CO-MICS 2 najnowsza generacja igieł do fakoemulsyfikacji OERTLI INSTRUMENTS
Autor: Antoni Bijak
Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/25/2008
Inżynierowie firmy Oertli Instruments tym razem mają Państwu do zaoferowania igły do fakoemulsyfikacji CO – MICS 2. Są to igły zaprojektowane do małego cięcia (1.6 mm). W odróżnieniu od dotychczas dostępnych tipów (seria CO – MICS) w najnowszej wersji zwiększono zewnętrzną średnicę igły (z 0.7 mm do 0.95 mm) oraz ścięto końcówkę pod innym (tj. 530 zamiast 300) kątem. Inne jest również położenie końca rękawu irygacyjnego, aczkolwiek sam rękaw nie został zmieniony, co pozwoliło na zachowanie identycznej średnicy igły wraz z rękawem (1.25 mm).
W chirurgii katarakty, przy małym cięciu, pojawiają się cztery następujące kwestie: obniżona moc emulsyfikacji, mniejsza siła trzymania fragmentów, niska aspiracja oraz gorsza stabilność przedniej komory oka.
Jednak rozwiązania zastosowane w igłach CO – MISC 2 pozwalają na przytoczenie następujących porównań (jeśli nie zaznaczono inaczej, jako 100% przyjęto parametry igły standardowej – do cięcia 2.8 mm – 19G):
- Moc emulsyfikacji w przypadku CO – MICS 2 wzrasta do 146%. Dzieje się tak ponieważ wydajność emulsyfikacji jest proporcjonalna do przekroju poprzecznego wyznaczonego przez zewnętrzną i wewnętrzną średnicę igły.
- Siła trzymania fragmentów wzrasta do 106%! W przypadku igieł 20G (cięcie 2.2 mm) wartość ta wynosi 59%.
- Aspiracja zależy od ustawionego podciśnienia. W tym przypadku po zwiększeniu podciśnienia o 100 – 150 mmHg otrzymujemy wydajność porównywalną ze standardową, co widać na wykresie obok:
- Zmiana ta nie wpływa na stabilność przedniej komory, co pokazano na poniższym wykresie:
Podsumowując, zastosowanie nowych igieł CO – MICS 2 umożliwia przeprowadzenie zabiegu przy małym cięciu (1.6 mm) bez rezygnacji z wydajności i bezpieczeństwa pracy, do której przywykli Państwo pracując z tradycyjnymi igłami.