Czy można coś jeszcze dopowiedzieć do metod leczenia cukrzycowego obrzęku plamki

Autor: lek. Katarzyna Wilk

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/26/2008

Cukrzycowy obrzęk plamki DME (diabetic macular edema) jest najczęstszym powodem spadku ostrości wzroku i wizyty pacjenta w gabinecie okulistycznym. Często właśnie okulista jest lekarzem, który na podstawie obrazu dna oka rozpoznaje
cukrzycę.
Według Winsconsin Epidemiologic Study DME jako jedyny objaw, występuje u 1% chorych i aż u 25% chorych z NPDR w stopniu ciężkim.
Ze względu na swoją odrębną budowę i metabolizm właśnie obszar plamki jest miejscem gdzie najszybciej dochodzi do powstania patologii cukrzycowej.
O patogenezie DME powiedziano już bardzo wiele, ale w dalszym ciągu nie do końca poznane są nam mechanizmy,które doprowadzają w efekcie końcowym do obrzęku siatkówki, niedotlenienia, powstania mikro-aneuryzmatów, przeciekania osoczo-wych składników krwi, proliferacji naczyniowych, trakcji siatkówkowych, a w konsekwencji tych czynników znacznego spadku ostrości wzroku u chorych.
Leczenie chorych z DME, w obecnej chwili nie ogranicza się do monote-rapii. Przy użyciu nowoczesnej wiedzy możemy zaproponować optymalne leczenie. Dzięki skojarzonej terapii obejmującej w chwili obecnej nie tylko laseroterapię, ale również iniekcje doszklistkowych leków anty-VEGF, kortykosterydów oraz witrektomię tylną z usunięciem ILM, możemy uzyskać stabilizację DME połączoną ze stabilizacją ostrości wzroku, a więc tego, czego oczekuje od lekarza okulisty pacjent. Nie można w tym momencie jednakże zapomnieć o leczeniu ogólnym pacjenta, a w szczególności o: normalizacji glikemii, ciśnienia tętniczego i wielu innych czynników, które mają strategiczne znaczenie dla prawidłowego leczenia chorego.
W chwili obecnej nadal najbardziej dostępną metodą leczenia DME jest laseroterapia.
Od 15 lat pracuję w pracowni lasero-terapii, a od lat dziesięciu miałam możliwość pracować z laserem argonowym, w którym do leczenia DME używaliśmy wiązki laserowej
z widmem żółtym o długości fali 580 nm. Obecnie na rynki wchodzą lasery z widmem żółtym o zupełnie innej konstrukcji, ale podstawowe założenie w leczeniu pozostaje to samo - wiązka laserowa z falą żółtą do leczenia DME.
Żółte widmo fali jest zdecydowanie lepiej absorbowane przez hemoglobinę i oksyhemoglobinę, a więc zmiany naczyniowe o charakterze mikro-tętniaków czy płaskich proliferacji łatwiej jest skoagulować używając mniejszych energii i mniejszej ilości aplikacji.
Koagulacja typu Grid jest zdecydowanie bezpieczniejsza przy użyciu wiązki żółtej: zdecydowanie mniejsze i mniej wybarwione blizny pokoagulacyjne, dzięki mniejszej absorpcji widma żółtego przez melaninę,a przede wszystkim praktycznie minimalna absorpcja przez ksantofil zawarty w warstwie siatkówki splotowatej wewnętrznej i zewnętrznej. Dzięki temu laseroterapia w bliskiej odległości od plamki i możliwość zamykania mikrotętniaków praktycznie na stoku plamki, bez obawy o powstanie większej niż zamierzyliśmy blizny, dawała nam możliwość pełniejszego zakresu fotokoagulacji okołoplamkowej. Istotnym w procesie leczenia była możliwość leczenia obszaru okolicy pęczka plamkowo- tarczowego bez obaw o rozległość zmian bliznowatych po koagulacji. Dzięki stosowaniu mniejszych energii (E ~ 1/długość fali) do uzyskania pożądanego ogniska koagulacji, również bardziej radykalnie mogliśmy fotokoagulować zmiany na stoku plamki i w obszarze pomiędzy tarczą nII, a plamką. Zaobserwowaliśmy bardzo dobre efekty leczenia:stabilizację ostrości wzroku, brak typowych dla widma zielonego blizn polaserowych z przegrupowaniem barwnika (po fali żółtej widoczne są jedynie w półcieniu przy badaniu dna oka), brak poparzeń dołka, zdecydowanie mniejsza ilość trakcji w obrębie plamki, bardziej widoczne efekty wchłaniania się składników osoczowych krwi i ustępowanie obrzęku. Trudny byłby mój powrót do leczenia laserem z widmem zielonym. Na pewno warto spróbować, jeżeli Państwo będziecie mieli możliwość wyboru, i przekonać się, że laser z widmem żółtym to nowa jakość w leczeniu wielu schorzeń siatkówki i tego najczęstszego, jakim jest cukrzycowy obrzęk plamki.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.