Artykuły w kategorii Okulistyka:
Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED
Autor: lek. Katarzyna Zimmer
Egzemplarz: CX News nr 2/73/2022
W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.
Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT
Autor: Paulina Żurawska
Egzemplarz: CX News nr 2/73/2022
„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.
Nowości w RETevalu®. Odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie
Autor: Monika Ranta
Egzemplarz: CX News nr 2/73/2022
Firma LKC Technologies Ltd. zawsze stawiała sobie za cel rozwój produktu i, jeśli to technicznie możliwe, spełnianie oczekiwań klientów.
W maju 2022 roku wprowadziliśmy na rynek nowe elektrody. Była to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na badania elektroretinografczne u bardzo małych dzieci. Jako, że nasi użytkownicy są już zaznajomieni z elektrodami Sensor Strip w ich regularnym rozmiarze, postanowiliśmy nie dokonywać rewolucji. Postawiliśmy na ewolucję, aby można było łatwiej interpretować wyniki.
Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®
Autor: Kamil Środa
Egzemplarz: CX News nr 2/73/2022
„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy!
Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb
Autor: Dariusz Łagan
Egzemplarz: CX News nr 2/73/2022
Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy.
Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju
Autor: dr Sylwia Kropacz-Sobkowiak
Egzemplarz: CX News nr 2/73/2022
Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.
Diagnostyka VX650. Wywiad z użytkownikiem
Autor: dr Jean-Pierre Rozenbaum
Egzemplarz: CX News nr 1/72/2022
Dlaczego zdecydowali się Państwo na instalację urządzenia Visionix VX650 w swoim gabinecie?
Wraz z rozwojem technologii obrazowania, automatyki pomiarowej i wprowadzeniem telemedycyny nastąpiły zasadnicze zmiany w sferze obsługi pacjentów podczas konsultacji. Moim zdaniem VX650 jest obecnie jedynym wszechstronnym, wysokowydajnym urządzeniem dostępnym na rynku, które jest w stanie się do nich dostosować. Jednocześnie można nim przebadać stale rosnącą liczbę pacjentów. W mgnieniu oka, za pomocą jednego urządzenia przeprowadza się kompleksowe badanie przedniego odcinka oka, bardziej kompletne niż to wykonywane podczas typowej konsultacji.
Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT
Autor: Dariusz Łagan
Egzemplarz: CX News nr 1/72/2022
Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.
Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT - OKIEM EKSPERTA
Autor: dr Simon Dulz
Egzemplarz: CX News nr 1/72/2022
Obrazowanie okulistyczne u noworodków i dzieci zawsze było trudnym zadaniem w codziennej praktyce okulistyki dziecięcej. Koherentna tomografia optyczna (obrazowanie OCT) bardzo zmieniła nasze postrzeganie patologii oka, pozwalając na lepsze zrozumienie i precyzyjne określenie jego morfologii. Jako, że liczne nieodłączne zaburzenia metaboliczne są powiązane z dystrofiami siatkówki, zastosowanie systemu OCT SPECTRALIS z modułem Flex było na przestrzeni czasu ważnym krokiem w diagnostyce i monitorowaniu patologii oka w naszych klinikach
INDOK. Aktualne rezultaty projektu
Autorzy: prof. dr hab. inż. Andrzej Dziech, dr Andrzej Matiolański, dr Remigiusz Baran
Egzemplarz: CX News nr 1/72/2022
Już od ponad roku w firmie Consultronix realizowany jest projekt INDOK dofinansowany z programu POIR 1.1.1. Projekt prowadzony we współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach zakłada opracowanie systemu teleinformatycznego wspomagającego diagnostykę chorób na podstawie skanów OCT oraz jego komercyjne wdrożenie.