Barron - zestaw do transplantacji rogówki

Autor: Olga Sarnecka

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/54/2015

W naszej ofercie są pozycje, które na stałe zmieniły jakość wykonywania procedur okulistycznych. Jedną z nich jest zestaw do transplantacji rogówki Barron firmy Katena, która specjalizuje się od lat w produkcji wielorazowych narzędzi okulistycznych najwyższej klasy. Warto więc przypomnieć o zaletach zestawu, który cechuje: precyzja wykonania, bezpieczeństwo i wygoda użytkowania oraz ciągle aktualna innowacyjność. W skład zestawu wchodzą dwa podstawowe komponenty: trepan próżniowy dla biorcy oraz punch próżniowy dla dawcy. Uzupełnieniem zestawu może być dodatkowo sztuczna komora. 
 
Barron Trepan i Punch 

Główną zaletą trepanu jest jego konstrukcja, składająca się z 16 niezależnych komór próżniowych. Dzięki temu, że komora główna podzielona jest na 16 odrębnych odcinków, aspiracji ulega mniejsza część tkanki rogówki, a tym samym rogówka doznaje znacznie mniejszych zniekształceń. W rezultacie operator uzyskuje precyzyjne i równomierne cięcie. W miejscu wszczepu, 16 znaczników pozostawia symetryczny wzór, pozwalający w odpowiedni sposób umieścić szwy, co niweluje ryzyko powstania astygmatyzmu pooperacyjnego. Wzór można dodatkowo zaznaczyć markerem okulistycznym, aby pozostawał dobrze widoczny podczas trwania zabiegu. Główną część trepanu stanowi solidne ostrze ze stali nierdzewnej. Jego krawędź jest idealnie wyprofilowana dzięki zastosowaniu mikro-szlifowania. Krzyżowy znacznik ułatwia odpowiednie dopasowanie do osi optycznej biorcy. Natomiast precyzyjny mechanizm rotacyjny pozwala chirurgowi na każdorazowe pogłębienie cięcia o 0.25 mm, przy wykonaniu obrotu o 360°. Dzięki temu trepan idealnie sprawdza się zarówno w keratoplastyce warstwowej, jak i drążącej. 
 
Sztuczna komora 

Z kolei próżniowy punch, dzięki wykorzystaniu podciśnienia, pozwala na precyzyjne wycięcie z tkanki rogówki płatka o idealnym kształcie koła. Ostrze ze stali nierdzewnej otoczone jest czterema stalowymi słupkami, które automatycznie centralizują je nad rogówką dawcy. Podstawą puncha jest okrągłe wyżłobienie, które umożliwia zassanie nabłonkowej części rogówki oraz unieruchomienie jej, w celu wycięcia idealnego płatka rogówki. 

Jednorazowa, sterylna, sztuczna komora jest doskonałym uzupełnieniem trepanu próżniowego. Narzędzie to pozwala chirurgowi wyciąć rogówkę od strony epitelium tak, aby nie dopuścić do powstania astygmatyzmu pooperacyjnego. Cięcie od strony nabłonkowej ułatwia dopasowanie kąta cięcia rogówki biorcy do kąta uzyskanego przez cięcie trepanem. Komora posiada dwa porty z klamerkami zaciskowymi do infuzji wiskoelastyku, płynu BSS lub powietrza. Jasny kolor niebieski stanowi kontrastujące tło, dzięki czemu rogówka jest lepiej widoczna. 

Zestaw do transplantacji rogówki, jaki proponuje firma Katena, gwarantuje doskonałe warunki pracy operatorowi w trakcie tej skomplikowanej procedury, która często jest ostateczną metodą ratowania wzroku pacjenta. Dlatego tak ważny jest najwyższy poziom precyzji, gwarantujący bezpieczeństwo pacjenta oraz dający operatorowi poczucie pełnej kontroli nad przebiegiem procedury.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Katena



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.