Aparat RTG z ramieniem G - jednoczesny widok w dwóch płaszczyznach

Autor: Paweł Katarzyński

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

Czy zastanawialiście się Państwo o ile szybsze, a co za tym idzie mniej obciążające dla lekarzy, operatorów i pacjentów, byłyby operacje pod kontrolą aparatu RTG, gdyby można było uniknąć częstych zmian pozycji systemu?

Firma SwemagImaging, tworząc aparaty z serii Biplanar, dała możliwość odpowiedzi na to pytanie. SwemagImaging to szwedzka firma specjalizująca się w produkcji aparatów z ramieniem G, czyli dwuosiowych, śródoperacyjnych aparatów RTG. Systemy te, jako jedyne na świecie, charakteryzują się dwoma prostopadłymi układami lampa-wzmacniacz obrazu. Ta unikatowa cecha pozwala na jednoczesne projekcje AP i LAT, nie wymagając przy tym zmiany pozycji aparatu. Ogranicza to, a w wielu przypadkach całkowicie eliminuje, potrzebę manewrowania aparatem w trakcie zabiegu. Operator może zobaczyć obraz z dwóch płaszczyzn na monitorach w tym samym czasie. Podczas korzystania z systemów Biplanar, lekarz jest w stanie w pełni skoncentrować się na swojej pracy bez niepożądanych przerw na zmianę pozycji aparatu i szukanie odpowiedniej płaszczyzny obrazowania. Powoduje to skrócenie czasu pracy, co z kolei znacznie zmniejsza dawkę promieniowania oraz ryzyko wynikające z przebywania pacjenta w sedacji. 

Dziedzinami medycyny, gdzie najlepiej sprawdzają się aparaty z ramieniem G Biplanar są: ortopedia, chirurgia kręgosłupa, oraz te aplikacje, gdzie priorytetem są dokładność i łatwość pozycjonowania, czyli wszelkiego rodzaju implementacje. W tym zastosowaniu podgląd w dwóch płaszczyznach pozwala na precyzyjne i szybsze umieszczanie implantów w odpowiednim miejscu. 

Aktualnie najnowszym aparatem z serii Biplanar dostępnym w naszej ofercie jest model 600s. Jest to aparat wyposażony w dwa 9” wzmacniacze obrazu oraz dwie lampy, a także kamery CCD o rozdzielczości 1024x1024. Sterowanie systemem jest bardzo proste i odbywa się za pomocą sterownika nożnego, dzięki któremu operator może wyzwalać ekspozycję dla obu osi. Dodatkowo jest on oznaczony kolorami, aby wyeliminować możliwość omyłkowej ekspozycji z niewłaściwego układu. W systemie tym istnieje możliwość zmiany SID, co z kolei pozwala na zwiększenie wolnej przestrzeni wewnątrz ramienia. Konsola operatora wyposażona jest w dwa 18” monitory LCD. Szwedzki producent w najbliższym czasie zamierza wprowadzić na rynek w pełni cyfrowe ramię G, wyposażone w dwa układy lampa-detektor, więcej informacji pojawi się w jednym z najbliższych wydań CX News. 

Aby zapomnieć o ciągłej zmianie pozycji ramienia C i korzystać z jednoczesnego widoku w dwóch płaszczyznach, zachęcam do zapoznania się z ofertą aparatu Biplanar. Po szczegółowe informacje zapraszamy do naszego Działu Handlowego.
 
 SwemacImaging

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki SwemacImagingOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze.