CataRhex 3 - doświadczenia z użytkowania

Autor: dr n. med. Krzysztof Barnyk

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/54/2015

Wykorzystując najnowszą wersję aparatu CataRhex 3, wykonano w naszym Centrum Okulistycznym około 40 operacji usunięcia zaćmy. 
 
CataRhex 3 

Sprzęt jest bardzo starannie wykonany. Przedni panel sterowania prezentuje się estetycznie i co najważniejsze dla operującego chirurga, jest prosty w obsłudze (ryc. 2). 
 
 CataRhex 3

Typowe parametry, jakie najczęściej stosowano, to: 
• przepływ 36 ml/min, 
• podciśnienie 450 mmHg, 
• moc ultradźwięków 40-50%, 
• cięcie rogówkowe 2.2–2.4 mm, 
• do tytanowych głowic stosowano końcówki easyPhaco, 
• zaćmy usuwano techniką phaco – chop, 
• kapsulotomię okrężną wykonywano pęsetą lub specjalną igłą RF. 

Czas startu systemu to rzeczywiście tylko 6 sekund, a oprogramowanie nigdy się nie zawiesza. Podczas zabiegu można bardzo sprawnie sterować wielofunkcyjnym sterownikiem nożnym. Wszystkie wykonane operacje przebiegały planowo. Zostały zakończone pomyślnie: wszczepieniem sztucznej soczewki. Z przebiegu wykonanych zabiegów operacyjnych, z wykorzystaniem aparatu CataRhex 3, na szczególne podkreślenie zasługują: 
• bardzo dobra stabilizacja głębokości komory przedniej, przy różnych parametrach podciśnienia, 
• wysoce efektywne usuwanie fragmentów jądra soczewki przy użyciu końcówek easyPhaco - nawet twarde zaćmy usuwano przy mocy 50% ultradźwięków (ryc. 3), 
• możliwość i łatwość wykonania kapsulotomii z wykorzystaniem igły RF np. w przypadkach niestabilności torebki soczewki (ryc. 4), 
• bardzo dobry stan rogówek operowanych oczu następnego dnia. 
 
easyPhaco 

Oceniając aparat CataRhex 3 należy stwierdzić, że daje on przede wszystkim poczucie pełnej kontroli i bezpieczeństwa podczas wykonywania zabiegów usunięcia zaćmy. 

Na uwagę zasługują także inne, ważne cechy aparatu jak: pneumatyczna witrektomia przednia od 20 do 25 G, możliwość wykonywania zabiegów przeciwjaskrowych w jaskrze z otwartym kątem przesączania specjalną igłą do HFDS, możliwość wykorzystania kaset jedno i wielorazowych, pełna kompatybilność akcesoriów aparatu CataRhex 3 z innymi modelami firmy Oertli, a także mobilność aparatu ze względu na jego małe wymiary i niewielki ciężar. 
 
 igła RF

Jeśli poszukujemy nowoczesnego, łatwego w obsłudze i niezawodnego aparatu do usuwania zaćmy to jest to sprzęt, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. 

CataRhexa3 można najkrócej opisać jako: „mały” aparat do „dużych” zadań.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.