Babilon, medycyna i Consultronix

Autor: Zbigniew Mazgaj

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/21/2007

Jeśli lekarz obywatelowi operację ciężką nożem z brązu wykonał i spowodował śmierć obywatela, lub łuk brwiowy obywatela nożem z brązu otworzył i oka obywatela pozbawił, rękę mu utną.

Wielce Szanowni Państwo!

Czy poznajecie? Tak! To jest §218 sławnego Kodeksu Hammurabiego z XVIII wieku p.n.e. Wybrałem właśnie ten fragment, ponieważ dotyczy on niezwykle ważnej i delikatnej kwestii odpowiedzialności lekarza za wykonywane zabiegi, i tym samym za jakość używanych „noży z brązu”. To problem stary jak ludzkość. Przecież, wbrew ówczesnej propagandzie, Hammurabi nie otrzymał kodeksu od Marduka, lecz czerpał ze starszych o 10 wieków praw sumeryjskich, i sięgających zarania dziejów praw zwyczajowych. Cóż, dzisiaj nie obowiązuje (u nas) prawo talionu, zatem „ręki nie utną”, za to mamy odszkodowania... I w ten sposób doszliśmy do tematu artykułu, którym jest: serwis pogwarancyjny urządzeń medycznych.

Lekarze od zawsze sięgali po najlepsze dostępne materiały, narzędzia i urządzenia. Nasze czasy wyróżniają się tym, że w ciągu ostatnich 20-30 lat w technologii dokonała się skokowa zmiana jakościowa. Dzisiejsze urządzenia medyczne oferują wspaniałe, do niedawna wręcz niewyobrażalne możliwości, ale ceną za to jest stopień ich komplikacji. A to oznacza, że po upływie okresu gwarancyjnego urządzenie należy oddać pod opiekę wykwalifikowanego, autoryzowanego serwisu. Tutaj nic nie poradzi nie tylko żadna „złota rączka”, ale nawet najlepszy serwis firmy X rozłoży bezradnie ręce przy aparacie firmy Y.

Dlatego chcemy Państwa zachęcić do zawierania umów serwisowych z Consultronix SA na obsługę pogwarancyjną oferowanych przez nas urządzeń. Taka umowa przynosi Klientowi szereg korzyści:

Umowa serwisowa zawiera klauzule dotyczące:

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z dyrektorem Pionu Serwisu, Panią Anetą Sotołą.

Życzę Państwu i nam owocnej współpracy.

Zbigniew Mazgaj


Literatura:

  1. Kodeks Hammurabiego, Hammurabi, nakładem własnym, Babilonia 1792-1750 p.n.e.
  2. Refleksje (przed)świąteczne, Zbigniew Mazgaj, CX-News nr 19/2006, Kraków grudzień 2006Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Wirus, patogen, antygen. Czyli jak Natura komplikuje testy antygenowe

Trudno zaakceptować, że coś tak znikomego jak wirus, rzuci świat na kolana, osiągając mistrzostwo w zakaźności: obleciał kulę ziemską, przemierzył południki i równoleżniki, odwiedził przedszkola i emerytów oraz zmusił nas do zabawy w kotka i myszkę.

Panta rei

Długie wieczory, pogoda i ogólna sytuacja skłoniły mnie do zadumy. Tym razem nad tym, jak słowa zmieniają znaczenie wraz z upływem czasu. Ludzie uczeni nazywają to dryfem semantycznym. Podryfujmy zatem przez chwilę wspólnie. Zacznijmy od Józefa Ignacego Kraszewskiego, który główną bohaterkę „Starej Baśni” nazwał Dziwą. Dzisiaj facet, który tak zwróciłby się do kobiety, zapewne ryzykowałby kilka razów „z liścia”. A przecież by zostać Dziwą, kobieta musiała odznaczać się nie byle jakimi przymiotami ciała i ducha! Dlaczego dzisiaj to słowo stało się wulgaryzmem? Zapewne przez skojarzenie z podobnie brzmiącą „dziwką”, wywodzącą się wszak ze starosłowiańskiego děvъka (dziewczyna). A, że nieszczęsna Dziwa pochodzi od zupełnie innego, również starosłowiańskiego słowa divъ (podziw, zachwyt, zdumienie), nikogo już dziś nie rusza.

Proroctwa się spełniają, czyli felieton antyklerykalny

Św. Paweł (prywatnie mój ulubiony Apostoł) w jednym ze swoich listów napisał znamienne słowa: „Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł” (1 Kor. 10,12). Wracają one do mnie po tym niezwykłym i zaskakującym 2020 r., który szczęśliwie mamy już za sobą. Roku, który miał być ciekawszy od poprzednich, w którym mieliśmy być cały czas piękni, młodzi i bogaci. Wydawało się, że stoimy na twardym, a tymczasem szybko wszyscy upadliśmy. 

Marchewka

Czytam, że jest ogłoszony konkurs. Konkurs typu „nie kij a marchewka”. Chodzi o to, że w czasie pandemii wprowadzono mnóstwo obostrzeń. Za niestosowanie się do nich, grożą kary. 

„Strategie leczenia jaskry” – długo oczekiwana książka na polskim rynku wydawniczym

Właśnie ukazała się na rynku monografia „Strategie leczenia jaskry”. Książka ta powstała na bazie wieloletniego doświadczenia specjalistów z dwóch wiodących ośrodków okulistycznych w leczeniu jaskry w Polsce i uznawanych na świecie.