Czy Leonardo da Vinci miał rację?

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/51/2015

Twórca Mona Lisy i Damy z Łasiczką, przez wielu z nas utożsamiany z najwyższym kunsztem w dziedzinie sztuk pięknych, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli przełomowej epoki, która wyprowadziła ludzkość z ciemnych wieków średniowiecza – epoki renesansu. Właśnie w renesansie diametralnie zmieniły się poglądy, dążenia oraz powstał ideał człowieka renesansu, na którym skoncentrowana była ta przełomowa epoka. 

Właśnie postać Leonarda da Vinci, genialnego twórcy, odwzorowywała wizje człowieka renesansu, który jest wszechstronnie wykształcony, samodzielnie poszukuje drogi do rozwoju i nieustannie kształci się oraz interesuje wieloma dziedzinami wiedzy. Da Vinci, na prawie sześciu tysiącach stron notatek, wykonał znacznie więcej projektów technicznych, niż prac artystycznych, co wskazuje na to, że inżynieria była niezmiernie ważną dziedziną jego zainteresowań. Liczne prace poświęcone dynamice lotu, konstrukcji maszyn wojennych, czy też przedmiotów codziennego użytku, po dziś dzień intrygują geniuszem, który znacznie wyprzedzał swoją epokę. Jego wizjonerskie pomysły wywierały wpływ na życie wielu ludzi na przestrzeni wieków i inspirowały kolejne pokolenia wielkich wynalazców. Jego dziełom przyświecała zasada złotej proporcji czyli idealnego wyważenia. 
 
 Teneo317

Zapewne ciekawi Państwa, co da Vinci ma wspólnego ze współczesną okulistyką. Otóż, jego filozofia była inspiracją do stworzenia najnowszego lasera excimerowego stworzonego przez firmę Technolas, który w idealnie zbalansowany sposób łączy najnowsze zdobycze technologii z ergonomią oraz pięknem. Teneo 317 to nie tylko narządzie pracy, to także wyrafinowane dzieło, które sprawi, że praca stanie się czystą przyjemnością. 

Projekt lasera jest owocem licznych konsultacji z chirurgami refrakcyjnymi z całego świata. Parametry, które determinowały powstanie najnowszej konstrukcji Technolas to intuicyjność, precyzja, komfort oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa. 

Przełomowym rozwiązaniem technologicznym zastosowanym w Teneo 317 jest „odwrócony” tor optyczny, poprowadzony pod kątem 45 stopni. Innowacyjna konstrukcja pozwoliła na uzyskanie lepszej organizacji przestrzennej oraz ergonomicznych warunków, zarówno dla pacjenta, jak i operatora. Taki układ pozwolił na zawarcie ogromnych możliwości w kompaktowym i eleganckim urządzeniu. 

Unikalny obrotowy mikroskop może być rotowany w zakresie 360 stopni, co pozwala na świetne dopasowanie pozycji roboczej do operatora, niezależnie od jego wzrostu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wygodnej postawy oraz optymalnego komfortu, niezależnie od tego, ile zabiegów Państwo wykonają. 

Mistrz epoki renesansu mawiał, że najwyższą formą wyrafinowania jest prostota, dlatego intuicyjne i niezwykle przejrzyste oprogramowanie połączone z czytelnym dotykowym ekranem, przyczynią się do zwiększenia efektywności pracy. Skróceniu ulega czas poświęcany na rutynowe czynności oraz ustawienie parametrów zabiegu. Procedura ogranicza się do zaledwie czterech prostych kroków. 

Właściwości techniczne lasera to szybkość i delikatność. Głowica pracuje z częstotliwością 500 Hz. Wiązka ma zmodyfikowany, „miękki” profil tak, aby zredukować gęstość energii (zaledwie 120mJ/m2). Nowatorskie rozwiązanie technologiczne pozwoliło na uzyskanie efektu „zimnej ablacji”. Warto dodać, że laser wyposażony został w technologię „flying spot”, która korzystnie wpływa na niwelowanie efektu termicznego. 

Za bezpieczeństwo odpowiada potrójny system monitorowania energii oraz wielowymiarowy system śledzenia ruchu gałki ocznej, uwzględniający przemieszczenie w osiach „x, y, z”, ruch obrotowy oraz kompensację opartą na analizie ruchu źrenicy. Warto dodać, że inżynierowie firmy Technolas wykonali ogrom prac, aby perfekcyjnie zbalansować precyzję trackingu z wysoką częstotliwością pracy lasera (zgodnie z zasadą złotej proporcji). Efekt to harmonijna współpraca modułów, dająca bezkompromisowe bezpieczeństwo i przewidywalność. 

W estetyce urządzenia uwagę przykuwa dbałość o szczegóły oraz iście artystyczna bryła. Na koniec warto dodać, że nowy laser excimerowy Technolas Teneo 317 spełnia wszystkie kryteria innowacyjności.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Najmodniejszy kolor sezonu? - Żółty (577 nm)

Lasery są nieodzownym narzędziem codziennej pracy okulisty. Dla nas natomiast są pasją. Ich ciągły rozwój i ewolucja motywuje nas do intensywnej pracy po to, aby dostarczyć lekarzom technologie zgodne z najnowszymi trendami w okulistyce. Efektem jest nowe, zróżnicowane portfolio laserów żółtych. Przyjrzyjmy się bliżej laserom wyposażonym w głowicę generującą falę terapeutyczną o długości 577 nm i pracującym zarówno w trybie CW, jak i oferującym terapię podprogową (mikropuls).

Nieludzkie oczy z chorobami ludzi

Historia okulistyki weterynaryjnej jest relatywnie krótka, bowiem sięga XVII wieku. Wcześniejsze dane literaturowe opisują anatomię, objawy, zauważają sezonowość ich występowania etc., ale jako dyscyplina medycyny, okulistyka zwierząt powstała około 1700 r. Przez wieki lekarze medycyny postrzegali okulistykę weterynaryjną jako dziedzinę porównawczą z korzyścią dla obu stron. Począwszy od wynalezienia oftalmoskopu w 1850 r., poprzez fakoemulsyfikację, tomografię itd., okulistyka ludzka i weterynaryjna idzie w parze po dziś dzień.

Bezstresowa diagnostyka okulistyczna dzieci

Regularne badanie wzroku jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na wczesne rozpoznanie choroby i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. Pierwsze badanie warto wykonać już u najmłodszych dzieci, gdyż nieleczona wada może doprowadzić do niedowidzenia lub zeza w przyszłości. Badania kontrolne są bardzo istotne w przypadku małych pacjentów, którzy najczęściej nie są świadomi złej jakości swojego widzenia. Wizyta u okulisty z niemowlęciem zalecana jest także w przypadku, gdy któreś z rodziców lub członków bliskiej rodziny posiada dużą wadę wzroku.

Odczarowujemy elektrofizjologię

Elektrofizjologia - to słowo może wzbudzać negatywne skojarzenia. Kiedy zaproponowano mi pracę w LKC Technologies Inc. z tą grupą urządzeń miałam do tego ambiwalentny stosunek. Jednak po bliższym zapoznaniu się z tą dziedziną zweryfikowałam swoje nastawienie. Urządzenie RETeval® jest przenośne, łatwe w użyciu i przejrzyście interpretuje wyniki, co więcej - mieści się w damskiej torebce.

Nowości w Oertli

Ostatni rok był wyzwaniem dla całej branży medycznej. Również w okulistyce dało się odczuć skutki globalnej pandemii. Musieliśmy przekształcić funkcjonujące do tej pory schematy działań i dostosować je do nowych zasad. Nawet w szczycie pandemii serwisanci i inżynierowie aplikacyjni, rozumiejąc powagę swojej roli, pojawiali się w placówkach medycznych. Zachowując wszelkie procedury bezpieczeństwa sanitarnego, dbali o to, aby dostarczane urządzenia były sprawne, a przeszkolony personel mógł swobodnie wykonywać swoje zadania.