CO-MICS 2 najnowsza generacja igieł do fakoemulsyfikacji OERTLI INSTRUMENTS

Autor: Antoni Bijak

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/25/2008

Inżynierowie firmy Oertli Instruments tym razem mają Państwu do zaoferowania igły do fakoemulsyfikacji CO – MICS 2. Są to igły zaprojektowane do małego cięcia (1.6 mm). W odróżnieniu od dotychczas dostępnych tipów (seria CO – MICS) w najnowszej wersji zwiększono zewnętrzną średnicę igły (z 0.7 mm do 0.95 mm) oraz ścięto końcówkę pod innym (tj. 530 zamiast 300) kątem. Inne jest również położenie końca rękawu irygacyjnego, aczkolwiek sam rękaw nie został zmieniony, co pozwoliło na zachowanie identycznej średnicy igły wraz z rękawem (1.25 mm).

W chirurgii katarakty, przy małym cięciu, pojawiają się cztery następujące kwestie: obniżona moc emulsyfikacji, mniejsza siła trzymania fragmentów, niska aspiracja oraz gorsza stabilność przedniej komory oka.

Jednak rozwiązania zastosowane w igłach CO – MISC 2 pozwalają na przytoczenie następujących porównań (jeśli nie zaznaczono inaczej, jako 100% przyjęto parametry igły standardowej – do cięcia 2.8 mm – 19G):

- Moc emulsyfikacji w przypadku CO – MICS 2 wzrasta do 146%. Dzieje się tak ponieważ wydajność emulsyfikacji jest proporcjonalna do przekroju poprzecznego wyznaczonego przez zewnętrzną i wewnętrzną średnicę igły.

- Siła trzymania fragmentów wzrasta do 106%! W przypadku igieł 20G (cięcie 2.2 mm) wartość ta wynosi 59%.

- Aspiracja zależy od ustawionego podciśnienia. W tym przypadku po zwiększeniu podciśnienia o 100 – 150 mmHg otrzymujemy wydajność porównywalną ze standardową, co widać na wykresie obok:

- Zmiana ta nie wpływa na stabilność przedniej komory, co pokazano na poniższym wykresie:


Podsumowując, zastosowanie nowych igieł CO – MICS 2 umożliwia przeprowadzenie zabiegu przy małym cięciu (1.6 mm) bez rezygnacji z wydajności i bezpieczeństwa pracy, do której przywykli Państwo pracując z tradycyjnymi igłami.
Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

INDOK. Aktualne rezultaty projektu

Już od ponad roku w firmie Consultronix realizowany jest projekt INDOK dofinansowany z programu POIR 1.1.1. Projekt prowadzony we współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach zakłada opracowanie systemu teleinformatycznego wspomagającego diagnostykę chorób na podstawie skanów OCT oraz jego komercyjne wdrożenie. 

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT

Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT - OKIEM EKSPERTA

Obrazowanie okulistyczne u noworodków i dzieci zawsze było trudnym zadaniem w codziennej praktyce okulistyki dziecięcej. Koherentna tomografia optyczna (obrazowanie OCT) bardzo zmieniła nasze postrzeganie patologii oka, pozwalając na lepsze zrozumienie i precyzyjne określenie jego morfologii. Jako, że liczne nieodłączne zaburzenia metaboliczne są powiązane z dystrofiami siatkówki, zastosowanie systemu OCT SPECTRALIS z modułem Flex było na przestrzeni czasu ważnym krokiem w diagnostyce i monitorowaniu patologii oka w naszych klinikach

Laser diodowy. Sposób na jaskrę oraz terapię schorzeń siatkówki

Jaskra to choroba oczu, która początkowo rozwija się w ukryciu nie dając niepokojących sygnałów. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych możliwości leczenia, opierających się na farmakoterapii, chirurgii laserowej oraz laseroterapii.

Laser żółty z funkcją mikropulsów. Zastosowanie w Klinice WAM

Od kilku miesięcy w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - CSW w Łodzi mamy przyjemność użytkować laser Valon TT. To laser szwajcarskiej firmy Meridian Medical o długości fali 577 nm, przeznaczony do fotokoagulacji siatkówki.