikacji produkcji komórek nowego kolagenu i elastyny, decydujących o jędrności skóry. Dzięki temu uzyskuje się efekt wyraźnego spłycenia zmarszczek i blizn.

Skuteczna terapia.
W wielu przypadkach pracy laserem frakcyjnym osiąga się całkowity zanik blizn,zmarszczek czy przebarwień, niemożliwy do osiągnięcia żadną inną metodą. Stymulowanie organizmu do odpowiedniej przebudowy własnymi siłami ma w zastosowaniu tej metody kluczowe znaczenie. Jak wspomniano na początku, lekarz obierając taką metodę dysponuje narzędziem skutecznym w bardzo szerokim spektrum działań klinicznych, przy zachowaniu minimalnego okresu „wyłączenia z życia”, tak istotnego dla wielu pacjentów.

W mojej opinii frakcyjny laser CO2 przewyższa skuteczność lasera erbowego jedynie w trudnych przypadkach (np. blizny przerosłe, keloidy), jednakże wydłuża okres rekonwalescencji i oczekiwania na pożądany efekt. Niesie za sobą też większe ryzyko powikłań po zabiegu. Laser CO2 celuje w wodę,jako chromatofor. Tak samo laser Er:YAG, z tym, że powoduje mniejsze uszkodzenie termiczne podczas jednego przejścia przy normalnych parametrach. Przy Er:YAG zauważalne jest dużo szybsze gojenie skóry z powodu płytszych głębokości absorpcji, ale mniej skuteczna koagulacja. To ostatnie może przyczynić się do zwiększonej liczby przejść laserem. Mając do dyspozycji obie wspomniane technologie i korzystając z możliwości terapii kombinowanej, lekarz jest w stanie skutecznie poradzić sobie z problemami odpornymi na inne metody leczenia.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Alma Lasers Ltd.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną. 

Testymonial

Osoby, które mają problemy ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów, są bardzo wrażliwymi pacjentami. Tym bardziej doceniają kompleksową opiekę i przejrzystość informacji oraz ekspresowe wdrożenie leczenia. Warto też podkreślić, że zoptymalizowany proces diagnostyczny pozwala na zwiększenie efektywności pracy lekarza. ♦

Vexia - nowa odsłona klasyki

26 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie UE dotyczące wyrobów medycznych 2017/745, zastępujące dotychczasową dyrektywę Rady Europejskiej 93/42/EWG. Tym samym, firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych na europejskim rynku zostały zobowiązane do działania zgodnie z nowymi wytycznymi. Spowodowało to niemałe zamieszanie wśród producentów z branży, a ogrom dokumentacji i kontroli przerósł niejedną znaną markę. 

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny.