CO-MICS 2 najnowsza generacja igieł do fakoemulsyfikacji OERTLI INSTRUMENTS

Autor: Antoni Bijak

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/25/2008

Inżynierowie firmy Oertli Instruments tym razem mają Państwu do zaoferowania igły do fakoemulsyfikacji CO – MICS 2. Są to igły zaprojektowane do małego cięcia (1.6 mm). W odróżnieniu od dotychczas dostępnych tipów (seria CO – MICS) w najnowszej wersji zwiększono zewnętrzną średnicę igły (z 0.7 mm do 0.95 mm) oraz ścięto końcówkę pod innym (tj. 530 zamiast 300) kątem. Inne jest również położenie końca rękawu irygacyjnego, aczkolwiek sam rękaw nie został zmieniony, co pozwoliło na zachowanie identycznej średnicy igły wraz z rękawem (1.25 mm).

W chirurgii katarakty, przy małym cięciu, pojawiają się cztery następujące kwestie: obniżona moc emulsyfikacji, mniejsza siła trzymania fragmentów, niska aspiracja oraz gorsza stabilność przedniej komory oka.

Jednak rozwiązania zastosowane w igłach CO – MISC 2 pozwalają na przytoczenie następujących porównań (jeśli nie zaznaczono inaczej, jako 100% przyjęto parametry igły standardowej – do cięcia 2.8 mm – 19G):

- Moc emulsyfikacji w przypadku CO – MICS 2 wzrasta do 146%. Dzieje się tak ponieważ wydajność emulsyfikacji jest proporcjonalna do przekroju poprzecznego wyznaczonego przez zewnętrzną i wewnętrzną średnicę igły.

- Siła trzymania fragmentów wzrasta do 106%! W przypadku igieł 20G (cięcie 2.2 mm) wartość ta wynosi 59%.

- Aspiracja zależy od ustawionego podciśnienia. W tym przypadku po zwiększeniu podciśnienia o 100 – 150 mmHg otrzymujemy wydajność porównywalną ze standardową, co widać na wykresie obok:

- Zmiana ta nie wpływa na stabilność przedniej komory, co pokazano na poniższym wykresie:


Podsumowując, zastosowanie nowych igieł CO – MICS 2 umożliwia przeprowadzenie zabiegu przy małym cięciu (1.6 mm) bez rezygnacji z wydajności i bezpieczeństwa pracy, do której przywykli Państwo pracując z tradycyjnymi igłami.
Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.