Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

Autor: Paulina Żurawska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021

Jedyną stałą rzeczą w naszym życiu są zmiany. O prawdziwości tego stwierdzenia przypomniał nam miniony 2020 r. Na szczęście zmiany często wychodzą nam na lepsze, pod warunkiem, że mamy odwagę, aby z nich skorzystać. 

 

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

 

Wybór Meridiana nie był przypadkowy, ponieważ w międzyczasie przejął on firmę Valon, której dystrybutorem jesteśmy od kilku lat. Meridian jest także dostawcą endo laserów do witrektomów OS 4™ Oertli Instrumente AG – naszego długoletniego partnera.

Valon TT 577 nm firmy Meridian Medical

Dzięki tym zmianom, znajdziecie Państwo w naszej ofercie pełną gamę bardzo interesujących laserów.

 

Valon TT 577 nm
Żółty laser do fotokoagulacji siatkówki z następują-cymi trybami pracy: CW, patternowym oraz short pulse (mikropulsowym). 

 

Alternatywą do trybu punktowego jest tryb wielopunktowy, który pozwala na bardzo szybką i dokładną laseroterapię dna oka, dzięki zastosowanym wzorcom. Zabieg panfotokoagulacji w trybie MultiSpot jest średnio 7 razy szybszy niż w przypadku stosowania klasycznych fotokoagulatorów. Wybór trybu mikropulsowego optymalizuje schładzanie tkanki pomiędzy impulsami lasera minimalizując ryzyko zabiegu oraz poprawiając komfort i bezpieczeństwo pacjenta.

 

Valon TT wyróżniają następujące cechy: 

  • automatyczne przeliczanie gęstości energii z uwzględnieniem wpływu soczewki na wielkość ogniska (baza soczewek),
  • automatyczna redukcja mocy do bezpiecznego poziomu w momencie zmniejszania średnicy spotu lasera,
  • najkrótszy czas dostarczenia całego patternu - 750 ms, idealnie skorelowany z czasem relaksacji tkanki,
  • projekcja fiksatora dla trybu okołoplamkowego, w celu ustalenia bezpiecznej odległości spotów od plamki żółtej. 

 

Kontrola mocy lasera, dostosowanie rozmiaru, rotacji oraz położenia wybranego wzorca odbywa się za pomocą mikromanipulatora. Dzięki wyświetlaniu tych parametrów na siatkówce nie ma konieczności przenoszenia uwagi operatora z obserwowanego dna oka pacjenta. Intuicyjny interfejs pozwala na szybki wybór parametrów - m.in. czasu trwania pulsu, odstępu między ogniskami, czy trybu pracy lasera celowniczego. 

Wynik absorpcji

Zastosowanie długości fali 577 nm daje najwyższą absorpcję w oksyhemoglobinie, a także znikome wchłanianie w pigmencie ksantofilu plamki.

 

Miareczkowanie energii lasera potrzebnej do uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego, zmniejsza odczuwanie bólu, co w połączeniu z szybkością lasera Valon TT zwiększa komfort lekarza, jak i pacjenta, dzięki skróceniu czasu zabiegu.

 

MR Q laser Nd:YAG 1064 nm 
Laser umożliwia wykonywanie kapsulotomii, irydotomii czy membranotomii. Jest w pełni zintegrowany z ledową lampą szczelinową o następujących powiększeniach (6x, 10x, 16x, 25x, 40x), dedykowaną do obserwacji przedniego odcinka oka. Głowica lasera MR Q jako jedyna na świecie wytrzymuje ponad 600 000 impaktów! Wysoki komfort pracy zapewniają ergonomicznie umieszczone pokrętła regulujące moc i jasność wiązki celowniczej oraz intuicyjny panel dotykowy dostępny od strony operatora, pozwalający na natychmiastową zmianę offsetu.

MR Q firmy Meridian Medical

Laser MR Q supine 
To jedyny laser okulistyczny umożliwiający wykonanie zabiegów kapsulotomii i irydotomii u pacjentów znajdujących się w pozycji leżącej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób starszych oraz dzieci.

 

Aktualnie w naszej ofercie znajdują się lasery:

 

Podjęcie współpracy z firmą Meridian Medical jest zgodne z zasadą, którą od lat kierujemy się w Consultronix - pracujemy tylko z najlepszymi. Jestem głęboko przekonana, że znajdziecie Państwo w naszej ofercie optymalny laser do swojego gabinetu. ♦

Więcej informacji na temat MR Q, Valon TT 577 nm, MR Q supine, Meridian Medical, lasery okulistyczne znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Meridian MedicalOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

INDOK. Aktualne rezultaty projektu

Już od ponad roku w firmie Consultronix realizowany jest projekt INDOK dofinansowany z programu POIR 1.1.1. Projekt prowadzony we współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach zakłada opracowanie systemu teleinformatycznego wspomagającego diagnostykę chorób na podstawie skanów OCT oraz jego komercyjne wdrożenie. 

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT

Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT - OKIEM EKSPERTA

Obrazowanie okulistyczne u noworodków i dzieci zawsze było trudnym zadaniem w codziennej praktyce okulistyki dziecięcej. Koherentna tomografia optyczna (obrazowanie OCT) bardzo zmieniła nasze postrzeganie patologii oka, pozwalając na lepsze zrozumienie i precyzyjne określenie jego morfologii. Jako, że liczne nieodłączne zaburzenia metaboliczne są powiązane z dystrofiami siatkówki, zastosowanie systemu OCT SPECTRALIS z modułem Flex było na przestrzeni czasu ważnym krokiem w diagnostyce i monitorowaniu patologii oka w naszych klinikach

Laser diodowy. Sposób na jaskrę oraz terapię schorzeń siatkówki

Jaskra to choroba oczu, która początkowo rozwija się w ukryciu nie dając niepokojących sygnałów. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych możliwości leczenia, opierających się na farmakoterapii, chirurgii laserowej oraz laseroterapii.

Laser żółty z funkcją mikropulsów. Zastosowanie w Klinice WAM

Od kilku miesięcy w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - CSW w Łodzi mamy przyjemność użytkować laser Valon TT. To laser szwajcarskiej firmy Meridian Medical o długości fali 577 nm, przeznaczony do fotokoagulacji siatkówki.

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: