Astronauta Alexander Gerst testuje możliwości diagnostyczne urządzenia SPECTRALIS® w kosmosie

Autor: Anna Kleinert

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/68/2020

Współpraca z naukowcami z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA przynosi coraz większy rozgłos niemieckiej firmie Heidelberg Engineering, której specjaliści tworzą unikalne rozwiązania diagnostyczne w skali światowej. Ich sprzęt wykorzystywany jest nie tylko w klinikach okulistycznych w zakresie wczesnej diagnostyki chorób oczu, ale także w celach badawczych.
 
Założona trzydzieści lat temu, przez Christopha Schossa i Gerharda Zinsera, firma Heidelberg Engineering stworzyła precyzyjne aparaty, które otwierają nowe możliwości w dziedzinie okulistyki, m.in. śledzenie ruchu gałki ocznej (ang. Eye tracking). Eye Tracking kompensuje naturalne, nieustanne ruchy gałki ocznej, obecne podczas wykonywania skanów, w celu uzyskania obrazów 3D siatkówki w wysokiej rozdzielczości (do jednego mikrometra). Dla porównania: szerokość włosa wynosi około 75 µm.
 
Technologia Eye Tracking gwarantuje wykonywanie badania zawsze w tym samym punkcie na siatkówce. Jest to jedyny sposób na bardzo szybkie wykrycie nawet najmniejszych zmian. Wykorzystanie tej techniki umożliwia diagnostykę wielu chorób na początkowym etapie ich rozwoju, co chroni przed utratą wzroku, czy eliminuje powikłania, takie jak np. jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa, itp.
Firma Heidelberg Engineering specjalizuje się w rozwoju i dystrybucji urządzeń medycznych dla okulistyki. Spośród 560 pracowników na całym świecie grupa około 340 specjalistów tworzy innowacyjne projekty i rozwiązania w oddziałach firmy Heidelberg’s Bahnstadt w Skylab i Skyangle.
Historię tę zapoczątkowało dwóch wspomnianych liderów, Schoess (ekspert finansowy) i Zinser (fizyk), którzy wychodząc od przyziemnej idei nie podejrzewali, że podbiją nią kosmos. Zamierzali opracować systemy, dzięki którym choroby oczu będą wykrywane łatwiej i szybciej. Dziś, trzydzieści lat później, ten rodzinny biznes z siedzibą w Bahnstadt możemy określić małym centrum rozwoju wielkich rzeczy.
 
Posiadając oddziały w 11 krajach oraz ponad 100 opatentowanych rozwiązań, firma dysponuje szeroką siecią dystrybutorów. Heidelberg Engineering zaopatruje klientów w 120 krajach. Najważniejsze rynki zbytu to USA, Chiny i Niemcy. Mimo to pozostają wierni swojemu regionowi Ren-Neckar: „Tutaj nasza firma stawiała pierwsze kroki i tutaj pozostaniemy”, zapewnia Tilmann Otto, dyrektor działu technicznego i członek zarządu.
 
Współzałożyciel Christoph Schoess wspomina początki działalności i to, co udało się im zbudować wraz z nieżyjącym już Gerhardem Zinserem: „W tym czasie postanowiliśmy stworzyć narzędzie do trójwymiarowej analizy nerwu wzrokowego, aby pomóc okulistom w identyfikacji i skuteczniejszym leczeniu chorób oczu. Naszym celem nadrzędnym nie był zysk finansowy, lecz chcieliśmy przyczynić się do lepszej opieki nad pacjentami; to podejście, towarzyszące nam od początku, jest do dziś główną siłą napędową naszego rozwoju”. W międzyczasie marka ugruntowała swoją pozycję na rynku międzynarodowym i wraz z kolejnym pokoleniem pracowników ciągle poszerza obszary swojej działalności.
W Bahnstadt prowadzone są nie tylko prace badawczo-rozwojowe, marketingowe i sprzedażowe, ale również odbywa się tutaj montaż urządzeń, przeprowadzane są testy końcowe, naprawy oraz serwisowanie sprzętu ze wszystkimi komponentami wyposażenia. Marka Heidelberg reprezentuje zrównoważone podejście do biznesu. Aparaty nie wymagają częstej wymiany, mogą być użytkowane przez długi czas, a ich oprogramowanie i funkcjonalności można rozbudowywać o kolejne moduły w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika.
Wraz z przejęciem Medical Communications (2014 r.) i Medisoft Limited (2017 r.), liderów rynku w zakresie elektronicznej dokumentacji pacjentów w Wielkiej Brytanii, firma Heidelberg Engineering weszła w obszar rozwiązań informatycznych dla służby zdrowia oraz stworzyła markę HEIDELBERG EYE EXPLORER. „Dzięki tym systemom informatycznym możemy przechowywać liczne dane i obrazy uzyskane za pomocą naszych urządzeń i rejestrować historię pacjenta”, podkreśla Otto opisując nową linię produktów. Obecnie wiele innowacji istotnych dla okulistyki pochodzi z sektora IT. Także w tej dziedzinie firma działa aktywnie, a także inwestuje wiele środków, aby mieć swój wkład w rozwój telemedycyny oraz sztucznej inteligencji.
 
Wracając do tytułowego tematu NASA: Tilman Otto jest dumny ze względu na podjętą współpracę z Amerykanami. Platforma do obrazowania SPECTRALIS® została wybrana do zainstalowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. „Zbadanie wpływu nieważkości na ludzkie oko u astronautów zajęło cztery miesiące od uruchomienia urządzenia w 2014 roku. Badania wykonywano przed, w trakcie oraz po okresie przebywania w przestrzeni kosmicznej”, relacjonuje dyrektor Otto. Platforma badawcza była w użyciu przez cztery lata, do czasu aż dwa lata temu nie została zastąpiona przez nowszy model Heidelberg Engineering, który jest stosowany na Stacji do dziś. Niemiecki astronauta ESA, Alexander Gerst, również używał go do przeprowadzania testów.
 
Wraz ze starzeniem się populacji coraz więcej osób cierpi na choroby oczu związane z wiekiem, takie jak  m.in. zwyrodnienie plamki żółtej. Jeśli choroba nie zostanie wykryta w odpowiednim czasie nieuchronnie wystąpią poważne uszkodzenia wzroku, mogące doprowadzić nawet do ślepoty. Należy raz jeszcze podkreślić, iż precyzyjna i wczesna diagnoza jest niezwykle ważna. Pomocne w tym zakresie są badania OCT (Optical Coherence Tomography).
 
W celu zwiększenia korzyści klinicznych specjaliści z Heidelberg Engineering współpracują z naukowcami i lekarzami z całego świata – także z Uniwersyteckiego Szpitala Okulistycznego w Heidelbergu. Funkcjonuje ścisła kooperacja w zakresie kształcenia oraz szkolenia. Prywatne placówki w regionie mogą korzystać z możliwości testowania najnowszych rozwiązań w okulistyce, dostarczanych przez wysoce cenionego lokalnego producenta.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Heidelberg EngineeringOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 2/68/2020 opublikowano również: