BVI - endoskopia laserowa

Autor: Olga Sarnecka

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021

Technologia endoskopii laserowej Endo Optiks® firmy BVI dostarcza rozwiązania dla różnych procedur chirurgicznych, w tym leczenia jaskry oraz zastosowań laserowych i obrazowania w zakresie odcinka tylnego. BVI jest wyłącznym dystrybutorem systemów do endoskopii laserowej Endo Optiks® oraz mikroendoskopów laserowych.

 

Firma Endo Optiks®, Inc., została założona w New Jersey (USA) w 1991 r. przez dr. Martina Urama, specjalistę chorób siatkówki. Ze względu na potrzebę przeprowadzania endoskopowej wizualizacji wewnętrznych struktur oka oraz opracowania bezpieczniejszej alternatywy dla krioterapii i przeztwardówkowej laserowej terapii stosowanej w leczeniu jaskry, uczony stworzył pierwszy okulistyczny endoskop laserowy. Pionierski endoskopowy zabieg cyklofotokoagulacji (ECP) wykonał w 1992 r. przy użyciu endoskopu laserowego 20G i rozdzielczości obrazu 3 000 pikseli. W 2014 r. spółka Beaver-Visitec International Inc. przejęła firmę Endo Optiks®, Inc., i od tego momentu prowadzi produkcję w Little Silver, NJ, USA.

System E2 z wózkiem, monitorem oraz przełącznikiem nożnym

Systemy E2 i E4

Do mikroendoskopii laserowej niezbędne są dwa zestawy podzespołów. Pierwszy to system zapewniający źródło energii lasera, obrazowanie i oświetlenie. System do endoskopii laserowej Endo Optiks® E2 obejmuje laser diodowy 810 nm o maksymalnej mocy wyjściowej 1,2 W, wiązkę celowniczą 640 nm, kamerę wideo wysokiej rozdzielczości i ksenonowe źródło światła o mocy 175 W lub 300 W. System zawiera wyjście wideo, które podłączane jest do monitora z płaskim ekranem na potrzeby wyświetlacza HUD, a ponadto umożliwia podłączenie monitorów zewnętrznych lub urządzeń rejestrujących. Dołączony przełącznik nożny steruje laserem i opcjonalnym oświetleniem. Niestandardowy wózek do sali operacyjnej obejmuje zintegrowane ramię monitora i oferuje funkcje ergonomiczne ułatwiające transport. Kompaktową alternatywą dla systemu E2 jest Endo Optiks® E4, zapewniający wyłącznie oświetlenie i obrazowanie wideo. 

 

Mikroendoskop laserowy
Drugim niezbędnym zestawem podzespołów jest endoskop laserowy. Składa się z trzech grup włókien: wiązki obrazu wideo, włókien oświetleniowych oraz pojedynczego włókna przekazującego wiązkę leczniczą i celowniczą (Rys. 1.). 

Budowa endoskopu

Włókna te są połączone z konsolą systemu E2, co umożliwia jednoczesne obrazowanie pola zabiegowego, oświetlenie i fotokoagulację przy użyciu jednej kaniuli. Endoskopy Endo Optiks® są urządzeniami wielokrotnego użytku i nadają się do sterylizacji w autoklawie. Są dostępne w rozmiarze 19G w wersji prostej lub zakrzywionej oraz w rozmiarach 20G i 23G wyłącznie w wersji prostej. Z biegiem lat technologia obrazowania rozwinęła się, zastępując pierwsze dostępne wiązki zapewniające obraz o rozdzielczości 3 000 pikseli (Rys. 2.). Endoskop laserowy 19G obejmuje wiązkę obrazową dającą rozdzielczość 17 000 pikseli i kąt pola widzenia 140 stopni. Obraz o tak wysokiej rozdzielczości jest szczególnie przydatny dla operatorów początkujących, ponieważ oferuje panoramiczny widok i ułatwia orientację w anatomii. Model zakrzywiony doskonale nadaje się do operacji jaskry. Endoskop laserowy 23G jest najczęściej używany w chirurgii siatkówki i pasuje do większości trokarów. Endoskop ten emituje wiązkę pozwalającą uzyskać obraz o rozdzielczości 10 000 pikseli i pole widzenia 120 stopni. 

Postęp w zakresie obrazu uzyskiwanego za pomocą światłowodu

Jaskra (ECP)
ECP umożliwia bezpośrednią wizualizację i fotokoagulację wyrostka rzęskowego, redukując napływ wody w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Zabieg ECP można wykonywać w celu leczenia większości postaci i stopni ciężkości jaskry1

 

Dostęp do wyrostków rzęskowych jest możliwy z nacięcia rogówki, rąbka lub płaskiej części ciała rzęskowego (Rys. 3a/3b.). Stan soczewki i ciała szklistego są głównymi czynnikami branymi pod uwagę podczas planowania zabiegu ECP. ECP wykonywany jest najczęściej w czasie zabiegu usuwania zaćmy w celu leczenia łagodnej lub umiarkowanej postaci jaskry2. W cięższych lub bardziej opornych postaciach jaskry dostęp do wyrostków rzęskowych uzyskuje się z podejścia przez część płaską. Podejścia tego nie zaleca się operatorom początkującym w przypadku zabiegu na oku fakijnym. 

 

Endoskop laserowy wprowadzany jest do oka, a wyrostki rzęskowe uwidaczniane są na monitorze. Do tkanki docelowej kierowana jest energia laserowa o mocy 200–250 miliwatów. Dzięki temu uzyskuje się efekt wybielenia i skurczenia. Powinno się uważać, aby nie podawać nadmiernej dawki energii, ani nie „strzelać” w wyrostek rzęskowy. Należy leczyć do 360 stopni wyrostków rzęskowych. Przez jedno nacięcie za pomocą zakrzywionej sondy można wykonywać zabieg w obrębie 240–300 stopni. 

Oko pseudofakijne oraz afakijne

Zabiegi witreoretinalne
Korzyści płynące z endoskopii są najbardziej widoczne, gdy warunki segmentu przedniego nie pozwalają na uzyskanie widoku części tylnej lub, gdy próbuje się trafić w trudny fragment bądź niemożliwy do zaobserwowania nawet w optymalnych warunkach. Lokalizacje obwodowej części siatkówki oka, części płaskiej, ciałek rzęskowych, bruzdy oraz tylne fragmenty tęczówki utrudniają, jeśli nie uniemożliwiają, wizualizację bez obrazowania bezpośredniego. Obraz współosiowy i oświetlenie sprawiają, że ciało szkliste i błony, które mogą być niewidoczne przez mikroskop operacyjny, wyglądają na nieprzezroczyste. Jest to szczególnie korzystne w przypadku witrektomii endoskopowej i złuszczaniu nabłonka3. Endofotokoagulacja siatkówki uzyskiwana jest endoskopowo przy użyciu mikroendoskopu laserowego. 

 

Nowe zastosowania 
Unikatowy widok, jaki zapewnia endoskop, otwiera drzwi do wielu zastosowań w zakresie obrazowania, nie tylko segmentu tylnego, ale także do zabiegów zależnych od kąta przesączania. Endoskopowa operacja zaćmy, endoskopia stosowana w zespole UGH, ECP w przypadku zespołu płaskiej tęczówki, ECP z keratoprotezą to zaledwie kilka nowych pomysłów zastosowań. ♦

 

Piśmiennictwo:
1. Francis, B. A., Kwon, J., Fellman, R., et. al. Endoscopic ophthalmic surgery of the anterior segment. Survey of Ophthalmology. Vol 59, No.2 March 2014. 217-231.
2. Siegel, M.J., Whitney, S.B., Faridi, O.S., et. al. Combined endoscopic cyclophotocoagulation and phacoemulsification versus phacoemulsification alone in the treatment of mild to moderate glaucoma. Clinical and Experimental Ophthalmology 2015; 43:531-539 doi:10.1111/ceo.12510.
3. Wong, S.C., Lee, T.C., Heier, J.S., Ho, A.C., Endoscopic Vitrectomy  Current Opinion in Ophthalmology 2014, 25:195-206.

Więcej informacji na temat endoskop, Endo Optiks znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Beaver-VisitecOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: