Bezkontaktowy mikroskop spekularny EM-3000 firmy TOMEY
Autor: dr n. med. Jarosław Miśkiewicz
Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/21/2007
Jak ważnym elementem w chirurgii przedniego odcinka stanowi śródbłonek rogówki nie należy nikogo przekonywać. Pierwsze wzmianki o jego roli pochodzą z drugiej połowy XIX wieku kiedy Teodor Leber na podstawie klinicznych obserwacji i wyników badań , przeprowadzonych za pomocą mikroskopu świetlnego, doszedł do wniosku, że komórki pokrywające tylną powierzchnię rogówki mają istotne znaczenie dla zapewnienia przeźroczystości jej warstwy właściwej. Od tego czasu liczni badacze i konstruktorzy opracowali wiele metod badania tej warstwy rogówki. Dopiero wynalezienie mikroskopu lustrzanego oraz jego udoskonalenie w pełni umożliwiło przyżyciowe badanie śródbłonka.
Obecnie istnieją dwie metody badania. Kontaktowa, która sprawdza się w badaniach doświadczalnych oraz bezkontaktowa bardziej przydatna w badaniach klinicznych.
Największą trudność w mikroskopii bezkontaktowej stanowi zintegrowanie trzech składowych procesu badania czyli:
- ustawienia aparatu w celu uzyskania dobrej ostrości obrazu komórek
- wykonanie w tym czasie wyraźnego zdjęcia
- natychmiastowa ocena morfometryczna komórek śródbłonka.
Wszystkie te elementy łączy i zapewnia ich łatwe zastosowanie w praktyce najnowszy bezkontaktowy mikroskop spekularny EM-3000 firmy TOMEY.
Ustawienie aparatu uzyskujemy dzięki elektronicznej kontroli ruchu. Użytkownik po uzyskaniu obrazu oka na ekranie aparatu pozostawia resztę czynności czujnikom które samodzielnie naprowadzają aparat do pozycji w której może być wykonane czytelne zdjęcie.
W czasie ok. 1-2 sekund aparat wykonuje 15 zdjęć z których najlepsze możemy wybrać do oceny.
W skład oceny morfometrycznej wchodzą:
- ilość badanych komórek
- średni rozmiar analizowanych komórek śródbłonka
- gęstość analizowanych komórek śródbłonka prezentowana jako liczba komórek na 1 mm kwadratowy
- zmienność współwystępowania komórek wyprowadzona z podziału średniego rozmiaru przez rozmiar standardowy
- rozmiar największej i najmniejszej komórki
Poza tym urządzenie analizuje różnice w rozmiarach komórek czyli polymegatyzm jak również pleomorfizm czyli zmiany w kształcie. Jedne i drugie analizy równocześnie są uwidocznione na wyświetlanych histogramach.
Równocześnie mierzona jest grubość rogówki. Uzyskane przez nas obrazy mogą być automatycznie drukowane lub przesyłane do komputera w którym możemy je poddać dalszej obróbce lub składować w odpowiedniej przeglądarce.
Doskonałym przykładem są dwa zdjęcia przedstawiające śródbłonek rogówki pacjenta przed i 35 dni po operacji zaćmy brunatnej metodą fakoemulsyfikacji. Zwraca uwagę wyraźna zmiana kształtu i gęstości komórek.
Mając tak wspaniałe możliwości badania komórek śródbłonka mikroskopem sekularnym EM 3000 powinno być ono standardem w ośrodkach zajmujących się operacjami zaćmy. Pozwala ono wyznaczyć granicę bezpieczeństwa w kwalifikacji chorego do zabiegu.
Więcej informacji na temat mikroskopu spekularnego EM-3000 znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.