CO-MICS 2 najnowsza generacja igieł do fakoemulsyfikacji OERTLI INSTRUMENTS

Autor: Antoni Bijak

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/25/2008

Inżynierowie firmy Oertli Instruments tym razem mają Państwu do zaoferowania igły do fakoemulsyfikacji CO – MICS 2. Są to igły zaprojektowane do małego cięcia (1.6 mm). W odróżnieniu od dotychczas dostępnych tipów (seria CO – MICS) w najnowszej wersji zwiększono zewnętrzną średnicę igły (z 0.7 mm do 0.95 mm) oraz ścięto końcówkę pod innym (tj. 530 zamiast 300) kątem. Inne jest również położenie końca rękawu irygacyjnego, aczkolwiek sam rękaw nie został zmieniony, co pozwoliło na zachowanie identycznej średnicy igły wraz z rękawem (1.25 mm).

W chirurgii katarakty, przy małym cięciu, pojawiają się cztery następujące kwestie: obniżona moc emulsyfikacji, mniejsza siła trzymania fragmentów, niska aspiracja oraz gorsza stabilność przedniej komory oka.

Jednak rozwiązania zastosowane w igłach CO – MISC 2 pozwalają na przytoczenie następujących porównań (jeśli nie zaznaczono inaczej, jako 100% przyjęto parametry igły standardowej – do cięcia 2.8 mm – 19G):

- Moc emulsyfikacji w przypadku CO – MICS 2 wzrasta do 146%. Dzieje się tak ponieważ wydajność emulsyfikacji jest proporcjonalna do przekroju poprzecznego wyznaczonego przez zewnętrzną i wewnętrzną średnicę igły.

- Siła trzymania fragmentów wzrasta do 106%! W przypadku igieł 20G (cięcie 2.2 mm) wartość ta wynosi 59%.

- Aspiracja zależy od ustawionego podciśnienia. W tym przypadku po zwiększeniu podciśnienia o 100 – 150 mmHg otrzymujemy wydajność porównywalną ze standardową, co widać na wykresie obok:

- Zmiana ta nie wpływa na stabilność przedniej komory, co pokazano na poniższym wykresie:


Podsumowując, zastosowanie nowych igieł CO – MICS 2 umożliwia przeprowadzenie zabiegu przy małym cięciu (1.6 mm) bez rezygnacji z wydajności i bezpieczeństwa pracy, do której przywykli Państwo pracując z tradycyjnymi igłami.
Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.