Ablacyjny resurfacing skóry przy użyciu laserów Er:Yag i C02

Ablacyjny resurfacing przy użyciu laserów CO2 (np. Pixel CO2 Alma Lasers czy ExelO2 Quantel Derma) i Er:YAG(np. laser erbowy Pixel Alma Lasers)jest ogólnie przyjętą metodą odmładzania i poprawy tekstury skóry. Wskazaniem są tu zarówno utrata jędrności, drobne zmarszczki jak i blizny oraz przebarwienia.W przypadku większego nacisku na samo złuszczenie naskórka większe zastosowanie będzie miał laser Er:YAG, natomiast w leczeniu,w którym równie ważny będzie termalny efekt podgrzania kolagenu,bardziej sprawdzi się system CO2.

Problem w wyborze odpowiedniej technologii sprowadza się więc tylko do określania oczekiwań pacjenta i wskazania do zabiegu. Wykorzystanie w obu przypadkach zjawiska fototermolizy frakcyjnej,ma na celu wytworzenie w skórze właściwej, mikroskopijnych, oddzielonych od siebie obszarami żywej tkanki, kolumn uszkodzeń termicznych (określanych jako MTZ microthermal zones). Światło laserowe obierając wodę za cel, skutecznie uszkadza zlokalizowane na różnych głębokościach komórki bogate w ten chromofor, takie jak keratynocyty naskórkowe czy kolagen.

Laser frakcyjny (CO2 czy Er:YAG) dostarcza do tkanki podzieloną wiązkę światła w postaci matrycy (o zadanej wielkości i Laser ExelO2zagęszczeniu pixeli) wąskich kanalików za pomocą specjalnej soczewki.Każda z kolumn powoduje lokalną martwicę naskórka i denaturację kolagenu. Dzięki temu, iż każda z MTZ otoczona jest nienaruszoną tkanką,dochodzi do szybkiej reepitelializacji naskórka i skóry właściwej. Głębokość penetracji każdej kolumny jest względna – zależy od żądanej energii i można ją swobodnie dostosować do leczonego obszaru ciała. Przy większej dawce energii możliwe jest leczenie głęboko położonych blizn potrądzikowych czy pochirurgicznych, a także głębokich zmarszczek. Natomiast niższe wartości energii wykorzystuje się do powierzchownego odmładzania skóry i likwidacji przebarwień.Przygotowania i postępowanie po zabiegu.

Zabiegi laseroterapii frakcyjnej w/w urządzeniami w większości nie wymagają znieczulenia miejscowego (przeciwnie, jeśli chodzi o użycie tradycyjnego chirurgicznego CO2). Do bardziej inwazyjnych zabiegów laserem CO2zaleca się zastosowanie znieczulenia miejscowego. Po przeprowadzeniu zabiegu można zaobserwować u pacjenta obrzęk i rumień,utrzymujące się około jednej doby,po czym dochodzi do łuszczenia drobno płatkowego.

Niewielkie wynaczynienia, jakie mogą się pojawiać w obrębie cieńszej skóry, są efektem z a s t o s o w a n i a zbyt agresywnych p a r a m e t r ó w. Dzień po zabiegu pacjentki mogą już skorzystać z kosmetyków kryjących.Rumień i obrzęk są na ogół dobrze tolerowane przez pacjentów i utrzymują się do 5-7 dni, w zależności od agresywności przeprowadzonego leczenia. W przypadku najbardziej agresywnych zabiegów, zwłaszcza z użyciem lasera CO2, pacjent powinien liczyć się z 2-3 dniowym wyłączeniem z kontaktów towarzyskich, z powodu zbyt intensywnego rumienia. Suchość skóry obserwuje się od 2 dnia po zabiegu, ustępuje ona po zastosowaniu nawilżenia 3 do 4 dni później. Bardzo rzadko pojawiają się efekty niepożądane takie jak zmiany pigmentacji,infekcje (głównie wirusem herpex simplex) i drobne blizny. Niemniej jednak mają one charakter przemijający. Efekty ablacyjnej laseroterapii frakcyjnej. Efekty terapii widoczne są po upływie od około 4 tygodni do 3 miesięcy, kiedy to następuje całkowite zastąpienie MTZ nowym kolagenem. W tym okresie dochodzi do intensyfikacji produkcji komórek nowego kolagenu i elastyny, decydujących o jędrności skóry. Dzięki temu uzyskuje się efekt wyraźnego spłycenia zmarszczek i blizn.

Skuteczna terapia.
W wielu przypadkach pracy laserem frakcyjnym osiąga się całkowity zanik blizn,zmarszczek czy przebarwień, niemożliwy do osiągnięcia żadną inną metodą. Stymulowanie organizmu do odpowiedniej przebudowy własnymi siłami ma w zastosowaniu tej metody kluczowe znaczenie. Jak wspomniano na początku, lekarz obierając taką metodę dysponuje narzędziem skutecznym w bardzo szerokim spektrum działań klinicznych, przy zachowaniu minimalnego okresu „wyłączenia z życia”, tak istotnego dla wielu pacjentów.

W mojej opinii frakcyjny laser CO2 przewyższa skuteczność lasera erbowego jedynie w trudnych przypadkach (np. blizny przerosłe, keloidy), jednakże wydłuża okres rekonwalescencji i oczekiwania na pożądany efekt. Niesie za sobą też większe ryzyko powikłań po zabiegu. Laser CO2 celuje w wodę,jako chromatofor. Tak samo laser Er:YAG, z tym, że powoduje mniejsze uszkodzenie termiczne podczas jednego przejścia przy normalnych parametrach. Przy Er:YAG zauważalne jest dużo szybsze gojenie skóry z powodu płytszych głębokości absorpcji, ale mniej skuteczna koagulacja. To ostatnie może przyczynić się do zwiększonej liczby przejść laserem. Mając do dyspozycji obie wspomniane technologie i korzystając z możliwości terapii kombinowanej, lekarz jest w stanie skutecznie poradzić sobie z problemami odpornymi na inne metody leczenia.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Alma Lasers Ltd.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Diagnostyka wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie. Doświadczenie z pracy na systemie vexia

Jestem użytkownikiem FotoFinder od 15 lat. Obecnie pracuję na modelu vexia z kamerą medicam 800. Każdy pacjent z chorobami skóry i przed zabiegami medycyny estetycznej ma wykonywaną pełną dokumentację w systemie FotoFinder, która pozwala ocenić przebieg terapii.

Okno w głąb skóry. Nieinwazyjna histopatologia XXI wieku w zasięgu ręki

Historia histologii sięga XVII wieku. Barwniki, parafina, kriostaty, pierwsze mikroskopy – wszystko to doprowadziło do tego, gdzie obecnie jesteśmy. Momentu, gdy na podstawie niewielkiego wycinka tkanki specjaliści decydują o rozpoznaniu rzutującym na przyszłość każdego zaniepokojonego swoim stanem pacjenta. 

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.