Aby dbać o innych, zadbaj o siebie ochrona radiologiczna oczu

Autor: Wojciech Kasparek

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 1/55/2016

Analizując statystyki związane z opieką medyczną i narastającą tendencję problemów zdrowotnych można stwierdzić, iż 80% ludzi w najbliższej przyszłości będzie korzystać z usług takich specjalistów jak ortopeda czy okulista. Dolegliwości bólowe związane z układem kostno-stawowym i mięśniowym pacjent niejednokrotnie bagatelizuje mając nadzieję, że możliwości samo- regeneracyjne organizmu wystarczą. Natomiast, gdy pojawiają się problemy ze wzrokiem, sytuacja ulega zmianie. Przy nawet najmniejszej, zaobserwowanej anomalii, wskazana jest konsultacja w celu zdiagnozowania ewentualnych objawów. Niesienie pomocy pacjentowi to główny obowiązek służby lekarskiej, ale nie mogą oni pomijać własnego bezpieczeństwa. Szczególnie ważna staje się kwestia utrzymania wzroku w najlepszej kondycji, gdyż zmysł ten jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez lekarzy. W tym przypadku na uwagę zasługuje ochrona radiologiczna obniżająca dawkę pochłanianego promieniowania przez personel. 
 
 zle dopasowanie okularow

Przy obecnym dostępie do urządzeń diagnostycznych radiolodzy, lekarze wraz z personelem operacyjnym oraz stomatolodzy przebywający w obrębie występowania promieniowania rentgenowskiego są szczególnie narażeni na jego skutki. Największe niebezpieczeństwo związane jest z promieniowaniem rozproszonym od pacjenta i przedmiotów będących w polu naświetlanym. W wyniku badań przeprowadzonych na uniwersytetach w Madrycie i Nowym Jorku nie udało się jednoznacznie stwierdzić wartości progowej promieniowania, po przekroczeniu której może pojawić się zagrożenie wystąpienia katarakty. W związku z tym, nawet najmniejsza dawka pochłoniętego promieniowania może spowodować zmętnienie soczewki. W 2011 roku Międzynarodowa Komisja Ochrony Radiologicznej (IRCP) zaostrzyła zalecane wartości progowe dla pracowników, zrównując wartość graniczną dawki skutecznej dla całego ciała z wartością graniczną dawki równoważnej dla soczewki oka. Wykorzystując nowe wartości graniczne została stworzona unijna dyrektywa 2013/59/EURATOM, która nakłada na kraje członkowskie obowiązek wprowadzenia przepisów niezbędnych do jej zastosowania do dnia 6 lutego 2018. Świadczy to o tym jak ważna jest ochrona oczu przed promieniowaniem rentgenowskim i niepożądanymi skutkami. 

Chcąc zapewnić odpowiednią ochronę, pracownicy służby zdrowia mają szeroki wachlarz produktów do wyboru. Jednak na co zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania właściwych okularów? Osoby wystawione na źródła promieniowania muszą liczyć się z konsekwencjami, jednakże nie zostają z tym problemem zupełnie sami. Firma MAVIG dzięki swojemu prawie 100 letniemu doświadczeniu jest w stanie tworzyć produkty zapewniające najwyższy poziom ochrony radiologicznej

Perfekcyjnie dopracowana linia okularów firmy MAVIG jest doskonałym tego dowodem. Efektywność okularów ochronnych w dużej mierze zależna jest od kształtu i dopasowania. Fot. 1 przedstawia nieprawidłowo dopasowane okulary ochronne z zaznaczonym potencjalnym miejscem padania promieniowania, gdzie ochrona nie jest zapewniona. W przypadku okularów MAVIG zastosowane zostały dodatkowe płatki i osłony chroniące przed ewentualnym promieniowaniem wpadającym od boku oka. 
 
wykres 

Bogate portfolio oraz różnorodność kształtów i rozmiarów dostępnych w ofercie zapewnia możliwość doboru odpowiednich okularów do potrzeb pracownika. Cechami charakterystycznymi okularów firmy MAVIG jest niewielka waga (od 55 g), ergonomia i dbałość o szczegóły. Oprawki zostały wykonane z materiału syntetycznego wysokiej jakości, ułatwiającego czyszczenie i dezynfekcję. Do wyboru, w zależności od modelu, są szkła z dwoma wielkościami ekwiwalentu ołowiu: 0.75 mm Pb lub 0.5 mm Pb. Okulary ochronne firmy MAVIG mają dodatkową możliwość zamówienia soczewek korekcyjnych jednoogniskowych lub progresywnych. Szerszy zakres informacji wraz z opisem modelu znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.cxsa.pl. 

Możliwości dzisiejszej biotechnologii rosną. W zderzeniu z codziennością zauważamy najnowsze innowacje jak np. projekt sztucznego oka Argus II, Rex – pierwszy bioniczny człowiek – odtworzony ludzki organizm w 70%, czy też usuwanie mutacji genetycznych powodujących ślepotę u szczurów metodą CRISPR. Medycyna podsuwa wiele rozwiązań, ale wszystkie skupiają się na zachowaniu i utrzymywaniu w jak najlepszym stanie „oryginalnej konfiguracji”, czyli zdrowego organizmu.

opinia

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki MavigOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze.