Artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe. 

Lampy Aselight – jeszcze większa perfekcja

Jakość wyposażenia sali zabiegowej jest jednym z elementów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania i działania personelu medycznego. Jeszcze przed dostarczeniem sprzętu medycznego należy zapewnić w pomieszczeniu odpowiednie zaplecze sanitarno-techniczne. Dbając o właściwe warunki pracy, poprzez instalacje systemu wentylacji i klimatyzacji oraz inwestując w wysoce wyspecjalizowany system oświetlenia, dzięki czemu podnosi się znacząco komfort i bezpieczeństwo. 

Ucyfrowienie aparatu RTG – to naprawdę proste

Cyfrowe aparaty RTG stały się już standardem. Na rynku medycznym pozostaje jednak wiele systemów analogowych, które pomimo swojego stażu bardzo dobrze funkcjonują. Do niedawna jedyną opcją ucyfrowienia takich aparatów były kasety CR (Computed Radiography) - czyli systemy Radiografii Cyfrowej Pośredniej. Aktualnie pracownie mają do wyboru również bezpośrednią digitalizację systemów RTG, poprzez detektory DR (Digital Radiography) - czyli Radiografię Cyfrową Bezpośrednią. O tej technice będą Państwo mogli przeczytać w poniższym artykule. 

Aparat RTG z ramieniem G - jednoczesny widok w dwóch płaszczyznach

Czy zastanawialiście się Państwo o ile szybsze, a co za tym idzie mniej obciążające dla lekarzy, operatorów i pacjentów, byłyby operacje pod kontrolą aparatu RTG, gdyby można było uniknąć częstych zmian pozycji systemu?

Ochrona radiologiczna głowy połączona z komfortem użytkowania

Nadszedł czas na dopełnienie trylogii ochrony radiologicznej. W numerze 53 i 55 zostały zaprezentowane dwie grupy produktów okulary oraz fartuchy. Kolejna część podyktowana została poczynaniami producenta – firmy MAVIG. Do oferty sprzedażowej wprowadzono czepki ochronne dla personelu medycznego, w związku z narastającym zapotrzebowaniem. Uzupełnienie portfolio było nieuniknione, biorąc pod uwagę coraz większą ilość badań, sugerujących negatywny wpływ promieniowania jonizującego.