Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

Autor: Paulina Żurawska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021

Jedyną stałą rzeczą w naszym życiu są zmiany. O prawdziwości tego stwierdzenia przypomniał nam miniony 2020 r. Na szczęście zmiany często wychodzą nam na lepsze, pod warunkiem, że mamy odwagę, aby z nich skorzystać. 

 

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

 

Wybór Meridiana nie był przypadkowy, ponieważ w międzyczasie przejął on firmę Valon, której dystrybutorem jesteśmy od kilku lat. Meridian jest także dostawcą endo laserów do witrektomów OS 4™ Oertli Instrumente AG – naszego długoletniego partnera.

Valon TT 577 nm firmy Meridian Medical

Dzięki tym zmianom, znajdziecie Państwo w naszej ofercie pełną gamę bardzo interesujących laserów.

 

Valon TT 577 nm
Żółty laser do fotokoagulacji siatkówki z następują-cymi trybami pracy: CW, patternowym oraz short pulse (mikropulsowym). 

 

Alternatywą do trybu punktowego jest tryb wielopunktowy, który pozwala na bardzo szybką i dokładną laseroterapię dna oka, dzięki zastosowanym wzorcom. Zabieg panfotokoagulacji w trybie MultiSpot jest średnio 7 razy szybszy niż w przypadku stosowania klasycznych fotokoagulatorów. Wybór trybu mikropulsowego optymalizuje schładzanie tkanki pomiędzy impulsami lasera minimalizując ryzyko zabiegu oraz poprawiając komfort i bezpieczeństwo pacjenta.

 

Valon TT wyróżniają następujące cechy: 

  • automatyczne przeliczanie gęstości energii z uwzględnieniem wpływu soczewki na wielkość ogniska (baza soczewek),
  • automatyczna redukcja mocy do bezpiecznego poziomu w momencie zmniejszania średnicy spotu lasera,
  • najkrótszy czas dostarczenia całego patternu - 750 ms, idealnie skorelowany z czasem relaksacji tkanki,
  • projekcja fiksatora dla trybu okołoplamkowego, w celu ustalenia bezpiecznej odległości spotów od plamki żółtej. 

 

Kontrola mocy lasera, dostosowanie rozmiaru, rotacji oraz położenia wybranego wzorca odbywa się za pomocą mikromanipulatora. Dzięki wyświetlaniu tych parametrów na siatkówce nie ma konieczności przenoszenia uwagi operatora z obserwowanego dna oka pacjenta. Intuicyjny interfejs pozwala na szybki wybór parametrów - m.in. czasu trwania pulsu, odstępu między ogniskami, czy trybu pracy lasera celowniczego. 

Wynik absorpcji

Zastosowanie długości fali 577 nm daje najwyższą absorpcję w oksyhemoglobinie, a także znikome wchłanianie w pigmencie ksantofilu plamki.

 

Miareczkowanie energii lasera potrzebnej do uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego, zmniejsza odczuwanie bólu, co w połączeniu z szybkością lasera Valon TT zwiększa komfort lekarza, jak i pacjenta, dzięki skróceniu czasu zabiegu.

 

MR Q laser Nd:YAG 1064 nm 
Laser umożliwia wykonywanie kapsulotomii, irydotomii czy membranotomii. Jest w pełni zintegrowany z ledową lampą szczelinową o następujących powiększeniach (6x, 10x, 16x, 25x, 40x), dedykowaną do obserwacji przedniego odcinka oka. Głowica lasera MR Q jako jedyna na świecie wytrzymuje ponad 600 000 impaktów! Wysoki komfort pracy zapewniają ergonomicznie umieszczone pokrętła regulujące moc i jasność wiązki celowniczej oraz intuicyjny panel dotykowy dostępny od strony operatora, pozwalający na natychmiastową zmianę offsetu.

MR Q firmy Meridian Medical

Laser MR Q supine 
To jedyny laser okulistyczny umożliwiający wykonanie zabiegów kapsulotomii i irydotomii u pacjentów znajdujących się w pozycji leżącej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób starszych oraz dzieci.

 

Aktualnie w naszej ofercie znajdują się lasery:

 

Podjęcie współpracy z firmą Meridian Medical jest zgodne z zasadą, którą od lat kierujemy się w Consultronix - pracujemy tylko z najlepszymi. Jestem głęboko przekonana, że znajdziecie Państwo w naszej ofercie optymalny laser do swojego gabinetu. ♦

Więcej informacji na temat MR Q, Valon TT 577 nm, MR Q supine, Meridian Medical, lasery okulistyczne znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Meridian MedicalOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

RETeval® – rewolucja w elektroretinografii

Od ponad roku mam możliwość wykonywania elektroretinografii błyskowej (FERG) za pomocą nowego przenośnego aparatu RETeval firmy LKC Technologies (USA). Zintegrowana elektroda (tzw. pasek wskaźnikowy) w postaci naklejki na dolną powiekę eliminuje stres związany z kontaktem elektrody z okiem, nie przeszkadza w mruganiu, nie blokuje ruchów pacjenta w czasie adaptacji i znacząco zmniejsza ilość zakłóceń.

Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG

Abstrakt
Przedstawienie diagnozy trzech pacjentów pediatrycznych z chorobą monochromatyzmu czopkowego na podstawie testu S-cone ERG, zarejestrowanego przy pomocy urządzenia RETeval Complete.

Oczy Afryki

Do Polski powrócili wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio - polscy okuliści: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Lekarze pracowali w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek Szpitalu Misyjnym w Maganzo w Tanzanii. 

Usefulness of handheld electroretinogram system for diagnosing blue‑cone monochromatism in children

Orginalny artykuł autorstwa: Takashi Haseoka, Risako Inagaki, Kentaro Kurata, Shinji Arai, Yuri Takagi, Hiroko Suzuki, Akiko Hikoya, Kasumi Nishimura, Yoshihiro Hotta, Miho Sato, tłumaczony przez Paulinę Żurawską (Diagnostyka monochromatyzmu czopkowego u dzieci przy pomocy ręcznego ERG)

Okiem handlowca - ZSO

Diagnostyka Zespołu Suchego Oka to temat, który w ostatnim czasie mocno zyskuje na znaczeniu. W naszej ofercie pojawił się nowy rodzaj stacji diagnostycznej Visionix: model VX120+DE. Aparaty tej marki od lat znane są z multifunkcyjności. W ciągu zaledwie 90 sekund potrafią automatycznie wykonać wiele badań, takich jak: refrakcja, keratometria, aberrometria, tonometria, topografia, pachymetria, zdjęcia przekrojowe przedniego odcinka oka. Najnowsza wersja stacji diagnostycznej VX120+ DE daje dodatkowo możliwość diagnostyki Zespołu Suchego Oka. 

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: