Aparaty z ramieniem C od Siemens Healthcare

Autor: Adam Bunsch

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 1/39/2012

Rodzina mobilnych aparatów z ramieniem C firmy Siemens Healthcare składa się z czterech modeli. Najprostszy model został zaprojektowany z myślą o klientach poszukujących tańszych rozwiązań. Natomiast najbardziej zaawansowany aparat, z generatorem wysokiej mocy, pozwala przeprowadzać nawet skomplikowane procedury sercowo-naczyniowe.


Podstawowym aparatem z ramieniem C w ofercie firmy Siemens Healthcare jest Siremobil Compact L. Charakteryzuje się on intuicyjną obsługą, wydajną eksploatacją, wszechstronnością zastosowań klinicznych oraz znakomitą jakością obrazu przy niewielkiej dawce promieniowania. Ten kompaktowy, mobilny system z ramieniem C został dopasowany do potrzeb jednostek klinicznych - pokrywa pełne spektrum zastosowań radiologicznych na sali operacyjnej. Generator wysokiej częstotliwości o mocy 1.4 kW umożliwia wykonywanie fluoroskopii nawet przez 50 minut, zapewniając doskonałą jakość obrazu.

Varic

Następnym aparatem w portfolio firmy Siemens Healthcare jest ARCADIS Varic. Został on wyposażony w generator o mocy 2.3 kW oraz lampę RTG, która umożliwia uzyskanie prądu anody do 23 mA. Aparat posiada także system automatycznej regulacji dawki promieniowania, kontrastu oraz jasności EASY (Enhanced Acquisition System). Geometria ramienia C oraz zakres obrotu gwarantują ciągły dostęp do pacjenta oraz dużą elastyczność pozycjonowania. Wygodny system hamulców pozwala na szybkie i dokładne ustawienia urządzenia w wymaganej pozycji. Monitory na wózku mają możliwość obrotu względem niego o 180° oraz opcjonalnie regulację w pionie, co jeszcze bardziej zwiększa komfort pracy. System ARCADIS Varic obsługuje wszystkie funkcje standardu Dicom 3.0 i oferuje prawie nieograniczoną liczbę opcji przetwarzania obrazów, archiwizacji i dokumentacji danych na nośnikach CD, DVD oraz USB. Ciekawą opcją, którą oferuje aparat jest system dźwiękowy Emotion, umożliwiający podłączenie dowolnego, zewnętrznego urządzenia audio jak np. odtwarzacza mp3.

Arcadis Orbic

Kolejnymi aparatami w portfolio Siemensa są modele ARCADIS Orbic i ARCADIS Orbic 3D. Główną różnicą pomiędzy nimi, a modelem ARCADIS Varic jest izocentryczna konstrukcja ramienia C z możliwością ruchu po okręgu w zakresie 190°. Pomaga to w znacznym stopniu w zaoszczędzeniu czasu oraz ograniczeniu dawki promieniowania. Po automatycznym obrocie ramienia C Orbic 3D uzyskiwana jest trójwymiarowa rekonstrukcja badanego obszaru. Opcjonalnie urządzenie może być wyposażone w funkcję 3D Image Fusion, służącą do łączenia danych 3D z różnych źródeł. Dodatkowa technika VRT (Volume Rendering Technique) umożliwia wizualizację, podobną do wizualizacji tomograficznej. Dzięki powyższym funkcjom skan 3D w trakcie zabiegu może zastąpić konieczność pooperacyjnej kontroli, umożliwiając jednocześnie natychmiastową reakcję na zauważony problem. Pozostałe parametry i funkcjonalności są takie same jak w modelu ARCADIS Varic (generator 2.3 kW, funkcja EASY, Emotion, Dicom i zapis na CD, DVD, USB).


Najbardziej zaawansowanym aparatem śródoperacyjnym z ramieniem C w ofercie firmy Siemens jest ARCADIS Avantic. Został on wyposażony w nowatorski, 13 calowy wzmacniacz obrazu z osłoną Mu-metal oraz systemem EASY z automatyczną kontrolą dawki kontrastu i jasności, który idealnie nadaje się do procedur sercowo-naczyniowych. Aparat posiada generator o wysokiej mocy 25 kW przy prądzie lampy o wartości do 250 mA i pojemności cieplnej zespołu lampy 2.57 MHU. System posiada zrównoważone ramię C o doskonałych parametrach geometrycznych i szerokim zakresie obrotu. ARCADIS Avantic został wyposażony w pulpit sterujący, który zapewnia obsługę z jednego miejsca (all-in-one), a opcjonalny zdalny interfejs użytkownika umożliwia sterowanie wszystkimi funkcjami ramienia C na odległość. Aparat ARCADIS Avantic obsługuje wszystkie funkcje standardu Dicom 3.0 i podobnie jak model ARCADIS Varic ma prawie nieograniczoną liczbę opcji przetwarzania obrazów, archiwizacji i dokumentacji danych na nośnikach CD, DVD oraz USB, a także dysponuje funkcją Emotion.


Wszystkie ramiona C firmy Siemens Healthcare charakteryzują się bardzo dobrym dostępem do pacjenta oraz są wyposażone
w ergonomiczny system oznakowania hamulców oraz uchwytów za pomocą kolorów, co zapewnia łatwe pozycjonowanie.
Rodzina ARCADIS dla ułatwienia pracy wyposażona jest w funkcję VPA (Virtual Patient Anatomy – wirtualna anatomia pacjenta) zapewniając intuicyjny wybór programów użytkowych do określonych procedur.


Obecna generacja aparatów mobilnych z ramieniem C firmy Siemens Healthcare wyznacza nowe standardy w zakresie jakości obrazowania oraz łatwości użytkowania. Bogate portfolio pozwala na wybór aparatu dostosowanego do wymagań klinicznych oraz wysokości budżetu przewidzianego na zakup sprzętu. Dzięki temu każdy bez problemu wybierze aparat dostosowany do swoich potrzeb. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej: www.cxsa.pl.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki SiemensOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze.