ACQUMED - system dokumentacji lekarskiej w okulistyce

Autor: dr Mikołaj Meller

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/19/2006

Na łamach prasy fachowej („gazet i czasopism”) goszczą opisy sprzętu i aparatury diagnostycznej. Nieco po macoszemu traktowany jest równie ważny problem - dokumentacji lekarskiej. Uzyskujemy, co prawda wyniki badań obrazowych w formie wydruku, lecz pęcznieją w ten sposób prowadzone kartoteki. Czasem zajrzeć trzeba do kilku urządzeń, odległych od siebie, by sięgnąć do zapisanych w nich wyników i odtworzyć „stan podczas ostatniej wizyty”.

Najistotniejszy dla okulisty obraz widziany w lampie szczelinowej, pozostaje zapisany wyłącznie w naszej pamięci i w sposób syntetyczny odnotowany w kartotece. Z codziennej konieczności wynika, więc potrzeba znalezienia systemu, który pozwoli zgromadzić posiadane przez nas dane w jednym miejscu i za pomocą niewielu ruchów myszką komputerową w odpowiednim momencie je przywołać.

Oprogramowanie ACQUMED przeznaczone jest do uzyskiwania cyfrowych danych obrazowych z kamery CCD lub cyfrowego aparatu fotograficznego. Istnieje również możliwość importu obrazów uzyskanych za pomocą innych urządzeń a zapisanych w dowolnej lokalizacji (dysku, nośniku CD/DVD).

ACQUMED składa się z kilku bloków funkcjonalnych. Pierwszy z nich, to baza danych pacjentów, wyposażona w funkcjonalną wyszukiwarkę oraz dająca możliwość zapamiętania istotnych danych klinicznych. Drugi, zasadniczy, to moduł foto/video, umożliwiający przechwytywanie obrazu z podłączonych urządzeń. Wykorzystywane są algorytmy sterujące zapisane w pamięci programu – możliwe do modyfikacji przez użytkownika - a praktyczne wykonanie zdjęcia ogranicza się do obsługi przełącznika nożnego, stanowiącego jednocześnie klucz softwarowy. Późniejsze przeglądanie zdjęć i zarządzanie dokumentacją ułatwia czytelne okno programu, wyposażone w funkcjonalny panel nawigacyjny. Zapamiętane obrazy poddać można wszechstronnej obróbce, stosując filtry graficzne, tak predefiniowane jak i określone przez użytkownika. Walory w znaczący sposób podnosi możność porównywania wskazanych obrazów, jak i dokonywanie pomiarów wielkości obserwowanych zmian. Podczas pomiarów, program rozpoznaje źródło obrazu i dokonuje automatycznego przeliczenia pikseli na jednostki długości. W praktyce oznacza to zastąpienie wyrażenia „wydaje się być”, określeniem „jest”. Można także uzupełnić dokumentację o dodatkowe elementy graficzne jak opisy, linie, zaznaczenia.

Należy podkreślić, że możliwość ingerowania w obraz zależna jest od poziomu przyznanych użytkownikowi uprawnień na poziomie logowania do systemu, co dodatkowo chroni zgromadzone dane. Całość uzupełnia moduł automatycznej archiwizacji, uruchamiający opcję zapisu danych na nośnikach CD/DVD. Jedynym ograniczeniem funkcjonalnym tworzenia kopii zapasowej, jest rodzaj nagrywarki, w którą wyposażony jest komputer.

We własnej praktyce posługuję się obecnie lampą szczelinową Crane YZ 5F-1D uzupełnioną o tonometr aplanacyjny, attachment laserowy oraz elementy dzielnika obrazu wchodzące w skład toru wideo. Muszę podkreślić, iż zestawienie tych elementów w „kompakt” w stosunkowo nieskomplikowany sposób zwiększa funkcjonalność zestawu, umożliwiając wykonywanie wielu czynności w jednym miejscu, bez konieczności kłopotliwego czasami przeprowadzania pacjenta „od urządzenia do urządzenia”.

To zaledwie zarys możliwości opisywanego oprogramowania, wyposażonego w wiele funkcji dodatkowych a zachowującego jednocześnie walor najistotniejszy, którym jest łatwość, szybkość i ergonomia obsługi.

Więcej informacji na temat systemu archiwizacjia ACQUMED znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.