CIOS (ALPHA) w konkurencję

Autor: Piotr Wawrzyńczyk

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 2/44/2013

Wszystkie dziedziny ludzkiego życia poddawane są cyfryzacji. Najlepszym przykładem są aparaty fotograficzne – wielu z nas pamięta czasy, gdy można było wykonać 36 zdjęć na kliszy. Dziś wykonuje się tysiące zdjęć w formie cyfrowej, zapisywanych na kartach pamięci. Innym przykładem może być telewizja – na każdym kanale widzimy zapowiedzi wyłączenia w 2013 roku nadajników analogowych. Pozostaną jedynie kanały nadawane w formacie cyfrowym. Dzięki temu mamy mieć możliwość oglądania kanałów w lepszej rozdzielczości.

Również segment medyczny poddaje się digitalizacji. W listopadzie 2012 roku firma Siemens zaprezentowała pierwszy w swojej ofercie przewoźny RTG z ramieniem C wyposażony w panel cyfrowy. Otrzymał nazwę – Cios Alpha. Jest ona bardzo wymowna w naszym języku – mamy nadzieję, iż stanie się celnym ciosem w aparaty konkurencyjne. Nie jest to pierwszy aparat tego typu na świecie, jednak jak mówi stare porzekadło – proces tworzenia jest jak studia – nie ważne kto je pierwszy ukończy, ważny jest produkt finalny. Jako technologia, detektor cyfrowy w porównaniu ze wzmacniaczem obrazu stanowi wyzwanie, jeśli chodzi o dawkę dla pacjenta. Podstawowym zatem zadaniem była kwestia jak największego ograniczenia dawki przy równoczesnym zachowaniu jak najlepszej jakości obrazu.

Aparaty konkurencyjne na rynku pojawiły się wcześniej, jednak ich łańcuch obrazowania, ani nie rozwiązuje problemów nowej technologii, ani nie wykorzystuje w pełni zalet detektora cyfrowego, prezentując obraz z kwadratowego detektora standardowo jako koło lub przełączając się na prezentację w kole po obróceniu obrazu. Cios Alpha dostępny jest w dwóch wersjach – z detektorem 8” lub 12” oraz odpowiednim do wykonywanych procedur generatorem. Dla lepszego pozycjonowania obudowa detektora została wyposażona w panel do zwalniania hamulców wszystkich ruchów ramienia C. Sprawniejszą obsługę aparatu ułatwia rozwiązanie znane z wcześniejszych aparatów firmy Siemens – poszczególne osie obrotu oraz odpowiadające im przyciski na konsoli zostały oznaczone tymi samymi kolorami. Aparat można doposażyć w silnikowe ruchy (orbitalny i anulacyjny) oraz pamięć dwóch pozycji, pomiędzy którymi można się szybko przemieszczać podczas procedury. Cios Alpha standardowo posiada dwa panele użytkownika – jeden na wózku z ramieniem C, drugi z monitorami. Oba wózki posiadają zwartą konstrukcję pozwalającą na łatwe transportowanie aparatu pomiędzy salami. Opcjonalnie, istnieje możliwość zamontowania trzeciego panelu w polu sterylnym. Wartym uwagi jest aktywny system chłodzenia, dzięki któremu można już zapomnieć o takich kwestiach jak przegrzewanie i awaryjne wyłączanie lampy.

Aparat ten zostaje wprowadzony na rynek w czasie kryzysu. Jednak patrząc na możliwości oraz perspektywy jakie stawia przed użytkownikiem jesteśmy spokojni o jego przyszłość. Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi parametrami prosimy o kontakt z naszymi handlowcami. 

 aparat rtg

 

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki SiemensOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe.