Celowana biopsja prostaty pod kontrolą microUSG. ExactVu™ - OKIEM EKSPERTA

Autor: dr Mateusz Mokrzyś

Kategoria: Urologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

W naszym Centrum oferujemy pacjentom dostęp do nowatorskich metod diagnostycznych i terapeutycznych. Jednym z takich rozwiązań jest biopsja prostaty pod kontrolą microUSG. Jako pierwsi w Polsce zdecydowaliśmy się na zakup systemu ExactVu, ponieważ byliśmy przekonani, że zwiększy on nasze możliwości diagnostyczne i precyzję w prowadzeniu pacjentów w aktywnym nadzorze oraz w leczeniu ogniskowym raka prostaty. Jest to nowoczesne i bardzo obiecujące narzędzie charakteryzujące się wysoką czułością w wykrywaniu istotnego klinicznie raka gruczołu krokowego.

System ExactVu cenimy za możliwość wykonywania celowanej biopsji prostaty w czasie rzeczywistym u wszystkichpacjentów niezależnie od jakości dostarczonych przed biopsją badań obrazowych rezonansu magnetycznego lub ich braku. Używając systemu microUSG ExactVu, urolog może dostrzec więcej szczegółów niewidocznych w klasycznym badaniu USG, dokładniej oceniając poszczególne struktury oraz architektonikę tkanki gruczołu krokowego. 

Otrzymywane wyniki pokazują, że wykrywalność raka prostaty przy użyciu microUSG jest większa nawet o kilkanaście procent w stosunku do zastosowania samej biopsji fuzyjnej, dzięki czemu możemy oferować naszym pacjentom najlepsze obecnie dostępne metody diagnostyczne, a następnie skutecznie ich leczyć. ♦



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Urologia:

Celowana biopsja prostaty pod kontrolą microUSG. ExactVu™

Rak prostaty (stercza, gruczołu krokowego) jest obecnie najczęściej rozpoznawanym w naszym kraju nowotworem złośliwym u mężczyzn. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rejestruje się rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań i ponad 5 tysięcy zgonów. Rak prostaty zajmuje 1. miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn.

Prostota jako szczyt wyrafinowania system irygacji do zabiegów URS – Peditrol

Każdy urolog, który miał do czynienia z zabiegami endoskopowego kruszenia złogów, wie jak ważna dla dobrej widoczności pola operacyjnego jest irygacja. Jej znaczenie wzrasta podczas zabiegów giętkiej ureterorenoskopii. Jest to związane zazwyczaj z mniejszą średnicą endoskopu, cieńszymi i dłuższymi kanałami irygacyjnymi, współdzielonymi z różnymi narzędziami oraz zagięciem końcówki endoskopu podczas pracy. 

Rewolucja w ureterorenoskopii

W przeszłości znacznym problemem dla lekarzy zajmujących się operacyjnym leczeniem kamicy nerkowej, były złogi zlokalizowane w górnej części układu moczowego – w nerkach. „Kamienie” znajdujące się w pęcherzu, moczowodzie, a nawet w górnej części nerki, dla niektórych operatorów były osiągalne przy użyciu sztywnego ureterorenoskopu. Natomiast te znajdujące się w dolnej i środkowej części nerki oraz te, które przemieściły się tam z różnych powodów w trakcie zabiegu – poprzez budowę tego narządu – były niedostępne. Lekarzowi pozostawało skierowanie pacjenta na inwazyjną operację otwartą/laparoskopową, mniej inwazyjny zabieg PCNL (przezskórnej nefrolitotrypsji) lub nieinwazyjny ESWL (zewnątrzustrojowa litotrypsja falą uderzeniową). 

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: