Czy Leonardo da Vinci miał rację?

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/51/2015

Twórca Mona Lisy i Damy z Łasiczką, przez wielu z nas utożsamiany z najwyższym kunsztem w dziedzinie sztuk pięknych, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli przełomowej epoki, która wyprowadziła ludzkość z ciemnych wieków średniowiecza – epoki renesansu. Właśnie w renesansie diametralnie zmieniły się poglądy, dążenia oraz powstał ideał człowieka renesansu, na którym skoncentrowana była ta przełomowa epoka. 

Właśnie postać Leonarda da Vinci, genialnego twórcy, odwzorowywała wizje człowieka renesansu, który jest wszechstronnie wykształcony, samodzielnie poszukuje drogi do rozwoju i nieustannie kształci się oraz interesuje wieloma dziedzinami wiedzy. Da Vinci, na prawie sześciu tysiącach stron notatek, wykonał znacznie więcej projektów technicznych, niż prac artystycznych, co wskazuje na to, że inżynieria była niezmiernie ważną dziedziną jego zainteresowań. Liczne prace poświęcone dynamice lotu, konstrukcji maszyn wojennych, czy też przedmiotów codziennego użytku, po dziś dzień intrygują geniuszem, który znacznie wyprzedzał swoją epokę. Jego wizjonerskie pomysły wywierały wpływ na życie wielu ludzi na przestrzeni wieków i inspirowały kolejne pokolenia wielkich wynalazców. Jego dziełom przyświecała zasada złotej proporcji czyli idealnego wyważenia. 
 
 Teneo317

Zapewne ciekawi Państwa, co da Vinci ma wspólnego ze współczesną okulistyką. Otóż, jego filozofia była inspiracją do stworzenia najnowszego lasera excimerowego stworzonego przez firmę Technolas, który w idealnie zbalansowany sposób łączy najnowsze zdobycze technologii z ergonomią oraz pięknem. Teneo 317 to nie tylko narządzie pracy, to także wyrafinowane dzieło, które sprawi, że praca stanie się czystą przyjemnością. 

Projekt lasera jest owocem licznych konsultacji z chirurgami refrakcyjnymi z całego świata. Parametry, które determinowały powstanie najnowszej konstrukcji Technolas to intuicyjność, precyzja, komfort oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. 

Przełomowym rozwiązaniem technologicznym zastosowanym w Teneo 317 jest „odwrócony” tor optyczny, poprowadzony pod kątem 45 stopni. Innowacyjna konstrukcja pozwoliła na uzyskanie lepszej organizacji przestrzennej oraz ergonomicznych warunków, zarówno dla pacjenta, jak i operatora. Taki układ pozwolił na zawarcie ogromnych możliwości w kompaktowym i eleganckim urządzeniu. 

Unikalny obrotowy mikroskop może być rotowany w zakresie 360 stopni, co pozwala na świetne dopasowanie pozycji roboczej do operatora, niezależnie od jego wzrostu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wygodnej postawy oraz optymalnego komfortu, niezależnie od tego, ile zabiegów Państwo wykonają. 

Mistrz epoki renesansu mawiał, że najwyższą formą wyrafinowania jest prostota, dlatego intuicyjne i niezwykle przejrzyste oprogramowanie połączone z czytelnym dotykowym ekranem, przyczynią się do zwiększenia efektywności pracy. Skróceniu ulega czas poświęcany na rutynowe czynności oraz ustawienie parametrów zabiegu. Procedura ogranicza się do zaledwie czterech prostych kroków. 

Właściwości techniczne lasera to szybkość i delikatność. Głowica pracuje z częstotliwością 500 Hz. Wiązka ma zmodyfikowany, „miękki” profil tak, aby zredukować gęstość energii (zaledwie 120mJ/m2). Nowatorskie rozwiązanie technologiczne pozwoliło na uzyskanie efektu „zimnej ablacji”. Warto dodać, że laser wyposażony został w technologię „flying spot”, która korzystnie wpływa na niwelowanie efektu termicznego. 

Za bezpieczeństwo odpowiada potrójny system monitorowania energii oraz wielowymiarowy system śledzenia ruchu gałki ocznej, uwzględniający przemieszczenie w osiach „x, y, z”, ruch obrotowy oraz kompensację opartą na analizie ruchu źrenicy. Warto dodać, że inżynierowie firmy Technolas wykonali ogrom prac, aby perfekcyjnie zbalansować precyzję trackingu z wysoką częstotliwością pracy lasera (zgodnie z zasadą złotej proporcji). Efekt to harmonijna współpraca modułów, dająca bezkompromisowe bezpieczeństwo i przewidywalność. 

W estetyce urządzenia uwagę przykuwa dbałość o szczegóły oraz iście artystyczna bryła. Na koniec warto dodać, że nowy laser excimerowy Technolas Teneo 317 spełnia wszystkie kryteria innowacyjności.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.