BVI - endoskopia laserowa

Autor: Olga Sarnecka

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021

Technologia endoskopii laserowej Endo Optiks® firmy BVI dostarcza rozwiązania dla różnych procedur chirurgicznych, w tym leczenia jaskry oraz zastosowań laserowych i obrazowania w zakresie odcinka tylnego. BVI jest wyłącznym dystrybutorem systemów do endoskopii laserowej Endo Optiks® oraz mikroendoskopów laserowych.

 

Firma Endo Optiks®, Inc., została założona w New Jersey (USA) w 1991 r. przez dr. Martina Urama, specjalistę chorób siatkówki. Ze względu na potrzebę przeprowadzania endoskopowej wizualizacji wewnętrznych struktur oka oraz opracowania bezpieczniejszej alternatywy dla krioterapii i przeztwardówkowej laserowej terapii stosowanej w leczeniu jaskry, uczony stworzył pierwszy okulistyczny endoskop laserowy. Pionierski endoskopowy zabieg cyklofotokoagulacji (ECP) wykonał w 1992 r. przy użyciu endoskopu laserowego 20G i rozdzielczości obrazu 3 000 pikseli. W 2014 r. spółka Beaver-Visitec International Inc. przejęła firmę Endo Optiks®, Inc., i od tego momentu prowadzi produkcję w Little Silver, NJ, USA.

System E2 z wózkiem, monitorem oraz przełącznikiem nożnym

Systemy E2 i E4

Do mikroendoskopii laserowej niezbędne są dwa zestawy podzespołów. Pierwszy to system zapewniający źródło energii lasera, obrazowanie i oświetlenie. System do endoskopii laserowej Endo Optiks® E2 obejmuje laser diodowy 810 nm o maksymalnej mocy wyjściowej 1,2 W, wiązkę celowniczą 640 nm, kamerę wideo wysokiej rozdzielczości i ksenonowe źródło światła o mocy 175 W lub 300 W. System zawiera wyjście wideo, które podłączane jest do monitora z płaskim ekranem na potrzeby wyświetlacza HUD, a ponadto umożliwia podłączenie monitorów zewnętrznych lub urządzeń rejestrujących. Dołączony przełącznik nożny steruje laserem i opcjonalnym oświetleniem. Niestandardowy wózek do sali operacyjnej obejmuje zintegrowane ramię monitora i oferuje funkcje ergonomiczne ułatwiające transport. Kompaktową alternatywą dla systemu E2 jest Endo Optiks® E4, zapewniający wyłącznie oświetlenie i obrazowanie wideo. 

 

Mikroendoskop laserowy
Drugim niezbędnym zestawem podzespołów jest endoskop laserowy. Składa się z trzech grup włókien: wiązki obrazu wideo, włókien oświetleniowych oraz pojedynczego włókna przekazującego wiązkę leczniczą i celowniczą (Rys. 1.). 

Budowa endoskopu

Włókna te są połączone z konsolą systemu E2, co umożliwia jednoczesne obrazowanie pola zabiegowego, oświetlenie i fotokoagulację przy użyciu jednej kaniuli. Endoskopy Endo Optiks® są urządzeniami wielokrotnego użytku i nadają się do sterylizacji w autoklawie. Są dostępne w rozmiarze 19G w wersji prostej lub zakrzywionej oraz w rozmiarach 20G i 23G wyłącznie w wersji prostej. Z biegiem lat technologia obrazowania rozwinęła się, zastępując pierwsze dostępne wiązki zapewniające obraz o rozdzielczości 3 000 pikseli (Rys. 2.). Endoskop laserowy 19G obejmuje wiązkę obrazową dającą rozdzielczość 17 000 pikseli i kąt pola widzenia 140 stopni. Obraz o tak wysokiej rozdzielczości jest szczególnie przydatny dla operatorów początkujących, ponieważ oferuje panoramiczny widok i ułatwia orientację w anatomii. Model zakrzywiony doskonale nadaje się do operacji jaskry. Endoskop laserowy 23G jest najczęściej używany w chirurgii siatkówki i pasuje do większości trokarów. Endoskop ten emituje wiązkę pozwalającą uzyskać obraz o rozdzielczości 10 000 pikseli i pole widzenia 120 stopni. 

Postęp w zakresie obrazu uzyskiwanego za pomocą światłowodu

Jaskra (ECP)
ECP umożliwia bezpośrednią wizualizację i fotokoagulację wyrostka rzęskowego, redukując napływ wody w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Zabieg ECP można wykonywać w celu leczenia większości postaci i stopni ciężkości jaskry1

 

Dostęp do wyrostków rzęskowych jest możliwy z nacięcia rogówki, rąbka lub płaskiej części ciała rzęskowego (Rys. 3a/3b.). Stan soczewki i ciała szklistego są głównymi czynnikami branymi pod uwagę podczas planowania zabiegu ECP. ECP wykonywany jest najczęściej w czasie zabiegu usuwania zaćmy w celu leczenia łagodnej lub umiarkowanej postaci jaskry2. W cięższych lub bardziej opornych postaciach jaskry dostęp do wyrostków rzęskowych uzyskuje się z podejścia przez część płaską. Podejścia tego nie zaleca się operatorom początkującym w przypadku zabiegu na oku fakijnym. 

 

Endoskop laserowy wprowadzany jest do oka, a wyrostki rzęskowe uwidaczniane są na monitorze. Do tkanki docelowej kierowana jest energia laserowa o mocy 200–250 miliwatów. Dzięki temu uzyskuje się efekt wybielenia i skurczenia. Powinno się uważać, aby nie podawać nadmiernej dawki energii, ani nie „strzelać” w wyrostek rzęskowy. Należy leczyć do 360 stopni wyrostków rzęskowych. Przez jedno nacięcie za pomocą zakrzywionej sondy można wykonywać zabieg w obrębie 240–300 stopni. 

Oko pseudofakijne oraz afakijne

Zabiegi witreoretinalne
Korzyści płynące z endoskopii są najbardziej widoczne, gdy warunki segmentu przedniego nie pozwalają na uzyskanie widoku części tylnej lub, gdy próbuje się trafić w trudny fragment bądź niemożliwy do zaobserwowania nawet w optymalnych warunkach. Lokalizacje obwodowej części siatkówki oka, części płaskiej, ciałek rzęskowych, bruzdy oraz tylne fragmenty tęczówki utrudniają, jeśli nie uniemożliwiają, wizualizację bez obrazowania bezpośredniego. Obraz współosiowy i oświetlenie sprawiają, że ciało szkliste i błony, które mogą być niewidoczne przez mikroskop operacyjny, wyglądają na nieprzezroczyste. Jest to szczególnie korzystne w przypadku witrektomii endoskopowej i złuszczaniu nabłonka3. Endofotokoagulacja siatkówki uzyskiwana jest endoskopowo przy użyciu mikroendoskopu laserowego. 

 

Nowe zastosowania 
Unikatowy widok, jaki zapewnia endoskop, otwiera drzwi do wielu zastosowań w zakresie obrazowania, nie tylko segmentu tylnego, ale także do zabiegów zależnych od kąta przesączania. Endoskopowa operacja zaćmy, endoskopia stosowana w zespole UGH, ECP w przypadku zespołu płaskiej tęczówki, ECP z keratoprotezą to zaledwie kilka nowych pomysłów zastosowań. ♦

 

Piśmiennictwo:
1. Francis, B. A., Kwon, J., Fellman, R., et. al. Endoscopic ophthalmic surgery of the anterior segment. Survey of Ophthalmology. Vol 59, No.2 March 2014. 217-231.
2. Siegel, M.J., Whitney, S.B., Faridi, O.S., et. al. Combined endoscopic cyclophotocoagulation and phacoemulsification versus phacoemulsification alone in the treatment of mild to moderate glaucoma. Clinical and Experimental Ophthalmology 2015; 43:531-539 doi:10.1111/ceo.12510.
3. Wong, S.C., Lee, T.C., Heier, J.S., Ho, A.C., Endoscopic Vitrectomy  Current Opinion in Ophthalmology 2014, 25:195-206.

Więcej informacji na temat endoskop, Endo Optiks znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Beaver-VisitecOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Najmodniejszy kolor sezonu? - Żółty (577 nm)

Lasery są nieodzownym narzędziem codziennej pracy okulisty. Dla nas natomiast są pasją. Ich ciągły rozwój i ewolucja motywuje nas do intensywnej pracy po to, aby dostarczyć lekarzom technologie zgodne z najnowszymi trendami w okulistyce. Efektem jest nowe, zróżnicowane portfolio laserów żółtych. Przyjrzyjmy się bliżej laserom wyposażonym w głowicę generującą falę terapeutyczną o długości 577 nm i pracującym zarówno w trybie CW, jak i oferującym terapię podprogową (mikropuls).

Nieludzkie oczy z chorobami ludzi

Historia okulistyki weterynaryjnej jest relatywnie krótka, bowiem sięga XVII wieku. Wcześniejsze dane literaturowe opisują anatomię, objawy, zauważają sezonowość ich występowania etc., ale jako dyscyplina medycyny, okulistyka zwierząt powstała około 1700 r. Przez wieki lekarze medycyny postrzegali okulistykę weterynaryjną jako dziedzinę porównawczą z korzyścią dla obu stron. Począwszy od wynalezienia oftalmoskopu w 1850 r., poprzez fakoemulsyfikację, tomografię itd., okulistyka ludzka i weterynaryjna idzie w parze po dziś dzień.

Bezstresowa diagnostyka okulistyczna dzieci

Regularne badanie wzroku jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na wczesne rozpoznanie choroby i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. Pierwsze badanie warto wykonać już u najmłodszych dzieci, gdyż nieleczona wada może doprowadzić do niedowidzenia lub zeza w przyszłości. Badania kontrolne są bardzo istotne w przypadku małych pacjentów, którzy najczęściej nie są świadomi złej jakości swojego widzenia. Wizyta u okulisty z niemowlęciem zalecana jest także w przypadku, gdy któreś z rodziców lub członków bliskiej rodziny posiada dużą wadę wzroku.

Odczarowujemy elektrofizjologię

Elektrofizjologia - to słowo może wzbudzać negatywne skojarzenia. Kiedy zaproponowano mi pracę w LKC Technologies Inc. z tą grupą urządzeń miałam do tego ambiwalentny stosunek. Jednak po bliższym zapoznaniu się z tą dziedziną zweryfikowałam swoje nastawienie. Urządzenie RETeval® jest przenośne, łatwe w użyciu i przejrzyście interpretuje wyniki, co więcej - mieści się w damskiej torebce.

Nowości w Oertli

Ostatni rok był wyzwaniem dla całej branży medycznej. Również w okulistyce dało się odczuć skutki globalnej pandemii. Musieliśmy przekształcić funkcjonujące do tej pory schematy działań i dostosować je do nowych zasad. Nawet w szczycie pandemii serwisanci i inżynierowie aplikacyjni, rozumiejąc powagę swojej roli, pojawiali się w placówkach medycznych. Zachowując wszelkie procedury bezpieczeństwa sanitarnego, dbali o to, aby dostarczane urządzenia były sprawne, a przeszkolony personel mógł swobodnie wykonywać swoje zadania.

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: