Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

Autor: Paulina Żurawska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021

Jedyną stałą rzeczą w naszym życiu są zmiany. O prawdziwości tego stwierdzenia przypomniał nam miniony 2020 r. Na szczęście zmiany często wychodzą nam na lepsze, pod warunkiem, że mamy odwagę, aby z nich skorzystać. 

 

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

 

Wybór Meridiana nie był przypadkowy, ponieważ w międzyczasie przejął on firmę Valon, której dystrybutorem jesteśmy od kilku lat. Meridian jest także dostawcą endo laserów do witrektomów OS 4™ Oertli Instrumente AG – naszego długoletniego partnera.

Valon TT 577 nm firmy Meridian Medical

Dzięki tym zmianom, znajdziecie Państwo w naszej ofercie pełną gamę bardzo interesujących laserów.

 

Valon TT 577 nm
Żółty laser do fotokoagulacji siatkówki z następują-cymi trybami pracy: CW, patternowym oraz short pulse (mikropulsowym). 

 

Alternatywą do trybu punktowego jest tryb wielopunktowy, który pozwala na bardzo szybką i dokładną laseroterapię dna oka, dzięki zastosowanym wzorcom. Zabieg panfotokoagulacji w trybie MultiSpot jest średnio 7 razy szybszy niż w przypadku stosowania klasycznych fotokoagulatorów. Wybór trybu mikropulsowego optymalizuje schładzanie tkanki pomiędzy impulsami lasera minimalizując ryzyko zabiegu oraz poprawiając komfort i bezpieczeństwo pacjenta.

 

Valon TT wyróżniają następujące cechy: 

  • automatyczne przeliczanie gęstości energii z uwzględnieniem wpływu soczewki na wielkość ogniska (baza soczewek),
  • automatyczna redukcja mocy do bezpiecznego poziomu w momencie zmniejszania średnicy spotu lasera,
  • najkrótszy czas dostarczenia całego patternu - 750 ms, idealnie skorelowany z czasem relaksacji tkanki,
  • projekcja fiksatora dla trybu okołoplamkowego, w celu ustalenia bezpiecznej odległości spotów od plamki żółtej. 

 

Kontrola mocy lasera, dostosowanie rozmiaru, rotacji oraz położenia wybranego wzorca odbywa się za pomocą mikromanipulatora. Dzięki wyświetlaniu tych parametrów na siatkówce nie ma konieczności przenoszenia uwagi operatora z obserwowanego dna oka pacjenta. Intuicyjny interfejs pozwala na szybki wybór parametrów - m.in. czasu trwania pulsu, odstępu między ogniskami, czy trybu pracy lasera celowniczego. 

Wynik absorpcji

Zastosowanie długości fali 577 nm daje najwyższą absorpcję w oksyhemoglobinie, a także znikome wchłanianie w pigmencie ksantofilu plamki.

 

Miareczkowanie energii lasera potrzebnej do uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego, zmniejsza odczuwanie bólu, co w połączeniu z szybkością lasera Valon TT zwiększa komfort lekarza, jak i pacjenta, dzięki skróceniu czasu zabiegu.

 

MR Q laser Nd:YAG 1064 nm 
Laser umożliwia wykonywanie kapsulotomii, irydotomii czy membranotomii. Jest w pełni zintegrowany z ledową lampą szczelinową o następujących powiększeniach (6x, 10x, 16x, 25x, 40x), dedykowaną do obserwacji przedniego odcinka oka. Głowica lasera MR Q jako jedyna na świecie wytrzymuje ponad 600 000 impaktów! Wysoki komfort pracy zapewniają ergonomicznie umieszczone pokrętła regulujące moc i jasność wiązki celowniczej oraz intuicyjny panel dotykowy dostępny od strony operatora, pozwalający na natychmiastową zmianę offsetu.

MR Q firmy Meridian Medical

Laser MR Q supine 
To jedyny laser okulistyczny umożliwiający wykonanie zabiegów kapsulotomii i irydotomii u pacjentów znajdujących się w pozycji leżącej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób starszych oraz dzieci.

 

Aktualnie w naszej ofercie znajdują się lasery:

 

Podjęcie współpracy z firmą Meridian Medical jest zgodne z zasadą, którą od lat kierujemy się w Consultronix - pracujemy tylko z najlepszymi. Jestem głęboko przekonana, że znajdziecie Państwo w naszej ofercie optymalny laser do swojego gabinetu. ♦

Więcej informacji na temat MR Q, Valon TT 577 nm, MR Q supine, Meridian Medical, lasery okulistyczne znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Meridian MedicalOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: