CX Art - Tworzymy Galerię Młodej Sztuki

Autor: Krzysztof Smolarski

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Pandemia trwa już drugi rok i dla niektórych środowisk jest katastrofalna w skutkach. Ucierpiała cała branża około turystyczna, wystawiennicza, ale też np. producenci pasz. Okazuje się, że ponad 40% kurczaków było kupowanych przez restauracje – restauracje stanęły, co pociągnęło w dół także producentów karm dla zwierząt. Takie przykłady można by mnożyć. Jedną z najbardziej dotkniętych lockdownem grup są artyści i oczywiście nie mam na myśli Zenka M., bo... nie, Maryli R., bo jej bieda w oczy nie zajrzy, czy artystów serialowych - ci mają się lepiej niż przed pandemią. 

Nie chcę używać wielkich słów, ale jedną z powinności biznesu jest solidaryzm społeczny i proszę tego absolutnie nie mylić z żadną formą rozdawnictwa. Staramy się w Consultronix szukać sposobów, które z jednej strony rozwiążą jakiś problem, z drugiej są korzystne dla firmy, a z trzeciej mają szansę rozwinąć się w trwały, większy projekt. Taką inicjatywą jest CX Art. Wspólne przedsięwzięcie Consultronix, Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Miesięcznika „Kraków”. Raz na kwartał dziekan Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP ogłasza nabór prac na konkurs CX Art. Następnie jury złożone z Komisji Wydziałowej Wydziału Malarstwa, a ze strony Consultronix - Danuty Ney Smolarskiej, absolwentki tejże uczelni, wybiera dwie prace. Po stronie Akademii koordynatorem projektu jest dr hab. Marcin Kowalik, prof. ASP. Na koniec firma zakupuje zwycięskie obrazy do swojej galerii. Oprócz wymiaru finansowego konkursu, który dla studentów ostatnich lat ma niebagatelne znaczenie, chyba jeszcze ważniejszy jest wymiar promocyjny. Otóż w Miesięczniku „Kraków” pojawiają się sylwetki młodych twórców, których obrazy zostały wybrane. W pierwszej edycji naszego konkursu laureatkami zostały dwie niezwykle uzdolnione Panie - Weronika Świętek i Anna Zuzela. 

Każdego roku na wiosnę w najbardziej prestiżowej w Krakowie Starmach Gallery będzie organizowana wystawa prac ubiegłorocznych laureatów. Jestem przekonany, że w ramach projektu CX Art uda nam się wypromować twórców na miarę Sasnala, a nas i odwiedzających firmę gości będą cieszyć wspaniałe dzieła sztuki w naszej CX Galerii. Serdecznie zapraszam na strony młodych artystek, może też zakupicie jakiś ciekawy obraz? Artysta, żeby się rozwijać, musi znajdować nabywców na swą twórczość. Wszyscy Państwo oczywiście pamiętacie, że Van Gogh sprzedał za życia tylko jeden obraz i to własnemu bratu. Zatem niech żyją artyści, bądźmy ich braćmi. ♦Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

CX Art - Tworzymy Galerię Młodej Sztuki - Dr hab. Marcin Kowalik

Idea wsparcia młodych artystów narodziła się około rok temu. Stopniowo ewoluowała, by wreszcie przyjąć kształt niecodziennego mecenatu. Ma on łączyć ze sobą dwa środowiska: pierwsze - skupione wokół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i drugie - biznesowe, reprezentowane przez Consultronix. Naszą wspólną ambicją jest nie tylko wyłuskanie tych najzdolniejszych studentów, lecz także ich szeroka promocja. Wydaje mi się, że rozpoznawalność jest tym, czego właśnie najbardziej brakuje początkującemu artyście. Na tegoroczną, pierwszą zresztą, edycję konkursu wpłynęło dużo wartościowych prac. Jestem przekonany, że podczas kolejnych poznamy jeszcze wiele nietuzinkowych osobistości. Dzięki temu na przestrzeni kilku lat w Krakowie ma szansę powstać Galeria Młodej Sztuki – to bardzo inspirujące. ♦

Zaznacz

Ostatnio wykorzystując komputer łączyłem się z różnymi urzędami usiłując załatwić różne sprawy. A to z ZUS-em, a to z Grodzkim Urzędem Pracy… Dałem na końcu zdania kropeczki, bo jeszcze nie skończyłem załatwiania, więc może jeszcze z jakimś innym urzędem będę się łączył. Nie jestem już najmłodszy, więc nie urodziłem się z umiejętnością klikania. Musiałem ją zdobyć. Nie wiem, jak to się dzieje, że smarkacz, który od ziemi ledwo odrósł już sobie z tym radzi lepiej niż człowiek doświadczony i komputera wyuczony. Fakt, że taki smarkacz rzadko łączy się  z ZUS-em. A może by go tam wpuścić? Ciekawe jak by sobie poradził. 

Rok w klatce

Przyzwyczailiśmy się do tego nowego świata. Wszystko (albo prawie wszystko) zdalnie i na odległość. Z pokoju, kuchni, a jak trzeba to i z łazienki. W pidżamie, kapciach lub T-shircie. Za to o każdej porze dnia, a czasem i nocy. Tak wygląda nowe życie w nowych, pandemicznych czasach. Nawet tak tradycyjne i konserwatywne instytucje jak Kościół, czy dziedziny życia jak sztuka, nie mówiąc już o nauce, przeniosły się z konieczności do świata on-line.

Aleja podróżników

Nie wszyscy wiedzą, że w Krakowie istnieje Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców. Jej twórcom nie chodzi o pamięć o tych, którzy odwiedzili rekordową ilość krajów, lecz o tych których podróże, badania, odkrycia geograficzne oraz wyczyny zdobywcze w górach i na oceanach rozsławiły Polskę, a rodakom przybliżyły obraz świata.