Cyfrowy aparat RTG - Crystal LT 201

Kategoria: Radiologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/18/2006

Szwajcarska firma X Can - producent aparatury RTG wprowadziła do sprzedaży nową wersję cyfrowego aparatu skanującego o nazwie Crystal LT 201.

Cyfrowy obraz zostaje zarejestrowany przez detektor liniowy podczas skanowania badanego obszaru przy użyciu promieni X uformowanych w wąską wiązkę.

Dawka promieniowania użyta do wykonania dobrej jakości zdjęcia cyfrowego przy użyciu aparatu Crystal LT 201 jest wielokrotnie niższa od dawki promieniowania niezbędnej do wykonania zdjęcia na kliszy rentgenowskiej w aparatach konwencjonalnych. Wynika to z krótkiego czasu „napromieniowania” pojedynczej linii – wynoszącego kilkadziesiąt milisekund oraz zdecydowanie niższych parametrów ekspozycji.

Cyfrowy obraz powstaje w kilka sekund po wykonaniu skanu i prezentowany jest na monitorze stacji technicznej. Po wstępnym zaakceptowaniu zdjęcia można przesłać go do stacji diagnostycznej wyposażonej w monitor o wysokiej rozdzielczości.

Moduł cyfrowej techniki obróbki obrazów Crystal LT 201 umożliwia korygowanie tego, co prezentowane jest na monitorze. Wielość dostępnych funkcji modułu cyfrowego, filtry i narzędzia graficzne pozwalają dopasować uzyskany na monitorze obraz do wymogów użytkownika. Technika cyfrowa wyeliminowała praktycznie zdjęcia słabo doświetlone i prześwietlone.

Oprogramowanie do przechwytywania, zapisu i przesyłania obrazów WinPax dostarczane wraz z aparatem Crystal LT 201 gwarantuje wysoką jakość uzyskanych obrazów oraz pozwala na połączenie aparatu z zewnętrznym systemem zarządzania danymi pacjentów.

Informacje obejmujące dane pacjenta i zdjęcia RTG zapisywane są w formacie DICOM 3. Informacje te można nagrywać na płytach w formacie CD / DVD.

Możliwe jest także przesyłanie obrazów za pośrednictwem internetu.

Crystal LT 201 stanowi ciekawą alternatywę dla systemów Radiografii Cyfrowej (DR) oraz Radiografii Cyfrowej Pośredniej.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Radiologia:

Dwa w jednym

Duo Diagnost łącząc ze sobą funkcję radiografii i fluoroskopii, spełnia oczekiwania współczesnego rynku medycznego. Takie cech cechy: kompaktowa konstrukcja, różnorodność wykonywanych ekspozycji, wysoka konfigurowalność sprawiają, że aparat ten jest jednym z najpopularniejszych systemów tej klasy.

Seeing is believing: wstępne doświadczenia własne z wykorzystaniem echokardiografu Philips iE33

Doświadczenia własne z wykorzystaniem echokardiografu Philips iE33

Czy "The Beatles" mieli wpływ na rozwój medycyny?

Na pewno nie wielu z nas wie, że pierwszy model tomografu komputerowego, powstał w laboratorium angielskiej wytwórni płytowej EMI, co niewątpliwie łączy legendarny "The Beatles" z tomografią komputerową.  

Ultrasonograf HD11 XE

Zaawansowane aparaty ultrasonograficzne HD3, HD7, HD9, HD11 XE, HD 15, CX50, iU22, iE33