Cyfrowy świat EuroColumbus

Autor: Leszek Piątek

Kategoria: Radiologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/23/2008

Tag:

Przewoźny angiograf oraz RTG śródoperacyjne z płaskim panelem cyfrowym

Jako pierwsza na świecie firma EuroColumbus przedstawia tak szeroką ofertę handlową aparatów przewoźnych typu ramię C oraz przewoźnych angiografów z płaskim detektorem cyfrowym.

Charakterystyczną cechą aparatów EuroColumbus jest wykonany z włókna węglowego izocentryczny łuk ramienia, pozwalający na trójwymiarową rekonstrukcję obrazów. Ruchy ramienia opcjonalnie mogą być zmotoryzowane.

Rodzina aparatów EuroAmpli wyposażona jest w płaskie – dynamiczne detektory cyfrowe PaxScan firmy Varian (krzem amorficzny), o formatach 20 x 20, 30 x 30 lub 40 x 30 cm. Detektory te pozwalają na akwizycję z szybkością 30 obrazów na sekundę, przy głębokości akwizycji 14 bitów (16.384 odcienie szarości).

Zakres dynamiki płaskiego detektora wynosi 2000 : 1 czyli jest około 300% większy od dynamiki tradycyjnych wzmacniaczy obrazu. Ma to ogromny wpływ na jakość uzyskanego obrazu. Detektor PaxScan umożliwia redukcję dawki promieniowania nawet o 50% w stosunku do tradycyjnych systemów oraz na uzyskanie obrazu o znacznie wyższej rozdzielczości.

Moc generatorów aparatów EuroAmpli wynosi od 15 kW do 65 kW. W celu zredukowania dawki i optymalizacji obrazowania odległość SID może być regulowana (ruch detektora cyfrowego). Automatyczny kolimator sterowany mikroprocesorowo zapewnia dopasowanie pola promieniowania do wybranej odległości SID.

EuroColumbus wyposaża swoje aparaty w lampy RTG Varian. W zależności od mocy generatora stosowane są różne lampy oraz różne typy korpusów chłodzących. Przy najwyższych mocach generatorów są to specjalne korpusy - typu B146H - produkcji oczywiście Varian, ze specjalnym dodatkowym chłodzeniem wodnym o bardzo dużej wydajności. Chłodzenie to zapewnia praktycznie ciągłą (!!!) pracę aparatu

Prezentowanie obrazów odbywa się przy zastosowaniu wysokiej rozdzielczości monitorów LCD firmy Barco, podłączonych do systemu złączem DVI – zapewniającym najwyższą jakość obrazowania.

Oprogramowanie FLY zapewnia wysokiej jakości obróbkę cyfrową obrazów fluoroskopii, zarówno w czasie rzeczywistym jak i w „post – processingu” oraz kompatybilność Dicom z „otoczeniem”.

Wszystkie opisywane aparaty dostępne są także w wersji z tradycyjnym wzmacniaczem obrazu.

Cyfrowe telekomando z płaskim detektorem

Jako jedna z pierwszych firm na świecie EuroColumbus wprowadziła do oferty aparat „telekomando” - TC Diagnostic - z płaskim detektorem cyfrowym.

W aparacie tym zastosowany jest dynamiczny - detektor cyfrowy PaxScan firmy Varian (krzem amorficzny), o formacie 40 x 30 cm. Detektor ten pozwala na akwizycję z szybkością 30 obrazów na sekundę, przy głębokości akwizycji 14 bitów (16.384 odcienie szarości). Detektor może być obracany w płaszczyźnie poziomej o kąt 90 stopni (do rozmiaru 30 x 40 cm). Opcjonalnie aparat można wyposażyć w płaski detektor cyfrowy 43 x 43 cm.

TC Diagnostic posiada lampę RTG Varian zapewniającą doskonałą jakość obrazu i gwarantującą długą żywotność aparatu.

Pod wieloma względami jest to aparat unikalny. Bez tradycyjnego wzmacniacza obrazu telekomando TC Diagnostic zyskało na lekkości i mobilności. Duże możliwości manewrowania blatem stołu – w tym także ruch góra / dół umożliwiają łatwe pozycjonowanie pacjenta oraz dostęp do niego z każdej strony a szerokość aparatu zredukowana została do wymiaru niewiele ponad jeden metr. Aparat doskonale nadaje się jako wyposażenie Oddziałów Medycyny Ratunkowej. Wykorzystywany jest też często do wykonywania zdjęć ortopedycznych, badań kontrastowych, badań naczyniowych oraz jako pomoc przy procedurach endoskopowych.

Obrazy prezentowane są na wysokiej rozdzielczości monitorach LCD firmy Barco, podłączonych do systemu złączem DVI zapewniającym najwyższą jakość obrazowania.

Oprogramowanie FLY zapewnia wysokiej jakości obróbkę cyfrową obrazów fluoroskopii zarówno w czasie rzeczywistym jak i w „post – processingu” oraz kompatybilność Dicom z „otoczeniem”.



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Radiologia:

Dwa w jednym

Duo Diagnost łącząc ze sobą funkcję radiografii i fluoroskopii, spełnia oczekiwania współczesnego rynku medycznego. Takie cech cechy: kompaktowa konstrukcja, różnorodność wykonywanych ekspozycji, wysoka konfigurowalność sprawiają, że aparat ten jest jednym z najpopularniejszych systemów tej klasy.

Seeing is believing: wstępne doświadczenia własne z wykorzystaniem echokardiografu Philips iE33

Doświadczenia własne z wykorzystaniem echokardiografu Philips iE33

Czy "The Beatles" mieli wpływ na rozwój medycyny?

Na pewno nie wielu z nas wie, że pierwszy model tomografu komputerowego, powstał w laboratorium angielskiej wytwórni płytowej EMI, co niewątpliwie łączy legendarny "The Beatles" z tomografią komputerową.  

Ultrasonograf HD11 XE

Zaawansowane aparaty ultrasonograficzne HD3, HD7, HD9, HD11 XE, HD 15, CX50, iU22, iE33