Bezstresowa diagnostyka okulistyczna dzieci

Autor: Paulina Żurawska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Regularne badanie wzroku jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na wczesne rozpoznanie choroby i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. Pierwsze badanie warto wykonać już u najmłodszych dzieci, gdyż nieleczona wada może doprowadzić do niedowidzenia lub zeza w przyszłości. Badania kontrolne są bardzo istotne w przypadku małych pacjentów, którzy najczęściej nie są świadomi złej jakości swojego widzenia. Wizyta u okulisty z niemowlęciem zalecana jest także w przypadku, gdy któreś z rodziców lub członków bliskiej rodziny posiada dużą wadę wzroku.

Diagnostykę i leczenie dzieci często utrudnia strach wywołany badaniem. Przydatnym urządzeniem w gabinecie okulistycznym jest autorefraktometr pediatryczny PlusoptiX. To niewielkie, przenośne urządzenie znacznie ułatwia i przyspiesza przeprowadzenie przesiewowych badań wzroku wśród dzieci. Badanie jest wykonywane z odległości ok. 1 m. bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć poziom stresu u dziecka. Co więcej, przeprowadzenie pomiarów trwa zaledwie 0,5 sekundy i nie wymaga porażania akomodacji. Ta szybka diagnostyka daje nam wynik w postaci: obuocznego pomiaru refrakcji (strefa, cylinder, oś cylindra), średnicy źrenic, odległości pomiędzy źrenicami, map refleksów rogówkowych oraz retroiluminacji (pozwalającej na zaobserwowanie zmętnień ośrodków optycznych). Tak przeprowadzone przesiewowe badanie w razie konieczności umożliwia podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu w kierunku rozszerzonej diagnostyki. 

Kolejnym istotnym punktem w pediatrycznej diagnostyce okulistycznej jest badanie dna oka przy pomocy oftalmoskopu. U małych pacjentów przeprowadza się je w przypadku zeza, pogorszenia widzenia lub nieprawidłowego rozpoznawania barw. Obraz dna oka pozwala ocenić stan siatkówki, naczyń krwionośnych oraz tarczy nerwu wzrokowego. W przypadku dzieci dużym ułatwieniem są oftalmoskopy obuoczne. Zaletą wziernika pośredniego Vantage Plus firmy Keeler jest podnoszenie i opuszczanie strumienia światła niezależnie od ustawienia układu optycznego. Umożliwia to minimalizację refleksów świetlnych i optymalizację stereoskopowości obrazu podczas badania dna oka, przy jednoczesnej kontroli obszarów peryferyjnych. Oftalmoskopy pośrednie występują w wersji bezprzewodowej lub przewodowej z ładowarką stacjonarną lub przenośną.

Dokładniejszy wgląd w funkcjonowanie siatkówki u najmłodszych pacjentów, a także obiektywną ocenę jej funkcji bioelektrycznej oraz drogi wzrokowej z uwzględnieniem nerwu wzrokowego, otrzymujemy dzięki badaniu elektrofizjologii oka. RETeval® firmy LKC Technologies Inc. to ręczne, przenośne urządzenie, pozwalające na zastosowanie testów flash, flicker ERG oraz VEP, co umożliwia badanie czynnościowe całej siatkówki i postawienie prawidłowej diagnozy. Elektroretinogram stymulowany błyskiem (ERG) pozwala na ocenę funkcji systemu czopkowego i pręcikowego. Badanie VEP umożliwia natomiast ocenę nerwu wzrokowego. Dzięki specjalnym elektrodom umieszczanym bezpośrednio na skórze pacjenta pod lewym i prawym okiem, procedura jest nieinwazyjna. Dostarczanie błysków trwa od 5 do 15 sekund na jedno oko. Wynik skorelowany z wiekiem pacjenta pokazany jest natychmiast na wyświetlaczu urządzenia. Zachęcam do zapoznania się z badaniami potwierdzającymi skuteczność RETeval® w ocenie zmian w obrębie siatkówki u małych dzieci leczonych wigabratyną w przypadku padaczki[1], a także w wykrywaniu zaburzeń czynności czopków u pacjentów pediatrycznych[2].

Przydatnym urządzeniem w gabinecie okulistycznym podczas diagnostyki i terapii zeza u dzieci jest synoptofor. Służy głównie do wykrywania i określania kąta zeza, a ponadto do badania stopnia obuocznego widzenia. Dzięki temu urządzeniu można badać jednoczesną percepcję, fuzję oraz stereopsję. Synoptofor japońskiej marki Inami sprawdza się w leczeniu heterotrofii (zeza ukrytego) oraz zezów okresowych. Dodatkowo, możliwe jest założenie nakładki zapewniającej ocenę zjawiska Haidingera. Synoptofory Inami są wyposażone w komplet obrazków zaprojektowanych specjalnie z myślą o potrzebach małych pacjentów. 

Obecnie, w dobie pandemii SARS-CoV-2, problem pogorszenia wzroku u dzieci narasta, głównie ze względu na nadmierną ekspozycję na szkodliwe światło ekranów urządzeń elektronicznych. Wczesna diagnostyka dziecięca pozwala szybciej podjąć odpowiednie leczenie. Dzięki naszym powyższym propozycjom badanie staje się przyjemniejsze i łatwiejsze, zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta. ♦

Piśmiennictwo:
[1] https://link.springer.com/article/10.1007/s10633-019-09684-9
[2] https://www.jaapos.org/article/S1091-8531(19)30002-3/fulltext

Więcej informacji na temat okulistyka dziecięca, RETeval, LKC, Inami, tablice obrazków do synoptoforu Inami, autorefraktometry, PlusoptiX, oftalmoskop, Vantage Plus, Keeler znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki PlusOptixOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń.

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka.