ACQUMED - system dokumentacji lekarskiej w okulistyce
Autor: dr Mikołaj Meller
Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/19/2006
Na łamach prasy fachowej („gazet i czasopism”) goszczą opisy sprzętu i aparatury diagnostycznej. Nieco po macoszemu traktowany jest równie ważny problem - dokumentacji lekarskiej. Uzyskujemy, co prawda wyniki badań obrazowych w formie wydruku, lecz pęcznieją w ten sposób prowadzone kartoteki. Czasem zajrzeć trzeba do kilku urządzeń, odległych od siebie, by sięgnąć do zapisanych w nich wyników i odtworzyć „stan podczas ostatniej wizyty”.
Najistotniejszy dla okulisty obraz widziany w lampie szczelinowej, pozostaje zapisany wyłącznie w naszej pamięci i w sposób syntetyczny odnotowany w kartotece. Z codziennej konieczności wynika, więc potrzeba znalezienia systemu, który pozwoli zgromadzić posiadane przez nas dane w jednym miejscu i za pomocą niewielu ruchów myszką komputerową w odpowiednim momencie je przywołać.
Oprogramowanie ACQUMED przeznaczone jest do uzyskiwania cyfrowych danych obrazowych z kamery CCD lub cyfrowego aparatu fotograficznego. Istnieje również możliwość importu obrazów uzyskanych za pomocą innych urządzeń a zapisanych w dowolnej lokalizacji (dysku, nośniku CD/DVD).
ACQUMED składa się z kilku bloków funkcjonalnych. Pierwszy z nich, to baza danych pacjentów, wyposażona w funkcjonalną wyszukiwarkę oraz dająca możliwość zapamiętania istotnych danych klinicznych. Drugi, zasadniczy, to moduł foto/video, umożliwiający przechwytywanie obrazu z podłączonych urządzeń. Wykorzystywane są algorytmy sterujące zapisane w pamięci programu – możliwe do modyfikacji przez użytkownika - a praktyczne wykonanie zdjęcia ogranicza się do obsługi przełącznika nożnego, stanowiącego jednocześnie klucz softwarowy. Późniejsze przeglądanie zdjęć i zarządzanie dokumentacją ułatwia czytelne okno programu, wyposażone w funkcjonalny panel nawigacyjny. Zapamiętane obrazy poddać można wszechstronnej obróbce, stosując filtry graficzne, tak predefiniowane jak i określone przez użytkownika. Walory w znaczący sposób podnosi możność porównywania wskazanych obrazów, jak i dokonywanie pomiarów wielkości obserwowanych zmian. Podczas pomiarów, program rozpoznaje źródło obrazu i dokonuje automatycznego przeliczenia pikseli na jednostki długości. W praktyce oznacza to zastąpienie wyrażenia „wydaje się być”, określeniem „jest”. Można także uzupełnić dokumentację o dodatkowe elementy graficzne jak opisy, linie, zaznaczenia.
Należy podkreślić, że możliwość ingerowania w obraz zależna jest od poziomu przyznanych użytkownikowi uprawnień na poziomie logowania do systemu, co dodatkowo chroni zgromadzone dane. Całość uzupełnia moduł automatycznej archiwizacji, uruchamiający opcję zapisu danych na nośnikach CD/DVD. Jedynym ograniczeniem funkcjonalnym tworzenia kopii zapasowej, jest rodzaj nagrywarki, w którą wyposażony jest komputer.
We własnej praktyce posługuję się obecnie lampą szczelinową Crane YZ 5F-1D uzupełnioną o tonometr aplanacyjny, attachment laserowy oraz elementy dzielnika obrazu wchodzące w skład toru wideo. Muszę podkreślić, iż zestawienie tych elementów w „kompakt” w stosunkowo nieskomplikowany sposób zwiększa funkcjonalność zestawu, umożliwiając wykonywanie wielu czynności w jednym miejscu, bez konieczności kłopotliwego czasami przeprowadzania pacjenta „od urządzenia do urządzenia”.
To zaledwie zarys możliwości opisywanego oprogramowania, wyposażonego w wiele funkcji dodatkowych a zachowującego jednocześnie walor najistotniejszy, którym jest łatwość, szybkość i ergonomia obsługi.
Więcej informacji na temat systemu archiwizacjia ACQUMED znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.