Automatyczne mapowanie ciała - czyli rewolucja w dermoskopii

Autor: Ewa Rzegocka

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/52/2015

Mapowanie ciała jest sprawdzoną metodą monitorowania zmian melanocytowych. Porównując obrazy z kolejnych regularnych badań, możemy na bardzo wczesnym etapie wykryć niepokojące zmiany, w tym również czerniaka. 

U pacjentów wysokiego ryzyka, z licznymi znamionami lub z zespołem znamion dysplastycznych, kluczowe jest monitorowanie w krótkich odstępach czasu. Wykrywanie zarówno zmodyfikowanych, jak i nowych zmian skórnych, może być osiągnięte jedynie przez połączenie mapowania całego ciała i cyfrowej dermoskopii. To najbardziej zaawansowana metoda monitorowania całej powierzchni skóry, która pomaga zdiagnozować czerniaka na bardzo wczesnym etapie. 
 
 Bodystudio ATBM

Wychodząc naprzeciw potrzebom firma FotoFinder, pionier cyfrowej dermoskopii, jako pierwsza wynalazła procedurę automatycznego mapowania ciała z bodystudio ATBM® (Automated Total Body Mapping), która umożliwia dokumentowanie i analizowanie całej powierzchni skóry w bardzo krótkim czasie (fot. 1). W przeciwieństwie do konwencjonalnych fotografii ciała bodystudio ATBM oferuje w pełni zautomatyzowane pozycjonowanie aparatu i pacjenta, w celu wykonania obrazów skóry od stóp do głów, z czterech stron. Zaledwie kilka minut wystarczy na wykonanie i zapisanie 20 zdjęć w 8 standaryzowanych pozycjach. Funkcje oprogramowania, w połączeniu z laserowym wskaźnikiem pozycjonującym pacjenta, gwarantują powtarzalność obrazów z wszystkich wizyt. Procedura bodystudio ATBM integruje zdjęcia wraz z cyfrową dermoskopią. Wszystkie istotne znamiona są oznaczone na obrazach całego ciała i udokumentowane zdjęciami Micro (w powiększeniu). Gwarancję doskonałej jakości zdjęć dermoskopowych i dokładnych wyników, otrzymujemy dzięki kamerze Medicam 800 z powiększeniem optycznym oraz obrazem o rozdzielczości HD. 
 
 Universe

Najnowsze oprogramowanie FotoFinder Universe (fot. 2) sprawia, że obrazowanie skóry staje się szybsze i wygodniejsze. Nowo zaprojektowany, intuicyjny interfejs zapewnia łatwiejsze zarządzanie historią pacjenta, a szczególnie klasyfikacją zmian melanocytowych. Dodatkowo, dla wsparcia diagnostycznego, system wyposażony został w oprogramowanie FotoFinder Bodyscan ATBM (fot. 3), które umożliwia wyszukanie wszystkich znamion oraz porównanie zdjęć z kolejnych wizyt. Program automatycznie zaznacza nowo powstałe znamiona oraz zmiany jakie zaszły w znamionach już istniejących. Wsparciem w diagnostyce jest również oprogramowanie Moleanalyzer, które dostarcza wyniki w oparciu o klinicznie zatwierdzone algorytmy. Intuicyjne oprogramowanie, podpowiadające użytkownikowi kolejne kroki obrazowania, pozwala lekarzowi oddelegować procedurę wykonywania obrazów przeszkolonemu personelowi. 
 
Bodyscan 

FotoFinder bodystudio ATBM to unikalny system, który powstał z myślą zarówno o lekarzach, jak i o pacjentach. To połączenie wysokiej klasy aparatu wraz z wiodącym wideodermoskopem, pozwoli na pełną kontrolę znamion oraz skróci czas długiego badania. To nowość, z którą wiążemy nadzieję na zrewolucjonizowanie standardów demoskopii cyfrowej.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa.