CataRhex 3 - doświadczenia z użytkowania

Autor: dr n. med. Krzysztof Barnyk

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/54/2015

Wykorzystując najnowszą wersję aparatu CataRhex 3, wykonano w naszym Centrum Okulistycznym około 40 operacji usunięcia zaćmy. 
 
CataRhex 3 

Sprzęt jest bardzo starannie wykonany. Przedni panel sterowania prezentuje się estetycznie i co najważniejsze dla operującego chirurga, jest prosty w obsłudze (ryc. 2). 
 
 CataRhex 3

Typowe parametry, jakie najczęściej stosowano, to: 
• przepływ 36 ml/min, 
• podciśnienie 450 mmHg, 
• moc ultradźwięków 40-50%, 
• cięcie rogówkowe 2.2–2.4 mm, 
• do tytanowych głowic stosowano końcówki easyPhaco, 
• zaćmy usuwano techniką phaco – chop, 
• kapsulotomię okrężną wykonywano pęsetą lub specjalną igłą RF. 

Czas startu systemu to rzeczywiście tylko 6 sekund, a oprogramowanie nigdy się nie zawiesza. Podczas zabiegu można bardzo sprawnie sterować wielofunkcyjnym sterownikiem nożnym. Wszystkie wykonane operacje przebiegały planowo. Zostały zakończone pomyślnie: wszczepieniem sztucznej soczewki. Z przebiegu wykonanych zabiegów operacyjnych, z wykorzystaniem aparatu CataRhex 3, na szczególne podkreślenie zasługują: 
• bardzo dobra stabilizacja głębokości komory przedniej, przy różnych parametrach podciśnienia, 
• wysoce efektywne usuwanie fragmentów jądra soczewki przy użyciu końcówek easyPhaco - nawet twarde zaćmy usuwano przy mocy 50% ultradźwięków (ryc. 3), 
• możliwość i łatwość wykonania kapsulotomii z wykorzystaniem igły RF np. w przypadkach niestabilności torebki soczewki (ryc. 4), 
• bardzo dobry stan rogówek operowanych oczu następnego dnia. 
 
easyPhaco 

Oceniając aparat CataRhex 3 należy stwierdzić, że daje on przede wszystkim poczucie pełnej kontroli i bezpieczeństwa podczas wykonywania zabiegów usunięcia zaćmy. 

Na uwagę zasługują także inne, ważne cechy aparatu jak: pneumatyczna witrektomia przednia od 20 do 25 G, możliwość wykonywania zabiegów przeciwjaskrowych w jaskrze z otwartym kątem przesączania specjalną igłą do HFDS, możliwość wykorzystania kaset jedno i wielorazowych, pełna kompatybilność akcesoriów aparatu CataRhex 3 z innymi modelami firmy Oertli, a także mobilność aparatu ze względu na jego małe wymiary i niewielki ciężar. 
 
 igła RF

Jeśli poszukujemy nowoczesnego, łatwego w obsłudze i niezawodnego aparatu do usuwania zaćmy to jest to sprzęt, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. 

CataRhexa3 można najkrócej opisać jako: „mały” aparat do „dużych” zadań.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń.

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka.