Nazywam się Rolandas Dagilatis. Jestem lekarzem i członkiem Litewskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Bałtyckiego Towarzystwa Flebologicznego (jako współzałożyciel oraz członek zarządu w latach 2009-2018), a także Międzynarodowego Związku Flebologicznego. Odbyłem szkolenie w Międzynarodowej Akademii Medycyny Laserowej we Florencji oraz w Centrum Leczenia Żył dr. Maurinsa w Rydze. Moja wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie były dodatkowo pogłębiane na wielu konferencjach naukowych na całym świecie – zarówno w roli wykładowcy, jak i uczestnika. Obecnie praktykuję jako chirurg naczyniowy w Northway Medical Center, gdzie specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu chorób układu żylnego oraz we flebologii estetycznej. Swoje doświadczenia z laserami wewnątrzżylnymi rozpocząłem w 2007 roku. Od tamtego czasu wykonałem ponad 4000 udanych procedur laserowych, co obecnie daje mi szerokie i znaczące doświadczenie z różnymi rodzajami laserów (980 nm, 1470 nm, 1940 nm), a także różnymi typami światłowodów (typu „bare” z emisją na wprost, radialnymi z jednym i dwoma pierścieniami oraz wielopierścieniowymi Infinite – o szerokości regularnej oraz „slim”). W 2020 roku zacząłem używać systemu neoV1940 (o długości fali 1940 nm) i od tego czasu wykonałem nim 422 procedury. Zauważyłem, iż pacjenci deklarują mniejsze odczucia bólowe, niż było to odnotowane przy systemach generujących długość fali 1470 nm. Co więcej – współczynnik zamknięcia żył z użyciem fali 1940 nm jest bliski 100% (0 niepowodzeń u 422 pacjentów), przy okresie obserwacji pozabiegowej wynoszącym ponad 1 rok. Porównując system neoV1940 ze wszystkimi moimi poprzednimi doświadczeniami z laserami o długości fali 1470 nm, uważam, że laser 1940 nm jest co najmniej tak samo skuteczny w zamykaniu niewydolnych żył, dodatkowo niosąc korzyści w postaci zwiększonego bezpieczeństwa i mniejszych skutków ubocznych dla pacjenta.

Podsumowując, mogę stwierdzić, że neoV1940 jest bezpieczny
i skuteczny w wykonywaniu okluzji żył i gorąco polecam go jako urządzenie pierwszego wyboru w zabiegach z zakresu chirurgii naczyniowej. ♦


Więcej informacji na temat neoLaser, lasery neoV flebologiczne i proktologiczne, światłowody znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.
Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki neoLaser
Drukuj artykuł Udostępnij:
Udostępnij
Od lat pracuję z flebologami i chirurgami naczyniowymi. Rynek oferuje całą gamę możliwości leczenia niewydolnych żył kończyn dolnych. Nieustannie toczą się debaty dotyczące przewagi metod termicznych nad nietermicznymi, parametrów zabiegowych i technik, które skutkowałyby rozwiązaniem problemu „na stałe”. W 2019 roku na polskim i światowym rynku zaprezentowana została najnowsza technologia laserowa – urządzenie o długości fali 1940 nm. Mimo, iż od tej premiery minęły już 3 lata, część środowiska nadal podchodzi do niej sceptycznie. Czy będę w stanie uwolnić tę część czytelników od tytułowej neofobii? Sprawdźmy.
Występowanie żylaków kończyn dolnych najczęściej wiąże się z niewydolnością żył odpiszczelowej (GSV) i odstrzałkowej (SSV). Dawniej żylaki leczono usuwając główny pień żylny oraz dopływy i/lub perforatory. Dzięki potwierdzeniu bezpieczeństwa i skuteczności metody wewnątrznaczyniowej ablacji laserowej (EVLA) od ponad dwóch dekad jest ona stosowana powszechnie. Leczenie to jest obecnie preferowaną procedurą. Dysponujemy danymi i doświadczeniem nie tylko na temat jej skuteczności, ale i ewentualnych działań niepożądanych. Większość z niepożądanych zdarzeń, przy zastosowaniu odpowiedniej techniki zabiegu, udaje się ograniczyć do minimum i mają one charakter przemijający. Częstość występowania wielu z nich spadła po wprowadzeniu laserów o długości fali > 1460 nm[1], a obecnie 1940 nm oraz światłowodów, w tym radialnych, a szczególnie wielopierścieniowego - Infinite Ring, co potwierdzają także doświadczenia Centrum Flebologii.
Jestem specjalistą chirurgii ogólnej, absolwentem studiów podyplomowych koloproktologii praktycznej na UJ CM. Na co dzień pracuję na Oddziale Chirurgii Ogólnej SPZZOZ w Żurominie, gdzie pod okiem mojego mentora dr. n. med. Szymona Głowackiego doskonalę się w zakresie chirurgii kolorektalnej i endoskopii przewodu pokarmowego.
Laserowa ablacja wewnątrzżylna stała się standardową metodą leczenia żylaków wynikających z niewydolności żyły odpiszczelowej oraz - bardzo często - także żyły odstrzałkowej. Możliwość wykonania procedury w warunkach gabinetu lekarskiego, szybki czas powrotu do pełnej sprawności i mała liczba powikłań okołozabiegowych to powody, dla których lekarze i, przede wszystkim, pacjenci preferują tę metodę leczenia.
Lasery diodowe o długości 1940 nm dają nową możliwość skutecznego usuwania naczyń żylnych. Wprowadzenie wiązki 1940 nm było kolejnym, znacznym krokiem we współczesnej flebologii. Zastosowanie nowej długości fali pozwala na bardzo dokładne i precyzyjne uszkodzenie naczynia. Długość wiązki 1940 nm charakteryzuje się ponad trzykrotnie większą absorpcją wody w porównaniu do długości fali 1470 nm. Lepsze pochłanianie energii przez tkankę w połączeniu z dokładniejszą penetracją pozwala na zastosowanie mniejszej energii przy zachowaniu tej samej lub większej skuteczności zabiegu.