Chrońmy nasze oczy - to nasz najważniejszy zmysł

Autor: Grzegorz Krawczyk

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 1/43/2013

Zabiegi interwencyjne z wykorzystaniem fluoroskopii są szeroko stosowane zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych. Liczba tego typu procedur wzrastała regularnie w ciągu ostatnich 20 lat. Fluoroskopia wiąże się z wieloma korzyściami dla pacjenta, jednak to o czym jeszcze część lekarzy zapomina to fakt, iż łączy się jednocześnie z generowaniem promieniowania rentgenowskiego. Jest to szczególnie dotkliwe właśnie w przypadku lekarzy, którzy ze względu na charakterystykę swojej pracy są narażeni na promieniowanie w znacznie większym stopniu niż pacjent. Dlatego bardzo istotne jest jak największe obniżenie dawki promieniowania pochłanianej przez operatora. Efekt ten można uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednich tarcz i ekranów ochronnych oraz akcesoriów ochrony osobistej. Do tej ostatniej grupy można zaliczyć takie elementy jak osłony tarczycy, fartuchy, okulary i rękawice ochronne.

Źródłem największych dawek promieniowania pochłanianych przez operatora oraz personel, jest promieniowanie rozproszone od pacjenta. W 2008 roku na Uniwersytecie Complutense w Madrycie przeprowadzono badania. Ich wyniki pokazały, że dla typowego lekarza przeprowadzającego zabiegi przy użyciu skopii, dawka promieniowania pochłonięta przez gałki oczne może przekroczyć progowe wartości wystąpienia efektów deterministycznych (tj. zmętnienia soczewki lub zaćmy) już po kilku latach pracy! Ma to miejsce w przypadku, gdy nie stosuje się odpowiednich środków ochrony radiologicznej. Co więcej badania na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku wykazały, że zmętnienie soczewek można zaobserwować już przy dawkach znacznie niższych niż wskazywane jako wartości progowe wystąpienia zmian.

W celu skutecznej eliminacji tego problemu firma Mavig stale udoskonala swoje produkty. Efektem tych prac jest powstała w zeszłym roku nowa linia okularów chroniących przed promieniowaniem jonizującym „State of the ART Eye Protection”. Charakteryzują się one ergonomicznym kształtem i niewielką wagą (już od 55 g), dzięki czemu ich używanie nawet podczas długich zabiegów nie jest uciążliwe. Okulary te posiadają szkła z dwoma wielkościami ekwiwalentu ołowiu, do wyboru: 0.75 mm Pb lub 0.5 mm Pb. Oprawki zostały wykonane z materiału syntetycznego wysokiej jakości, ułatwiającego czyszczenie i dezynfekcję. Wszystkie te właściwości połączono z ciekawym, nowoczesnym wyglądem. W ofercie firmy Mavig znajduje się również seria okularów tradycyjnych. Charakteryzują się one metalowymi, galwanizowanymi oprawkami, wartością ekwiwalentu ołowiu równą 0.75 mm Pb i dodatkowymi panelami chroniącymi przed promieniowaniem bocznym. Większość modeli obydwu linii posiada możliwość zamówienia soczewek korekcyjnych jednoogniskowych, dwuogniskowych oraz progresywnych.

Dzięki bogatej historii sięgającej 1921 roku, firma Mavig oferuje jedynie sprawdzone rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość materiałów. Dzięki temu możemy wyjść na przeciw najbardziej wymagającym klientom i zaoferować Państwu nowoczesne rozwiązania na miarę XXI wieku.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki MavigOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe.