ACQUMED - system dokumentacji lekarskiej w okulistyce

Autor: dr Mikołaj Meller

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/19/2006

Na łamach prasy fachowej („gazet i czasopism”) goszczą opisy sprzętu i aparatury diagnostycznej. Nieco po macoszemu traktowany jest równie ważny problem - dokumentacji lekarskiej. Uzyskujemy, co prawda wyniki badań obrazowych w formie wydruku, lecz pęcznieją w ten sposób prowadzone kartoteki. Czasem zajrzeć trzeba do kilku urządzeń, odległych od siebie, by sięgnąć do zapisanych w nich wyników i odtworzyć „stan podczas ostatniej wizyty”.

Najistotniejszy dla okulisty obraz widziany w lampie szczelinowej, pozostaje zapisany wyłącznie w naszej pamięci i w sposób syntetyczny odnotowany w kartotece. Z codziennej konieczności wynika, więc potrzeba znalezienia systemu, który pozwoli zgromadzić posiadane przez nas dane w jednym miejscu i za pomocą niewielu ruchów myszką komputerową w odpowiednim momencie je przywołać.

Oprogramowanie ACQUMED przeznaczone jest do uzyskiwania cyfrowych danych obrazowych z kamery CCD lub cyfrowego aparatu fotograficznego. Istnieje również możliwość importu obrazów uzyskanych za pomocą innych urządzeń a zapisanych w dowolnej lokalizacji (dysku, nośniku CD/DVD).

ACQUMED składa się z kilku bloków funkcjonalnych. Pierwszy z nich, to baza danych pacjentów, wyposażona w funkcjonalną wyszukiwarkę oraz dająca możliwość zapamiętania istotnych danych klinicznych. Drugi, zasadniczy, to moduł foto/video, umożliwiający przechwytywanie obrazu z podłączonych urządzeń. Wykorzystywane są algorytmy sterujące zapisane w pamięci programu – możliwe do modyfikacji przez użytkownika - a praktyczne wykonanie zdjęcia ogranicza się do obsługi przełącznika nożnego, stanowiącego jednocześnie klucz softwarowy. Późniejsze przeglądanie zdjęć i zarządzanie dokumentacją ułatwia czytelne okno programu, wyposażone w funkcjonalny panel nawigacyjny. Zapamiętane obrazy poddać można wszechstronnej obróbce, stosując filtry graficzne, tak predefiniowane jak i określone przez użytkownika. Walory w znaczący sposób podnosi możność porównywania wskazanych obrazów, jak i dokonywanie pomiarów wielkości obserwowanych zmian. Podczas pomiarów, program rozpoznaje źródło obrazu i dokonuje automatycznego przeliczenia pikseli na jednostki długości. W praktyce oznacza to zastąpienie wyrażenia „wydaje się być”, określeniem „jest”. Można także uzupełnić dokumentację o dodatkowe elementy graficzne jak opisy, linie, zaznaczenia.

Należy podkreślić, że możliwość ingerowania w obraz zależna jest od poziomu przyznanych użytkownikowi uprawnień na poziomie logowania do systemu, co dodatkowo chroni zgromadzone dane. Całość uzupełnia moduł automatycznej archiwizacji, uruchamiający opcję zapisu danych na nośnikach CD/DVD. Jedynym ograniczeniem funkcjonalnym tworzenia kopii zapasowej, jest rodzaj nagrywarki, w którą wyposażony jest komputer.

We własnej praktyce posługuję się obecnie lampą szczelinową Crane YZ 5F-1D uzupełnioną o tonometr aplanacyjny, attachment laserowy oraz elementy dzielnika obrazu wchodzące w skład toru wideo. Muszę podkreślić, iż zestawienie tych elementów w „kompakt” w stosunkowo nieskomplikowany sposób zwiększa funkcjonalność zestawu, umożliwiając wykonywanie wielu czynności w jednym miejscu, bez konieczności kłopotliwego czasami przeprowadzania pacjenta „od urządzenia do urządzenia”.

To zaledwie zarys możliwości opisywanego oprogramowania, wyposażonego w wiele funkcji dodatkowych a zachowującego jednocześnie walor najistotniejszy, którym jest łatwość, szybkość i ergonomia obsługi.

Więcej informacji na temat systemu archiwizacjia ACQUMED znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.